Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vláda schválila pravidlá pre úroky z omeškania pri faktúrach

schválil pravidlá pre úroky z omeškania pri faktúrach
Fotobanka Pixmac
23. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Nedodržanie lehoty splatnosti faktúr bude od februára tohto roka sankcionované úrokmi z omeškania, ktorých výška bude vychádzať zo základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (ECB).

Vyplýva to z nariadenia vlády, ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia Obchodného zákonníka a ktoré v stredu s pripomienkami schválil kabinet Roberta Fica.

Paušálna náhrada za náklady na pohľadávku bude 40 eur

Návrh nariadenia vlády rezort spravodlivosti predložil v nadväznosti na minuloročnú novelu Obchodného zákonníka, ktorou sa s účinnosťou od začiatku februára tohto roka obmedzuje maximálna lehota splatnosti faktúr v rámci dodávateľsko-odberateľských vzťahov. Novelou sa stanovila lehota splatnosti na 60 dní, pričom pre subjekty verejného práva, ako sú napríklad vyššie územné celky (VÚC), obce či štátne orgány bude platiť len 30-dňová lehota splatnosti.
Sadzba úrokov z omeškania sa na základe schváleného nariadenia bude rovnať základnej úrokovej sadzbe ECB platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného záväzku zvýšenej o deväť percentuálnych bodov. „Takto určená sadzba úrokov z omeškania platí počas celej doby omeškania s plnením peňažného záväzku,“ dopĺňa rezort spravodlivosti.
Nariadením sa stanovuje aj výška paušálnej náhrady nákladov spojených s uplatnením pohľadávky, a to na 40 eur jednorazovo bez ohľadu na dĺžku omeškania. „Paušálna náhrada nákladov spojených s uplatnením pohľadávky predstavuje náhradu tzv. administratívnych interných monitorovacích nákladov, ktoré vznikajú veriteľovi pri kontrole dodržiavania zmluvných záväzkov,“ uvádza rezort spravodlivosti.

Zmeny úrokov aj v občianskoprávnych vzťahoch

Kabinet v stredu schválil aj zmenu ďalšieho nariadenia, ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia Občianskeho zákonníka. Výška úrokov z omeškania pri omeškaní dlžníka v občianskoprávnych vzťahoch sa zníži o tri percentuálne body.  „Dochádza k miernemu zvýšeniu sadzby zákonných úrokov z omeškania pokiaľ ide o vzťahy medzi podnikateľmi. Pokiaľ však ide o vzťahy, v ktorých vystupujú spotrebitelia, z dôvodu potreby ich zvýšenej ochrany, dochádza k odpojeniu mechanizmu stanovovania výšky úrokov z omeškania od mechanizmu platného pre podnikateľov a k ich zníženiu,“ okomentovalo schválené zmeny ministerstvo spravodlivosti.
„Vďaka zmene vládneho nariadenia sa zvýši ochrana práv spotrebiteľov,“ uviedla hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Jana Zlatohlávková. V súčasnosti je výška úrokov z omeškania o osem percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky. Od februára bude presahovať túto sadzbu už iba o päť percentuálnych bodov. Nová právna úprava bude mať významný praktický dosah napríklad na spotrebiteľské úvery. „Ďalšie kroky v prospech spotrebiteľov budú v blízkom období navrhnuté napríklad v oblasti Exekučného poriadku či Zákona o rozhodcovskom konaní,“ dodala Zlatohlávková.
Minuloročná novela Obchodného zákonníka, ako aj aktuálne schválené nariadenia vlády vychádzajú z európskej smernice o boji proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X