Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Za prácu cez víkend príplatky vždy nedostanete

Zamestnanci s hlavami položenými na konferenčnom stole
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
3. októbra 2014 Zdroj Podnikam.SK, SIM Tlačiť

Odmeňovanie za prácu v sobotu a v nedeľu nie je, podľa Zákonníka práce, nijako zvýhodnené, ak nejde o prácu nadčas alebo štátny sviatok. Mesačná mzda a práca vo sviatok však úzko súvisia, najmä ak robíte počas viacerých sviatkov za mesiac. Práca nadčas cez víkend je ohodnotená cez príplatky, ktoré sa pre roky 2015 a 2016 rôznia, keďže závisia od priemerného zárobku alebo iných súm.

V sobotu pracuje každý štvrtý Slovák, v nedeľu každý piaty

Týždenný pracovný čas od pondelka do piatka je pre mnohých zamestnancov úplne prirodzený, najmä v oblasti služieb sú však pri rozvrhu pracovného času zaužívané iné zvyklosti. Typickým príkladom môže byť pracovná zmena rozvrhnutá na tzv. krátky a dlhý týždeň. Vtedy je dôležitá aj forma mzdy.

Pri takomto rozvrhnutí pracovného času zamestnanci bežne pracujú aj cez víkendy. A ako sú na tom príplatky cez víkendy? Príplatky za prácu cez víkend nedostanú, i keď v praxi sa mnohí mylne domnievajú, že za prácu v sobotu a nedeľu dostanú viac peňazí.

Odmeňovanie za prácu cez víkend

Odmeňovanie za prácu v sobotu a v nedeľu nie je, podľa Zákonníka práce, nijako zvýhodnené, naopak, zamestnanec dostane rovnakú mzdu, ako keby pracoval cez „štandardný“ pracovný týždeň.

Existujú však aj výnimky a to v prípade, že už pôjde o prácu nadčas alebo by išlo o prácu v deň, na ktorý pripadol sviatok – deň pracovného pokoja. Práca cez víkend je v tomto prípade cez Zákonník práce zvýhodnená.

Práca nadčas

Zákonník práce ju definuje v § 97. V zásade sa ňou rozumie práca vykonávaná na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom, a to nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času.

Podľa Zákonníka práce platí, že zamestnávateľ môže nariadiť najviac 150 hodín práce nadčas ročne, ďalších 250 hodín práce nadčas ročne môže zamestnanec odrobiť len po vzájomnej dohode so zamestnávateľom.

Viac o práci nadčas: Nadčasy sa majú robiť len v naliehavosti a pri prechodne zvýšenej potrebe práce

  • Za prácu nadčas má zamestnanec nárok na príplatky vo výške 25 % jeho priemerného zárobku. Čiže ak zamestnanec pracuje v sobotu a v nedeľu a pôjde o prácu nadčas, okrem svojej štandardnej mzdy dostane aj príplatok vo výške 25 %.
  • Ak ide o rizikovú prácu, mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas je 35 %.

Priemerný zárobok sa vypočíta k prvému dňu daného štvrťroka a používa sa počas celého štvrťroka. Priemerný zárobok sa pritom vypočítava z rozhodujúceho obdobia – predchádzajúceho kalendárneho štvrťroku. Teda, ak sa majú vyplácať príplatky za nadčas v mesiaci august, rozhodujúce obdobie pre výpočet priemerného zárobku, z ktorého sa príplatky vypočítajú, je mzda za druhý kalendárny štvrťrok, teda apríl až jún.

Mzda cez sviatok – deň pracovného pokoja

Mzda za prácu cez sviatok – mzda za prácu v sobotu a v nedeľu, ktorá je súčasne sviatkom, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie najmenej vo výške 50 %. Za takéto dni teda zamestnanec dostane svoju štandardnú mzdu plus k tomu 50 % príplatok za sobotu, alebo príplatky za sobotu a nedeľu. Ten sa vypočíta takisto ako v predchádzajúcom prípade – z priemernej mzdy z predchádzajúceho kalendárneho štvrťroka.

Dni, ktoré sa považujú za sviatok určuje zákon č. 241/1993 Z. z. Za sviatky v tomto zmysle sa považujú štátne sviatky a dni pracovného pokoja. Je to napríklad 1. september, či 17. november.

Príplatky za víkendovú prácu nadčas či prácu vo sviatok nedostane zamestnanec v spomínaných prípadoch vtedy, ak sa so zamestnávateľom dohodne na čerpaní náhradného voľna.

Zamestnanci v štátnej správe

Iné pravidlá však platia vtedy, ak ide o zamestnancov v štátnej správe, ktorí sú odmeňovaní podľa zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Tí majú príplatky za prácu v sobotu a v nedeľu, aj keď nejde o prácu nadčas, nárok na príplatok vo výške 30 % hodinovej sadzby funkčného platu.

Za prácu vo sviatok majú títo zamestnanci dokonca nárok na 100 % príplatky k platu.

Za európskym priemerom v práci cez víkend zaostávame

Pravidelné pracovné víkendy sa týkajú oboch pohlaví. Soboty trávi na Slovensku v robote pravidelne každý štvrtý zamestnaný muž, ale aj každá štvrtá zamestnaná žena. V nedeľu pravidelne pracuje 20 % zamestnaných mužov a 18 % pracujúcich žien. Vyplýva to z analýzy Poštovej banky, ktorá vychádzala z údajov štatistického úradu EÚ Eurostat.

Napriek tomu však za európskym priemerom zaostávame. V Európskej únii totiž trávi soboty pravidelne v práci v priemere 27 % pracujúcich obyvateľov a v eurozóne až takmer 29 %.

S rastúcim vekom sa podiel Slovákov pracujúcich cez víkend postupne znižuje. Napríklad podiel tých, ktorí pravidelne pracujú v nedeľu klesá od 23 % (vo veku do 24 rokov) až po cca 18 % (vo veku nad 55 rokov). Stále ale máme nadčasy a pracujeme dlhšie, častokrát bez pravidelného oddychu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X