Kaník sa opätovne pokúsi presadiť pálenie ražnej pálenky
Pálenice by mali celoročne robotu, podporilo by to zamestnanosť aj rozpočet, argumentuje poslanec.
Návrh je údajne prekonzultovaný aj s Jahnátkom
Na Slovensku sa oficiálne v pestovateľských páleniciach nesmie páliť ražná pálenka (rožovka), ale len ovocie. Zmeniť to chce poslanec NR SR za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. Do parlamentu predložil návrh novely zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh.
„Podľa súčasného zákona je možné v páleniciach na dedinách páliť alkohol len z ovocia. Novela by rozšírila túto možnosť aj o obilniny. Mojim cieľom je aby sa mohla páliť ražná (rožovka), pretože na Podpoľaní je to tradičný alkohol,“ povedal Kaník pre agentúru SITA. Zároveň upozornil, že pálenice fungujú len cez sezónu, kým je ovocie. „Týmto by sa rozšírila možnosť na ich celoročnú prevádzku, čo by malo vplyv na zamestnanosť a na príjmy štátu, pretože ľudia by nepálili na čierno, ale v páleniciach,“ dodal.
Kaník s návrhom do parlamentu prichádza druhýkrát. Na jeseň pred rokom svoj návrh stiahol. „Vtedy som návrh stiahol, lebo poslanci Smer-SD povedali, že sa im to páči, že je to dobrý nápad, len to mám odkonzultovať s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom,“ povedal Kaník s tým, že s Jahnátkom hovoril. Ten mu vraj povedal, že pokiaľ nenájdu rozpor s európskou legislatívou, tak by nemal byť problém so schválením.
Návrh vraj reaguje na poznatky zo života a z praxe
„Dúfam, že to tak bude. Je to nepolitický návrh, racionálna zmena, ktorá umožní rozšíriť dedinským páleniciam sortiment. Celoročná prevádzka páleníc bude mať pozitívny dopad na zamestnanosť,“ uviedol Kaník. Kaník odporúča, aby si ľudia vyskúšali v obchode kúpiť ražovicu, nezoženú ju. „Po prijatí novely by sa mohol tento stredoslovenský nápoj stať predmetom ponuky obchodov,“ dodal.
Kaník je zvedavý, či Smer-SD takúto jednoduchú vec hodí do koša len preto, že iniciatíva prišla od SDKÚ-DS, ktorá reagovala na poznatky zo života a z praxe. Zároveň odmieta, že by jeho návrh bol podporou alkoholizmu na Slovensku. „To by sme sa museli rovnako pozerať na všetky destiláty, ktoré sa v páleniciach pália. Ide len o jednotný pohľad na regionálne produkty. Nie je dôvod na byrokratickú prekážku pri pálení ražnej,“ konštatoval Kaník.