Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podávanie prehľadu o vyplatených mzdách a odvedenej dani

Uctovnictvo/zamestnanci mzdy/podavanie prehladu vyplatenych mzdach odvedenej dani
19. septembra 2014 Zdroj Podnikam.SK, SIM Tlačiť

Zamestnávatelia, ktorí majú zamestnancov, musia mesačne podávať daňovému úradu prehľad o vyplatených mzdách a odvedenej dani. Takýto prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň má aj svoje poučenie, ktoré sa dá tiež stiahnuť ako rýchly návod.

Prehľad nepodávate v mesiaci, v ktorom nevyplácate mzdu

Kto musí podať prehľad

V podstate každý zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, teda osoba, ktorá je povinná zraziť alebo vybrať preddavok na daň od daňovníka a ktorá túto daň musí odviesť správcovi dane.

Tlačivá: Prehľad (r. 2014), prehľad-poučenie 2014Potvrdenie o podaní prehľadu 2014

Kto nemusí podať prehľad

Prehľad nie je povinný podať ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48 zákona o dani z príjmov, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.

Príklad 1:

Zamestnávateľ svojim zamestnancom nevyplatil mzdu za mesiac máj vo výplatnom termíne v júni, ale až v júli daného roku. Za máj neodvádzal žiadne preddavky na daň.

Za mesiac máj teda nie je povinný podať mesačný prehľad. Keďže mzdu za mesiac máj vyplatil zamestnancom až v júli, zrazené preddavky uvedie v prehľade, ktorý bude zasielať príslušnému správcovi dane za mesiac jún (do konca júla).

Príklad 2 :

Zamestnávateľ má zamestnanca, ktorý je dlhšiu dobu práceneschopný. Za mesiac jún mu nevypláca žiadnu mzdu, keďže zamestnanec nepracoval a poberal len nemocenskú dávku.

Keďže má zamestnávateľ len jedného zamestnanca a za jún mu nevyplácal mzdu, a teda nezrážal ani preddavok na daň, za mesiac jún nemusí zamestnávateľ mesačný prehľad zasielať.

Čo uviesť v prehľade

Do prehľadu sa uvádza úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti za daný kalendárny mesiac a úhrn zrazených preddavkov na daň, ktoré zamestnávateľ zrazil zo skutočne vyplatených miezd.

Pozor treba dať v prípade, že zamestnávateľ s výplatou mzdy mešká a vyplatí ju zamestnancom na viac častí, alebo neskôr. 

Príklad 3:

Firma vyplatí mzdy zamestnancom oneskorene – za apríl a za máj dostanú mzdu až v mesiaci júl. 

V takomto prípade uvedie zamestnávateľ úhrn príjmov aj zrazených preddavkov na daň až v prehľade, ktorý bude podávať za mesiac jún (do konca júla). Čiže nepodáva spätne prehľady za mesiac apríl a máj. 

Daňový bonus

V mesačnom prehľade ďalej zamestnávateľ uvádza výšku daňového bonusu, ktorý oprávnene patrí zamestnancom s nezaopatrenými deťmi. V prehľade preto výšku zrazených preddavkov na daň zníži o výšku bonusu, na ktorý majú zamestnanci nárok. Ak sa stane, že zrazené preddavky na daň sú nižšie, ako je celkový nárok na daňový bonus zamestnancov, zamestnávateľ tento rozdiel vyplatí z vlastných prostriedkov.

Následne si tento rozdiel nárokuje od príslušného správcu dane a to takto:

  • v nasledujúcich mesiacoch môže zamestnávateľ znižovať sumu odvodu preddavkov na daň,
  • alebo po skončení kalendárneho štvrťroku požiada prostredníctvom prehľadu (III. časť tlačiva) o vrátenie tohto rozdielu.

Čiže požiadať o rozdiel medzi daňovým bonusom a výškou preddavkov na daň (ak sú nižšie ako bonus) môže zamestnávateľ len raz za štvrť roka – na konci kalendárneho štvrťroka a nie každý mesiac.

Príklad 4:

Zamestnávateľ za mesiac apríl vykázal v prehľade vyššiu sumu daňového bonusu, ako bola výška preddavkov na daň. Tento rozdiel doplatil zamestnancom z vlastných prostriedkov. 

O preplatenie tohto rozdielu od správcu dane však môže požiadať až na konci kalendárneho štvrťroka, teda v prehľade podávanom za mesiac jún (do konca júla). Platí to aj vtedy, ak by za mesiac jún už nevyplácal  príjmy zo závislej činnosti, teda by nemal povinnosť prehľad podať. Prehľad s vyplnenou žiadosťou o vrátenie daňového bonusu by napriek tomu, že nemá túto povinnosť, podal. 

Termín podania

  • Prehľad – do konca kalendárneho mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac (za mesiac marec do konca apríla)
  • Opravný prehľad – do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom daňovník zistil, že už podaný prehľad nie je správny

Pokuta za nepodanie, či oneskorené podanie

  • Od 60 do 3 000 eur v závislosti od závažnosti stavu

Od roku 2014 zároveň platí, že správca dane uloží pokutu za oneskorené podanie prehľadu vtedy, ak bol zamestnávateľ povinný za daný mesiac prehľad podať a súčasne mu v danom mesiaci vznikla povinnosť odviesť preddavky (do konca roku 2013 platilo, že správca dane uložil pokutu za oneskorené podanie prehľadu bez ohľadu na to, či zamestnávateľovi v danom mesiaci vznikla povinnosť odviesť preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti – čiže pokuta bola aj za oneskorené podanie nulového výkazu).

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X