Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zamestnávatelia odobrili sprísnenie podmienok pre nezamestnaných

Počet poberateľov nezamestnaneckej dávky v decembri stúpol
Ilustračné foto: SITA
13. decembra 2016 Tlačiť

Rezort práce a sociálnych vecí chce evidovaným nezamestnaným zakázať prácu v pracovnom pomere a obmedziť prácu na dohodu na najviac 40 dní v roku.

Podmienky evidencie uchádzačov o zamestnanie na úradoch práce sa majú sprísniť. Ak nezamestnaný predčasne opakovane skončí do jedného mesiaca zamestnanie sprostredkované úradom práce, pol roka sa nebude môcť vrátiť do evidencie uchádzačov o prácu. Vyplýva to z návrhu novely zákona o službách zamestnanosti, ktorý v pondelok odobrila Hospodárska a sociálna rada SR. Obmedziť by sa mala aj možnosť zárobkovej činnosti pre nezamestnaných evidovaných na úrade práce. V súčasnosti totiž môže evidovaný nezamestnaný zarobiť v hrubom 148,57 eura bez toho, aby bol vylúčený z evidencie nezamestnaných. Rezort práce a sociálnych vecí chce evidovaným nezamestnaným zakázať prácu v pracovnom pomere a obmedziť prácu na dohodu na najviac 40 dní v roku. Evidovaný nezamestnaný tiež nebude môcť popri evidencii na úrade práce pracovať u zamestnávateľa, u ktorého si zarábal pred zaradením do evidencie nezamestnaných.

Ako po rokovaní tripartity uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, navrhované zmeny majú zamedziť zneužívaniu sociálneho systému a súčasne viac mobilizovať nezamestnaných, aby mali záujem pracovať. Súčasťou novely zákona je totiž aj zmena pri posudzovaní nároku na dávky v hmotnej núdzi. Kým v súčasnosti sa ľuďom v hmotnej núdzi pri posudzovaní nároku na sociálne dávky nezapočítava 25 % príjmu zo závislej činnosti, po novom sa im nemá zarátavať 50 % ich príjmu z práce počas prvého roka od nástupu do zamestnania. Bude to znamenať, že viac ľudí zostane v systéme hmotnej núdze a zvýšia sa čisté príjmy týchto ľudí. „Som presvedčený, že týmto zákonom sa mnohé veci podarí riešiť tak, že nebudú sa zneužívať jednotlivé nástroje aktívnej politiky trhu práce a motivácia zamestnať sa u tých, ktorí sú evidovaní na úrade práce, bude ďaleko väčšia,“ dodal minister.

Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka návrh novely zákona o službách zamestnanosti uvítal. „Môžu však vzniknúť isté problémy v zamestnávaní napríklad pri sezónnych prácach, ale tieto negatíva sú významne vyvážené pozitívami,“ povedal. Upozornil na to, že zamestnávatelia majú v súčasnosti problémy nájsť na väčšinu pracovných pozícii schopných ľudí. „Práve riešenie, ktoré disponibilných ľudí motivuje nájsť si zamestnanie a zmeniť svoje doterajšie návyky, určite hodnotíme pozitívne,“ tvrdí Machunka.

Navrhované zmeny uvítal aj viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Ľuboš Sirota. „My to vítame, neviem, či to prichádza o päť minút dvanásť, alebo päť minút po dvanástej,“ povedal. Opatrenia, ktoré navrhlo ministerstvo práce, považuje Sirota za správne. „Napomôžu čistiť evidenciu,“ zdôraznil. Mrzí ho však to, že novela zákona nerieši zvýšenie mobility pracovnej sily.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

nezamestnanosťzamestnanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X