Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zdravotné poisťovne už posielajú výsledky ročného zúčtovania za rok 2013

Logá zdravotných poisťovní
Koláž: Podnikam.SK
8. júla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Konkrétne skupiny poistencov, za ktoré sa vykonáva zúčtovanie, majú zdravotné poisťovne zverejnené na svojich webových stránkach.

Zúčtovanie za minulý rok musia poisťovne urobiť do 30. septembra 2014

Zdravotné poisťovne už postupne rozposielajú svojim poistencom výsledky ročného zúčtovania zdravotného poistenia (RZZP) za minulý rok. Dôvera s tým začala koncom mája. Ročné zúčtovanie urobila viac ako 100 tisíc klientom, do piatka má v pláne odoslať ďalších 10 tisíc výsledkov. „Ďalšie zúčtovania bude Dôvera zasielať priebežne počas celého leta,“ uviedla PR špecialistka Dôvery Monika Šimunová

V úvode tohto týždňa začala rozposielať výsledky RZZP aj Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), celkovo ich zašle 343 375 klientom. Ako uviedla hovorkyňa VšZP Eva Ravingerová, medzi prvými, ktorí RZZP dostanú, budú fyzické osoby, nasledovať budú zamestnávatelia. Zdravotná poisťovňa Union nekonkretizovala koľkým poistencom vykoná ročné zúčtovanie a ani to, či ho už začala posielať. Jej hovorkyňa Judita Smatanová podotýka, že vykonať RZZP za minulý rok musia do 30. septembra 2014. V prípade, ak má platiteľ poistného predĺženú lehotu na podanie daňového priznania, termín sa posúva o mesiac, teda na koniec októbra.

Podobne to bude aj v roku 2015, kedy poisťovne budú povinné vykonať ročné vyúčtovanie do 30. septembra 2015, respektíve do 31. októbra 2015.

Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia aj elektronicky

Výsledky RZZP si môžu poistenci pozrieť aj elektronicky na webovej stránke svojej poisťovne. V prípade VšZP sa do aplikácie s výsledkami dostane platiteľ prostredníctvom prístupových kódov, ktoré budú uvedené v zaslanom RZZP. Cez aplikáciu môže podať aj prípadné námietky. Klient Unionu musí mať zriadené prístupové práva na elektronický portál, kde si môže stiahnuť príslušné dokumenty.

Online sa k informáciám dostanú aj poistenci Dôvery, a to cez elektronickú pobočku, ak ešte nemajú prihlasovanie údaje, na stránke poisťovne si ich môžu zriadiť. Okrem toho, Dôvera umožnila majiteľom smartfónov uhradiť svoj prípadný nedoplatok prostredníctvom QR kódu, ktorý bude uvedený na zaslanom ročnom zúčtovaní.

Ročné zúčtovanie vykonávajú zdravotné poisťovne za všetky samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) či za poistencov, ktorí mali v minulom roku príjem z kapitálového majetku, ostatný príjem ako napríklad výhru, či príjem z dividend. Konkrétne skupiny poistencov, za ktoré sa vykonáva zúčtovanie, majú zdravotné poisťovne zverejnené na svojich webových stránkach.

V prípade preplatkov je dôležité, aby poistenci a platitelia poistného si splnili oznamovaciu povinnosť, na základe ktorej im po správnom vypočítaní bude vrátený preplatok.

Zdravotné poisťovne oznamujú nedoplatky výkazom nedoplatkov a preplatky oznámením. Platiteľ poistného môže do 15 dní od doručenia výsledku podať námietku alebo nesúhlasné stanovisko. Ak nemá výhrady, musí do 45 dní od dňa nadobudnutia právoplatnosti výkazu uhradiť nedoplatok. Ak súhlasí s oznámením o preplatku, zdravotná poisťovňa mu do toho istého termínu preplatok vráti.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X