Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vybavenie dokladov na schválenie projektov z eurofondov sa má uľahčiť

Vybavenie dokladov na schválenie projektov z eurofondov sa má uľahčiť
Ilustračné foto SITA
28. novembra 2012 Tlačiť

Riadiace orgány pre operačné programy na ministerstvách, resp. Úrade vlády SR budú priamo zabezpečovať získavanie potvrdení k schvaľovaniu predložených projektov, a to na základe komunikácie s príslušnými inštitúciami. Umožní to systém centrálneho dožadovania, ktorého skúšobná prevádzka sa nedávno začala.

 
Prijímatelia peňazí Európskej únie a štátneho rozpočtu by sa podľa ministerstva dopravy mali ľahšie dostať k potrebným potvrdeniam. Získavanie dokladov na schvaľovanie predložených projektov budú priamo zabezpečovať riadiace orgány pre operačné programy na ministerstvách, resp. na Úrade vlády SR na základe komunikácie s príslušnými inštitúciami.
 

Systém centrálneho dožadovania

(SITA) – Umožní to systém centrálneho dožadovania, ktorého skúšobná prevádzka sa nedávno začala v spolupráci s riadiacimi orgánmi. „Takýmto prenesením zodpovednosti za zabezpečenie potrebných dokladov na riadiace orgány dôjde k značnému zníženiu záťaže žiadateľov so získavaním potvrdení potrebných na schvaľovanie predložených projektov, a tým aj k časovej a finančnej úspore,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa. Ministerstvo dopravy, ktoré vykonáva funkciu centrálneho koordinačného orgánu pre eurofondy a riadi Operačný program Doprava, tvrdí, že kontinuálne prijíma opatrenia na zjednodušenie procesu implementácie peňazí Európskej únie (EÚ). 
 
 

Začnú do konca roka

Podľa rozhodnutia vlády osem ministrov a vedúci jej úradu má do konca tohto roka začať s odstraňovaním administratívnych bariér pri implementácii eurofondov. Úlohu majú vykonať ministri dopravy, financií, pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, školstva, vedy, výskumu a športu, životného prostredia, hospodárstva, práce, sociálnych vecí a rodiny a zdravotníctva. Vláda o tom rozhodla v rámci viacerých opatrení na riešenie problémov samospráv na spoločnom rokovaní s predsedami samosprávnych krajov a zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska minulý týždeň. 
 

Zlé obstarávanie aj kontrola

Centrálny koordinačný orgán identifikoval viacero problémových oblastí pri čerpaní peňazí z európskych fondov. Napríklad vysokú chybovosť verejných obstarávaní a neefektívnosť pri výkone ich kontroly. Zodpovednosť za kontrolu verejného obstarávania by podľa ministerstva mala byť postupne celá prenesená z riadiaceho orgánu na Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý je garantom pre túto oblasť. 
 
„Preto vláda pracuje na zlepšení výkonu kontroly vo fázach prípravy verejných obstarávaní a zabezpečení bezchybnosti ich vyhlásenia a následnej realizácii. Týmto prístupom sa zefektívni nielen proces samotnej kontroly verejných obstarávaní, ale tiež sa zabezpečí nižšia chybovosť v ich realizácii,“ dodal Kóňa. Kontrolu verejného obstarávania má zefektívniť aj ich centralizácia v rámci jedného subjektu, ktorý svojim postavením a odbornosťou administratívnych kapacít bude garantovať kvalitu vykonaných kontrol. 
 

Prodlhé vyhodnocovanie projektov

Ďalším problémom pri čerpaní eurofondov je administratívna náročnosť predkladania projektov a neúmerne dlhý čas potrebný na ich vyhodnotenie riadiacimi orgánmi. „To má negatívny dosah nielen na jeho zdĺhavosť a komplikovanosť, ale v konečnom dôsledku spôsobuje neprípustný formalizmus vo schvaľovaní projektov. Tento spočíva v sústredení sa administratívnych kapacít na vyhodnocovaní splnenia formálnych náležitostí projektu na úkor posúdeniu jeho odbornej kvality,“ upozornil Kóňa. 
 
Tento problém má podľa ministerstva dopravy vyriešiť už spomínané povinné zavedenie systému centrálneho dožadovania dokladov, čím sa zníži nielen časová náročnosť schvaľovacieho procesu. Na základe neho bude väčšina potrebných dokladov zabezpečovaná cez elektronickú komunikáciu medzi riadiacim orgánom a zodpovednou inštitúciou, napr. Sociálnou poisťovňou, zdravotnými poisťovňami či Finančným riaditeľstvom. „Takisto sa tým docieli kapacitná úspora na strane riadiaceho orgánu. Práca, ktorá je teraz rozdelená na viacero úrovní, bude zabezpečovaná napríklad jedným zamestnancom, ktorý bude zabezpečovať výmenu a overovanie zaslaných informácií z oslovených subjektov,“ uzavrel Kóňa.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X