Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Jahnátek chce sledovať predaj jabĺk slovenského pôvodu

JAhnátek chce sledovať predaj jabĺk slovenského pôvodu
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
5. októbra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Vyšší počet kontrol potravín si žiada o státisíce eur viac.

Potravinové zásielky budú preverovať pre zdravotné riziko

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) žiada na kontroly potravín vyčleniť zo štátneho rozpočtu 827 790 eur, z čoho 72 tis. eur požaduje na nákup služobných áut pre inšpektorov. Peniaze by mali pokryť vyšší počet kontrol, pre ktoré sa rezort rozhodol po uvalení ruského embarga na dovoz niektorých komodít z krajín EÚ. Predpokladá, že na Slovensko by mohlo prúdiť väčšie množstvo potravín z okolitých štátov, preveriť si chce, či nejde o ilegálne zásielky, prípadne také, ktoré by mohli znamenať pre spotrebiteľa zdravotné riziko.

„Ide aj o výkon úradných kontrol potravín, hlavne potraviny živočíšneho pôvodu, ale aj čerstvého ovocia a zeleniny, pôvodom z okolitých členských štátov, kde je predpoklad, že pokiaľ neboli umiestnené na trh Ruskej federácie, je veľmi pravdepodobné že budú uvádzané aj na slovenský trh,“ uvádza rezort v Analýze dopadov sankcií Ruskej federácie na slovenský poľnohospodársky a potravinársky sektor. Financie by mali stačiť na obdobie septembra až decembra 2014. Do konca roka inšpektori plánujú prekontrolovať približne 12 700 zásielok. 

Zvýšený počet kontrol je len jedným z opatrení, ktoré prijal rezort po uvalení ruského zákazu. Najnovšie tiež navrhuje, aby obchodné reťazce týždenne zverejňovali percentuálny podiel predaja jabĺk slovenského pôvodu. Ruské sankcie majú podľa MPRV najvýraznejšie dopady práve na pestovateľov tohto ovocia.

Reťazce majú uprednostňovať slovenských dodávateľov

Rezort podotýka, že obchodné reťazce deklarovali záujem o zachovanie existujúcich zmluvných vzťahov, priznali však aj tlak na ceny potravín v EÚ v dôsledku narastajúceho prebytku. „Reťazce potvrdili, že urobia maximum pre uprednostňovanie slovenských dodávateľov,“ konštatuje agrorezort. S reťazcami sa dohodol na pravidelnej výmene informácií o situácii na trhu.

O spoluprácu požiadal aj bankový sektor. Vyzval ho, aby bol ústretový a snažil sa nájsť riešenia v prípade, ak producenti zasiahnutí krízou sa dostanú do finančných ťažkostí. 

Ministerstvo si už pred časom vyhradilo právo pri neférovom postupe a nadmerných dovozoch citlivých komodít, ktoré by mohli poškodiť domácich výrobcov, pozastaviť tento dovoz. Naďalej plánuje monitorovať situáciu na trhu.

Apeluje aj na ministrov, aby nimi riadené inštitúcie odoberali najmä slovenské potraviny. Rovnaký apel smeroval aj na kraje a obce, ktoré majú v svojej pôsobnosti školy, sociálne ústavy či menšie nemocnice.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X