Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát založí firmu na odkupovanie pohľadávok

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
13. júla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zdroje sa použijú na odkupovanie všetkých zistených pohľadávok pôvodného veriteľa skupiny pre nezabezpečené pohľadávky z reštrukturalizácie.

Odkupovanie sa uskutoční za 50 % celkovej sumy, max. 200 tis. eur

Ministerstvo financií (MF) SR založí spoločnosť s ručením obmedzeným s vlastnými zdrojmi vo výške 20 mil. eur. Zdroje sa použijú na odkupovanie všetkých zistených pohľadávok pôvodného veriteľa skupiny pre nezabezpečené pohľadávky z reštrukturalizácie.

Ide o pohľadávky, s ktorými sú spojené všetky práva podľa osobitného predpisu uvedených v reštrukturalizačnom pláne od pôvodného veriteľa. Odkupovanie sa uskutoční za odplatu neprevyšujúcu 50 % celkovej sumy takýchto pohľadávok, najviac však za odplatu vo výške 200 tis. eur. Vyplýva to z nariadenia vlády SR v rámci zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií, ktoré schválila vláda.

Napríklad, ak sú všetky zistené pohľadávky pôvodného veriteľa 500 tis. eur, rozdelené na novú pohľadávku v hodnote 50 %, resp. 250 tis. eur a na majetkové právo vo zvyšnej časti, teda 250 tis. eur, spoločnosť môže odkúpiť od tohto pôvodného veriteľa všetky zistené pohľadávky vo výške 500 tis. eur, avšak len za odplatu 200 tis. eur.

Nesmie však ísť o odplatu vyššiu, ako je polovica celkovej sumy všetkých zistených pohľadávok. To je v tomto prípade 250 tis. eur. No keďže platí aj druhá podmienka, že nesmie byť prekročená výška pomoci 200 tis. eur, vyplatí sa len 200 tis. eur. 

Vo verejnej výzve sa uvedie lehota na podanie žiadosti o odkupovanie pohľadávok 

Odkupovanie pohľadávok sa uskutoční na základe verejnej výzvy spoločnosti zverejnenej v dennej tlači s celoštátnou pôsobnosťou a na webovom sídle spoločnosti s určením, ktorej reštrukturalizácie sa verejná výzva týka a s uvedením podmienok odkupovania.

Odkupovanie pohľadávok a následné uplatňovanie a vymáhanie týchto pohľadávok môže spoločnosť zabezpečovať aj prostredníctvom iných právnických osôb so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu. 

Cieľom je zlepšiť finančnú situáciu veriteľov, aby sa mohli udržať na slovenskom trhu a ďalej rásť. Zlepšenie situácie týchto veriteľov je predpokladom pre udržanie ich zamestnancov, ako aj predpokladom pre plnenie si povinností voči ich subdodávateľom. Účinnosť nariadenia sa navrhuje 1. augusta 2015.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X