Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Založenie poľskej spoločnosti „Sp. z o.o.“

ThinkstockPhotos 178366920
Thinkstock
2. mája 2016 Tlačiť

BRATISLAVA 2. mája 2016 (P/PR) – Vedeli ste, že Poľsko bolo vyhodnotené ako najlepšia krajina na podnikanie v rámci východnej Európy a strednej Ázie? Aj táto informácia môže byť inšpiráciou expandovať a podnikať práve v Poľsku. V nasledujúcich riadkoch vám priblížime prebieha založenie poľskej spoločnosti, poplatky, čas a registračné povinnosti.

O Poľsku

  • Hlavné mesto: Varšava (Warszawa)
  • Počet obyvateľov: 38 538 447 (podľa Eurostatu)
  • Rozloha: 312, 685 km2
  • Politický systém: parlamentná demokracia
  • Daň z príjmu 19 %
  • Daň z pridanej hodnoty 23 % (DPH)
  • Minimálna mzda 440 EUR
  • Založenie firmy v Poľsku trvá 3-4 týždne

Spoločnosť s ručením obmedzeným, tzv. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, oficiálna skratka „Sp. z o.o.“, patrí medzi najčastejšie právne formy podnikania v Poľsku. Je to obchodná spoločnosť, v ktorej spoločník ručí za záväzky do výšky svojho kapitálového vkladu. Spoločnosť môže založiť fyzická, ale aj právnická osoba (napríklad slovenská s.r.o.). Minimálna výška základného imania je 5 000 PLN. Základné imanie musí byť splatené v plnej výške. Základné imanie podobne ako na Slovensku, netreba splatiť na osobitný účet v banke, postačuje vyhlásenie.

Postup ako založiť firmu v Poľsku v 7. krokoch

 

1. Krok – Obchodné meno

Na úvod, je potrebné, aby ste si zvolili obchodné meno spoločnosti. Obchodné meno musí byť jedinečné a nezameniteľné za iné obchodné meno zapísané v registri. Uvádzame webovú stránku Ministerstva spravodlivosti v Poľsku – tu, kde si môžete overiť to, či vami zvolené obchodné meno je už zapísané, alebo nie je.

2. Krok – Sídlo spoločnosti

Ďalší krok by mal smerovať k výberu vhodnej adresy na podnikanie. Je na vás, či budete potrebovať skutočné kancelárske priestory, v ktorých budete vykonávať podnikateľskú činnosť, alebo vám bude postačovať virtuálne sídlo v Poľsku, vďaka ktorému znížite výdavky za prenájom len na pár desiatok eur mesačne.

3. Krok – Predmety podnikania

Každá spoločnosť si musí zvoliť hlavný predmet podnikania, tzv. PKD. Napríklad kúpa a predaj tovaru.

4. Krok – Vypracovanie zakladateľských dokumentov

Vzhľadom na to, že od 1. januára 2012 bola zavedená nová alternatíva založenia spoločnosti, ktorá nevyžaduje uzatvorenie spoločenskej zmluvy vo forme notárskeho zápisu, je možné registrovať spoločnosť online. Výhodou je, že zakladatelia nemusia cestovať do Poľska.

5. Krok – Zápis spoločnosti

Spoločnosti sa zapisujú do Štátneho súdneho registra na príslušnom registračnom súde. Registračný poplatok je 500 PLN (cca 116 EUR) pre každú obchodnú spoločnosť a za publikáciu je poplatok vo výške 100 PLN (cca 23 EUR). Celý proces zápisu spoločnosti trvá približne 4 týždne.

6. Krok – Žiadosť o pridelenie štatistického identifikačného čísla (REGON)

Žiadosť o pridelenie štatistického identifikačného čísla, je potrebné podať na príslušnom štatistickom úrade. Tento úkon nie je spoplatnený a je vybavený v priebehu 2 týždňov od získania oznámenia o zápise firmy v registri. Výhodou je, že štatistické identifikačné číslo je možné získať spolu so žiadosťou o zápis do Štátneho súdneho registra.

7. Založenie účtu a registrácia na daňovom úrade

Spoločnosť by mala mať založený podnikateľský účet v Poľsku. Registrácia k DPH v Poľsku prebieha pomerne rýchlo a jednoduchšie ako na Slovensku.

Zalozenie firmy v polsku.png

Zdroj: https://www.fontionnel.sk/

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

poľskozaloženiezaloženie firmy v Poľsku

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

06feb8:30Tvorba výkresovej dokumentácie podľa ISO noriem – Technické kreslenie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Výroba

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

07feb8:30Kolektívne zmluvy - kolektívne vyjednávanie, zmeny v zákone o kolektívnom vyjednávaní a v Zákonníku práce v roku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo,Riadenie,Riadenie firmy

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X