Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Tuzemská pracovná cesta podnikateľa a cestovné náhrady

Muž v obleku s kufríkom sedí na zadnom sedadle auta
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
16. septembra 2014 Zdroj Podnikam.SK, SC Tlačiť

Ak podnikateľ na Slovensku dochádza do svojej prevádzky, v ktorej pravidelne vykonáva svoju podnikateľskú činnosť, nejde o pracovnú cestu. Ako fungujú cestovné náhrady od 1.1.2016 a je nejaký rozdiel oproti roku 2015?

Tuzemské pracovné cesty podnikateľov a výdavky

Fyzické osoby (FO) – podnikatelia si môžu výdavky súvisiace s pracovnou cestou uplatniť do daňových výdavkov. Pre účely daňovej uznateľnosti týchto výdavkov je potrebné vychádzať zo zákona o dani z príjmov.

Pracovná cesta podnikateľa (FO)

 • ak podnikateľ vykonáva činnosť v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva,
 • výdavky, ktoré sú vynaložené v súvislosti s touto cestou, predstavujú podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňový výdavok podnikateľa.

Poznámka: Podnikatelia, u ktorých je vzhľadom na charakter vykonávanej podnikateľskej činnosti obtiažne vymedziť miesto pravidelného vykonávania činnosti, môžu za miesto pravidelného vykonávania činnosti považovať miesto podnikania uvedené v oprávnení na výkon podnikateľskej činnosti, a to aj vtedy, ak je ako miesto podnikania v oprávnení uvedené trvalé bydlisko.

Výdavky spojené s pracovnými cestami

 • na stravovanie,
 • na ubytovanie,
 • na cestovné dopravnými prostriedkami,
 • iné nevyhnutné výdavky súvisiace s pobytom na inom mieste,

Poznámka: Tieto výdavky je možné uplatniť do daňových výdavkov najviac do výšky, aká  je stanovená pre zamestnancov  v zákone č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách.

 • ak použije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky (PHL) podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý 1 km jazdy podľa zákona o cestovných náhradách, tzv. diétach.

Výdavky na stravovanie

 • stravné je nárokovou položkou, ktorú nie je potrebné preukazovať,
 • podnikateľovi patrí za každý deň pracovnej cesty.

Aktualizácia: S účinnosťou od 31. októbra 2014 zvyšujú sumy stravného pre zamestnanca vyslaného na pracovnú cestu.

Sumy stravného pre časové pásma sa ustanovujú nasledovne: 

Časové pásmo Suma stravného
5 až 12 hodín 4,20 eur (predtým 4 eur)
nad 12 hodín až 18 hodín 6,30 eur (predtým 6 eur)
nad 18 hodín 9,80 eur (predtým 9,30 eur)

Ak má podnikateľ na pracovnej ceste zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu (raňajky, obed, večera), nevznikli mu výdavky na stravovanie, preto nemá nárok na stravné.

Ak má podnikateľ na pracovnej ceste zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne (1 alebo 2 hlavné jedlá), výška stravného sa kráti nasledovne:

 • 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky,
 • 40 % za bezplatne poskytnutý obed,
 • 35 % za bezplatne poskytnutú večeru,

zo sumy stravného pre časové pásmo nad 18 hodín (v súčasnosti 9,30 eur).

Výdavky na ubytovanie

Tieto výdavky musí podnikateľ doložiť dokladom o úhrade za ubytovanie (napríklad účet za ubytovanie v hoteli, penzióne, ubytovni atď.) .

Výdavky na cestovné dopravnými prostriedkami

 • ide napríklad o výdavky za cestovné lístky, ležadlá a lôžka vo vlakoch, lodiach, autobusoch a v lietadlách, výdavky za letenky a s tým súvisiace poplatky, výdavky za dopravu taxíkom,
 • musí ísť o výdavky, ktoré vynaložil podnikateľ pri svojej pracovnej ceste, t.j. aj dátum na doklade musí súhlasiť s miestom a časom vykonanej pracovnej cesty.

Nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v danom mieste

Patria sem napríklad výdavky za parkovanie, za použitie diaľnice, použitie garáže, za telefón, internet, fax, vstupenky na výstavy atď.

Výdavky pri použití vlastného motorového vozidla nezahrnutého v obchodnom majetku a príklady

Podnikateľ si môže uplatniť výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a  základnej náhrady za každý jeden kilometer jazdy (v súčasnosti 0,183 € za km).

Pozn.: Základnú náhradu za každý kilometer jazdy stanovuje opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny č. 632/2008 Z. z. o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách.

⇒ náhrada za spotrebované pohonné látky vychádza z odjazdených kilometrov, preto treba sledovať odjazdené km, a z cien pohonných látok platných v čase ich nákupu (cena PHL sa preukazuje dokladom o kúpe pohonných látok) prepočítaných podľa spotreby pohonných látok uvedenej v technickom preukaze motorového vozidla,

 • paušálne výdavky do výšky 50 % z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie a primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

→ pri  uplatňovaní paušálnych výdavkov z preukázateľného nákupu PHL nemusí daňovník viesť žiadnu evidenciu,

→  túto možnosť majú daňovníci od 1. 1. 2014.

Príklad č. 1:

Podnikateľ – fyzická osoba dochádza z miesta svojho bydliska do prevádzky vlastným automobilom. Môže si výdavky spojené s touto cestou započítať ako daňové výdavky súvisiace s pracovnou cestou?

Podnikateľ má nárok na uplatnenie výdavkov spojených s pracovnými cestami. Pracovnou cestou sa rozumie činnosť vykonávaná v inom mieste, ako je miesto, v ktorom sa činnosť pravidelne vykonáva. V našom prípade podnikateľ dochádza do svojej prevádzky, kde pravidelne vykonáva svoju podnikateľskú činnosť, nejde teda o pracovnú cestu. Za daňový výdavok nie je možné preto uznať výdavok súvisiaci s cestou tohto podnikateľa z miesta jeho bydliska do miesta jeho trvalého podnikania.

Príklad č. 2: (aktualizované – upravené)

Podnikateľ – fyzická osoba uskutočnil dvojdňovú pracovnú cestu za účelom uzavretia zmluvy s dodávateľmi. Cestoval autobusom a spiatočný cestovný lístok ho stál 23,70 €. Ubytoval sa v hoteli, kde za ubytovanie zaplatil 33 €. V cene ubytovania boli zahrnuté aj raňajky. Pracovná cesta trvala prvý deň 8 hodín a druhý deň 13 hodín. Na aké cestovné náhrady má tento podnikateľ nárok?

Výpočet stravného:

Pracovná cesta v prvý deň trvala 8 hodín, preto mal podnikateľ nárok na stravné vo výške 4 €. Druhý deň trvala pracovná cesta 13 hodín, preto je výška stravného 6 €.

Vzhľadom na to, že v cene ubytovanie boli poskytnuté  aj raňajky, musí podnikateľ stravné krátiť o 25 % zo sumy pre časové pásmo nad 18 hodín, t. j. zo sumy 9,30 €. Krátenie stravného je v sume 2,325 € (25 % z 9,30 €), preto si za druhý deň môže uplatniť stravné len vo výške 3,675 € (6 – 2,325).

 • Cestovné: 23,70 €
 • Ubytovanie: 33 €
 • Stravné: 7,675 €
 • Cestovné náhrady celkom= 64,375 €, zaokrúhlene 64,38 €
 • Podnikateľ si môže uplatniť do daňových výdavkov sumu 64,38 €. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Cestovné náhrady

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X