Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zdravotné a sociálne poistenie v roku 2015 po podaní daňového priznania

Zdravotné a sociálne poistenie po podaní daňového priznania 2015
Fotobanka Pixmac
26. februára 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Živnostník môže v Sociálnej poisťovni uzatvoriť aj dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.

Prinášame ďalšiu a poslednú časť z nášho seriálu Jednoduché účtovníctvo za rok 2014 zvládnem sám

Po úspešnom vyplnení a odovzdaní daňového priznania k dani z príjmov za rok 2014 si musí náš fiktívny živnostník upraviť výšku platieb do poisťovní, nakoľko v roku 2014 platil z minimálnych vymeriavacích základov, ktorých výška sa od 1.1.2015 zvýšila.

Zdravotné poistenie

V roku 2015 náš fiktívny živnostník pán Sklár zmenil trvalý príkaz na platbu preddavku na poistné do zdravotnej poisťovne.

Platí novú minimálnu sumu platnú pre rok 2015, teda 57,68 €. Túto sumu si zapíše do knihy záväzkov.

Ak chce, môže pokračovať v Knihe záväzkov z minulého roku 2014, pričom rok 2014musí výrazne oddeliť, prípadne môže pokračovať na novej strane, alebo založí úplne novú knihu. Nesmie však zabudnúť, že v Knihe záväzkov 2014 mu zostali neuhradené záväzky. Jednou z možností je tieto záväzky prepísať na začiatok knihy záväzkov 2015 (pozri prílohu).

Preddavky na zdravotné poistenie vo výške 57,68 € bude živnostník platiť do konca roka 2015. Na základe podaného daňového priznania mu príslušná zdravotná poisťovňa vykoná Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a na začiatku druhého polroka oznámi poistencovi Sklárovi výsledok. Ak mu vznikne nedoplatok, musí ho zaplatiť do 45 dní od prevzatia oznámenia; ak preplatok, pošle mu ho poisťovňa na účet, z ktorého poistné platí, prípadne poštovou poukážkou na adresu do dátumu uvedeného na oznámení.

Spolu s oznámením výsledku Ročného zúčtovania 2014 príde pánovi Sklárovi aj výpočet preddavkov na zdravotné poistenie od 1.1.2016.

Sociálne poistenie

Nová minimálna suma odvodov na sociálne poistenie od 1.1.2015 je 136,57 € (splatné bolo do 8.2.2015). Pán Sklár odvody na sociálne poistenie ešte neplatí. Rozhodujúcim v tomto smere je podanie daňového priznania a výška zdaniteľných príjmov zo živnosti (prípadne iných činností, ktoré podliehajú odvodom do Sociálnej poisťovne) uvedených v daňovom priznaní v tabuľke č.1.

Ak tieto príjmy za rok 2014 presiahli sumu 4 944 €  v “hrubom”, živnostníkovi vzniká povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Pán Sklár túto hranicu presiahol, preto sa od 1.7.2015 stane povinne poistenou fyzickou osobou na platbu sociálneho poistenia. V rámci povinného poistenia bude dôchodkovo, nemocensky a invalidne poistený a tiež bude platiť poistné do rezervného fondu solidarity.

Od 1. januára 2015 sa zrušila prihlasovacia a odhlasovacia povinnosť na povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe a zavádza sa povinnosť Sociálnej poisťovne oznámiť samostatne zárobkovo činnej osobe vznik povinného poistenia, ako aj výšku poistného.

Výška poistného

Výšku poistného si môže pán Sklár predbežne vypočítať podľa vzorca:

[Zisk (základ dane) + zaplatené poistné v roku 2014] / 12 = (10 827,82 + 281,75) / 12 = 925,7975

Výsledok vydelíme zákonom určeným koeficientom = 925,7975 / 1,486 = 623,0131

Dostali sme Vymeriavací základ, z ktorého vypočítame poistné, ktoré je 33,15% z vymeriavacieho základu = 623,0131 * 0,3315 = 206,53 €

Na základe oznámenia Sociálnej poisťovne o výške poistného na sociálne poistnenie zapíše pán Sklár svoj záväzok do knihy záväzkov. Termín prvej úhrady bude do 8.8.2015 a ďalšie vždy najneskôr do ôsmeho dňa v mesiaci rovnako ako zdravotné poistenie.

Dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti

V balíku povinného poistenia pre SZČO sa nenachádza poistenie v nezamestnanosti. Pán Sklár sa chce zabezpečiť pre prípad straty zárobku, ak by sa musel evidovať ako nezamestnaný. Poistenie v nezamestnanosti je už niekoľko rokov dobrovoľné poistenie.

Skôr, ako sa náš pán Sklár rozhodne, akú výšku poistenia v nezamestnanosti chce platiť, musí vedieť, že nárok na dávku v nezamestnanosti bude mať, ak za posledné 3 roky pred zaradením do evidencie nezamestnaných bol poistený v nezamestnanosti aspoň 2 roky, t. j. 730 dní a toto poistné bolo platené v lehote splatnosti.

Preto pán Sklár pri vypisovaní Registračného listu fyzickej osoby podľa poučenia v oddiele 10 vypíše dátum registrácie vymeriavací základ v rozmedzí od 412 € (minimum) do 4 120 € (maximum). Samotné poistné je 2% z vymeriavacieho základu. Ak vypíše vymeriavací základ 500 €, bude platiť poistné v nezamestnanosti 10 € mesačne.

Po odovzdaní registračného listu dostane zo Sociálnej poisťovne identifikačné číslo dobrovoľne poistenej osoby (slúži aj ako variabilný symbol) a ostatné platobné údaje. Poistné na poistenie v nezamestnanosti bude platiť na rovnaký účet ako balík povinného poistného, ale pod iným variabilným symbolom (toto poistné sa platí osobitne od povinného poistného).

Aj keď je to dobrovoľné poistenie, keď sa pán Sklár zaregistruje na jeho platenie, musí ho platiť v lehote splatnosti (t.j. najneskôr do ôsmeho dňa v mesiaci za predchádzajúci mesiac), aby mu obdobie, za ktoré platí, bolo započítané do obdobia poistenia v nezamestnanosti.

Ak by zaplatil napríklad až jedenásty deň v mesiaci, mesiac za ktorý platil, sa mu nezapočíta ako obdobie poistenia v nezamestnanosti. Môže sa tak stať, že práve obdobie tohto mesiaca mu bude chýbať do počtu dní pre priznanie dávky v nezamestnanosti a dávka mu priznaná nebude.

Tento záväzok si tiež zapíše do knihy záväzkov s prvou úhradou do 8.4.2015 a každá ďalšia úhrada bude vždy do ôsmeho dňa v mesiaci.

TIP: Detailnejšie informácie o dobrovoľnom poistení vrátane výpočtu vymeriavacieho základu a príkladov sa dozviete v článku Dôchodok si môžu živnostníci zvýšiť dobrovoľným poistením.

Každé z týchto poistení (aj dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti) po zaplatení pán Sklár zaúčtuje do peňažného denníka do Výdajov ovplyvňujúcich základ dane do stĺpca PLATBY DO FONDOV.

Veríme, že sme vám v prinesenom seriáli dostatočne vysvetlili podstatu účtovania v jednoduchom účtovníctve a rozhodli ste sa pre vedenie účtovníctva samostatne. Vaše prípadné otázky, podnety na ďalšie časti seriálu nám môžete zasielať na redakcia@podnikam.sk.

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Jednoduché účtovníctvo"

Zobraziť všetky články v seriáli "Jednoduché účtovníctvo"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X