Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rezort pôdohospodárstva podporí mladých farmárov a malé obce

ThinkstockPhotos 480884312
ilustračné, Thinkstock
27. októbra 2015 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Ministerstvo pôdohospodárstva predstavilo spoločne so Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou (SZRB) nové schémy podpory mladých poľnohospodárov. Mladý poľnohospodár bude môcť získať nenávratný finančný príspevok do 50 tis. eur z Programu rozvoja vidieka na roky 2014 až 2020. Z toho 75 % môže získať po schválení podnikateľského zámeru, zvyšných 25 % po rozbehnutí samotného podnikania. Na tlačovej konferencii o tom informovali minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek a generálny riaditeľ SZRB Dušan Tomašec.

Ako ďalej spresnil Jahnátek, mladý hospodár je právnická osoba alebo samostatne hospodáriaci roľník, ktorý v deň podávania žiadosti nepresiahol 40 rokov, zároveň musí byť akreditovaný v Poľnohospodárskej platobnej agentúre. Uzávierka výzvy na predkladanie podnikateľských zámerov je 8. februára budúceho roka.

Mladý roľník môže získať pôdu do rozlohy 28 hektárov

Ministerstvo pôdohospodárstva a SZRB podpísali v utorok memorandum o vzájomnej spolupráci pri podpore mladých poľnohospodárov, ktoré sa týka ďalšieho druhu podpory. Ide o možnosť nadobudnúť štátnu pôdu formou dlhodobého prenájmu pôdy v správe Slovenského pozemkového fondu (SPF), alebo vo forme kúpy poľnohospodárskej pôdy na úver cez nový produkt SZRB s názvom Moja pôda pre mladých.

Mladý roľník tak môže od budúceho roka získať pôdu do rozlohy 28 hektárov. „Pri nastavovaní nového úverového produktu sme vychádzali z toho, že začínajúci slovenskí podnikatelia v poľnohospodárstve majú všeobecne sťažený prístup k úverovým zdrojom. V spolupráci so Slovenskou záručnou a rozvojovou bankou a SPF chceme mladým farmárom tento prístup k úverovým zdrojom umožniť, a to v maximálnej miere a pri dodržaní zásad obozretného podnikania,“ konštatoval minister Jahnátek.

Obec môže žiadať príspevok až do výšky 100-tisíc eur

Rezort pôdohospodárstva tiež predstavil novú schému finančnej podpory pre obce do tisíc obyvateľov na rozvoj a rekonštrukciu miestnych komunikácií, ktorá mala byť zverejnená v utorok. Celková výška vyčlenených financií bude 45 mil. eur a vychádza z balíka financií Programu rozvoja vidieka. Jeden žiadateľ, ktorým je obec, môže žiadať o príspevok až do výšky 100 tis. eur.

Obce, ktoré požiadajú o podporu rekonštrukcie ciest, dostanú financie bez spolufinancovania a budú môcť z príspevku odvádzať DPH. Okrem externého manažmentu, projektovej prípravy a prípravy verejného obstarávania, ktoré budú obce musieť hradiť z vlastných nákladov, budú ostatné položky hradené z verejných zdrojov.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

dotácie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X