Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zdravotné poisťovne už začali posielať ročné zúčtovania poistného

Koláž: Podnikam.SK
15. júla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Poisťovne v tomto roku dostali podklady potrebné pre zúčtovanie približne o mesiac neskôr ako vlani, posunulo sa tak aj odosielanie ročného zúčtovania. 

Poisťovne musia vykonať zúčtovanie do 30. septembra

Zdravotná poisťovňa Dôvera začala posielať svojim klientom, samostatne zárobkovo činným osobám, prvé ročné zúčtovania poistného (RZP) za rok 2014. V najbližších dňoch by ho malo dostať viac ako 62 tisíc poistencov.

Ďalšie zúčtovania bude posielať priebežne počas celého leta. Celkovo by mala vykonať RZP približne 162 tisíc poistencom.

„Tak ako minulý rok, aj tento vrátime klientom preplatky z ročného zúčtovania po uplynutí 15-dňovej lehoty od doručenia zásielky. Samozrejme, za predpokladu, že budú súhlasiť s výsledkom,“ uviedol PR manažér Dôvery Branislav Cehlárik.

Z doposiaľ 62 tisíc vykonaných zúčtovaní vychádzajú preplatky na poistnom 2,5 mil. eur a nedoplatky 4,8 mil. eur.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v súčasnosti ročné zúčtovania spracováva, predpokladá, že ich začne posielať predposledný júlový týždeň. „Počet poistencov, u ktorých musí VšZP vykonať ročné zúčtovanie, je zatiaľ 330 tisíc. Uvedený počet sa môže meniť v závislosti od údajov, ktoré dostaneme z finančnej správy,“ uviedla hovorkyňa VšZP Petra Balážová.

Z doposiaľ známych údajov majú u štátnej poisťovne jej poistenci nedoplatky z RZP v objeme 14,4 mil. eur, preplatky v sume 5,8 mil. eur. Tieto čísla ešte nie sú konečné. 

Zdravotná poisťovňa Union je aktuálne vo fáze, kedy spracováva podklady pre RZP, preto ešte podľa jej hovorkyne Judity Smatanovej nie je možné určiť ani počet poistencov, ktorým ho bude vykonávať, a tým pádom ani objem preplatkov či nedoplatkov. 

Podklady od štátu meškali

Poisťovne v tomto roku dostali podklady potrebné pre zúčtovanie približne o mesiac neskôr ako vlani, posunulo sa tak aj odosielanie ročného zúčtovania. „Príčinou bolo nedodanie podkladov zo strany štátnych inštitúcií, bez ktorých nebolo možné zúčtovanie vykonať,“ uviedol Cehlárik.

Štátna zdravotná poisťovňa hovorí, že zúčtovanie bude posielať o tri týždne neskôr ako minulý rok. „VšZP urobila všetky potrebné organizačné a technické kroky na to, aby zmiernila sklz,“ konštatuje Balážová.  

Poisťovne musia vykonať RZP do 30. septembra 2015, pri osobách, ktoré mali odklad daňového priznania, sa tento termín posúva do 31. októbra.

eBooky:

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

27júl6:30Výkon činnosti stavbyvedúceho a vedúceho montéra 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

06aug6:30Daňový špeciál: DPH a DZP v roku 2018 v praktických príkladoch6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH,Účtovníctvo

06aug6:30Riadenie stavebného projektu (vecné, organizačné, časové a nákladové plánovanie projektu)6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X