- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Povinné školenia
- Zákon o odbornom vzdelávaní má prepojiť školy s praxou
Zákon o odbornom vzdelávaní má prepojiť školy s praxou
Školský systém produkujúci tisícky absolventov ročne nepripravuje žiakov pre reálnu prax. Firmy potrebujú od absolventov iné, na čo ich školský systém nepripravil.
Školský systém nepripravuje žiakov pre reálnu prax
Zamestnávatelia na Slovensku sa dlhodobo sťažujú na to, že náš školský systém nepripravuje žiakov pre reálnu prax. Svetlú výnimku tvorili prepojenia špecializovaných fakúlt vysokých škôl s firmami z ich odboru. Vysokoškoláci tak mohli spolupracovať na konkrétnych výskumných projektoch, či už z oblasti IT, chemických technológií, či dopravy.
Duálne vzdelávanie
Podľa zisťovaní Ústavu informácií a prognóz školstva sa za posledné dva roky znížil podiel žiakov stredných odborných škôl vykonávajúcich praktické vyučovanie priamo u zamestnávateľov z 5,75 % na 3,80 %.
Črtá sa zlepšenie?
Vláda sa preto rozhodla prispieť k prepojeniu reálnych potrieb firiem a pripravila Zákon o odbornom vzdelávaní a príprave. Ten má motivovať zamestnávateľov, aby vstupovali do systému odborného vzdelávania a prípravy už na stredných školách. Nová legislatívna norma tak má poskytovať možnosť poskytnúť žiakom zo strany konkrétnych spoločností praktické vyučovanie a dáva legislatívny rámec duálnemu vzdelávaniu.
Vstup zamestnávateľov do odborného vzdelávania a prípravy je riešený prostredníctvom plánovania vzdelávacích potrieb trhu práce, spoluúčasťou pri tvorbe nového obsahu vzdelávania a pri inovácii existujúceho obsahu vzdelávania, spoluúčasťou na realizácii odborného vzdelávania a prípravy a podielom na hodnotení kvality odborného vzdelávania a prípravy v rámci ukončovania štúdia v stredných školách.
Zákon č. 61/2015 Z.z. už schválil parlament a nadobudol účinnosť 1. apríla 2015.
Motivácia pre žiakov aj zamestnávateľov
Okrem získania odborných znalostí žiakov pre konkrétne povolanie a skvalitnenia vyučovacieho procesu z pohľadu praxe budú obe skupiny motivované aj finančne:
- Žiak, ktorý bude pracovať v rámci duálneho vzdelávania na praktickom vyučovaní, bude dostávať za svoju prácu odmenu.
- Za každú hodinu bude odmena vo výške 50 až 100 percent z hodinovej minimálnej mzdy, čiže od 1,09 eura do 2,18 eura.
- Žiakovi bude môcť zamestnávateľ navyše poskytovať podnikové štipendium, ktoré bude tvoriť mesačne najviac štvornásobok sumy životného minima, čiže 361,68 eura.
- Žiak, ktorý sa bude pripravovať na povolanie v študijnom alebo v učebnom odbore zaradenom do zoznamu odborov s nedostatočným počtom absolventov pre potreby trhu práce, bude navyše dostávať každý mesiac aj motivačné štipendium zo štátneho rozpočtu.
- Pri priemernom prospechu žiaka do 1,8 bude tvoriť 65 percent zo sumy životného minima, pri prospechu od 1,8 do 2,4 to bude 45 percent zo životného minima a pri priemere od 2,4 do 3,0 bude tvoriť 25 percent zo životného minima.
- Zamestnávatelia okrem toho, že si budú pripravovať študentov podľa svojich potrieb, budú mať nárok na daňové úľavy.
- Zamestnávateľom, ktorý poskytuje žiakovi praktické vyučovanie, nemusí byť len podnik, ale aj živnostník, ktorý nezamestnáva žiadneho zamestnanca.
Systém už sa rozbehol
Zamestnávatelia, ktorí sa mali záujem zapojiť do systému duálneho vzdelávania od nového školského roka, museli podať žiadosť o overenie spôsobilosti.
Rezort školstva pritom očakáva, že až školský rok 2015/2016 bude prvý štartovací, keď sa nastavia procesy a odkryjú požiadavky trhu aj zo strany rodičov.
Do systému duálneho vzdelávania sa od nového školského roka prihlásilo 130 zamestnávateľov. Ich zastúpenie je rovnomerné zo všetkých regiónov Slovenska. Najviac sa hlásili firmy zamestnávajúce od 20 do 100 zamestnancov, a to v odvetviach ako obchod a cestovný ruch, automechanika, elektrotechnický priemysel.
Podľa informácií ministerstva školstva by zamestnávatelia mali spoločne vytvoriť 1 800 pracovných miest, v ktorých sa budú žiaci pripravovať na budúce povolanie. Či zmena prinesie svoje ovocie ukáže až čas, nateraz sa javí, že zmena v systéme vzdelávania by mohla zafungovať. To či je systém dostupný a atraktívny aj pre malý a drobných podnikateľov (živnostníkov) je otázne.
Tento článok vznikol v spolupráci s ČSOB, ktorá poskytuje podnikateľom dostupnejšie podnikateľské úvery. Ak máte záujem o výhodnejšie a jednoduchšie dostupné financovanie vášho podnikania, kliknite TU.