Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Volkswagen zrejme už vlani vedel o hroziacich problémoch s emisiami

AP Photo/Luca Bruno
1. októbra 2015 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

Kalifornský majitelia niektorých automobilov značky Audi s naftovými motormi boli už začiatkom tohto roka upozornení na možné komplikácie súvisiace s emisiami, ktoré by mohli ovplyvniť ich vozidlá.

Volkswagen tušil o hroziacom megaprobléme už vlani

V liste z apríla 2015 od spoločnosti Volkswagen v USA boli títo majitelia vyzvaní, aby priniesli svoje automobily do príslušných autorizovaných servisov za účelom inštalácie nového softvéru, ktorý by mal zabezpečiť lepšiu optimalizáciu emisií z výfukových plynov na ich vozidlách. Automobilka im však v predmetnej výzve už ďalej podrobnejšie neobjasňovala, že túto akciu podniká práve s cieľom uspokojiť tamojšie vládne regulačné orgány. Tým sa pritom už v uvedenom období stále viac nepozdávali rozdiely medzi výsledkami laboratórnych testov emisií a skutočným znečisťovaním ovzdušia naftovými vozidlami tohto nemeckého automobilového giganta.

Oficiálni predstavitelia kalifornskej Agentúry pre čisté ovzdušie (CARB) a Agentúry pre ochranu životného prostredia (EPA) sa ešte v decembri minulého roka dohodli na tom, že povolia dobrovoľnú kontrolu automobilov koncernu Volkswagen. Spoločnosť v tom čase uvedeným inštitúciám deklarovala, že v prípade spomínaných kontrol sa jedná len o jednoducho riešiteľnú technickú záležitosť. Kontrola sťahovaných vozidiel sa následne uskutočňovala na celonárodnej úrovni a trvala niekoľko mesiacov. Hovorca CARB Dave Clegern však v tejto súvislosti len nedávno oficiálne potvrdil, že spomínané listy zasielané zákazníkom v americkom štáte Kalifornia, boli tiež súčasťou týchto dobrovoľných kontrol. Vzhľadom na skutočnosť, že automobilka nemala v čase prebiehajúcich dobrovoľných kontrol žiadnu povinnosť zverejňovať informácie o tom, čo presne ju viedlo k realizácii takejto akcie, odmietla preto informácie súvisiace so zasielanými listami akokoľvek komentovať.

Problém fabriky zarezonoval v povedomí verejnosti minulý týždeň po tom, ako samotný Volkswagen pripustil, že úmyselne zavádzal úrady v súvislosti s množstvom emisií vypúšťaných do ovzdušia niektorými jeho automobilmi s naftovým pohonom. Spoločnosť zároveň s tým oznámila, že až 11 miliónov automobilov po celom svete môže byť ovplyvnených týmto škandálom. Americká justícia už v tejto súvislosti začala vyšetrovanie na podklade najmenej 25-tich hromadných žalôb podaných v siedmych amerických štátoch poškodenými zákazníkmi.    

Volkswagen obvinený z manipulácie s emisnými testami

V nadväznosti na tento škandál, EPA obvinila nemeckú automobilku z podvádzania v súvislosti s emisnými testami na jej naftou poháňaných automobiloch. Agentúra pritom obviňuje Volkswagen z toho, že do vyrábaných vozidiel inštaloval softvér, ktorý je schopný odhaliť emisné testy oxidu dusíka a ktorý v prípade potreby automobil prepne do čistého módu skresľujúceho množstvo vypúšťaných emisií. Automobilka následne pripustila inštaláciu uvedených zariadení do niektorých jej vozidiel s naftovými motormi a hovorí, že s agentúrou pri prebiehajúcom vyšetrovaní aktívne spolupracuje.

Volkswagen však v súčasnosti čelí aj ďalším trestom na viacerých frontoch. Na jednej strane bude musieť znášať nemalé náklady súvisiace s kontrolami sťahovaných poškodených vozidiel a zároveň s tým mu hrozí pokuta od americkej Agentúry pre životné prostredie až do výšky 18 biliónov USD. Je veľmi pravdepodobné, že EPA napokon neuvalí na nemeckú automobilku pokutu v maximálnej možnej výške, avšak aj napriek tomu bude spoločnosť povinná znášať značné sankcie.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva ako zakladateľka a majiteľka spoločnosti Pomáhame v podnikaní. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

19máj8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

19máj8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21máj8:30Prekážky v práci a dovolenka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X