Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zistenie a overenie DIČ u fyzickej osoby, podnikateľa a firmy v roku 2025

Účtovné závierky zostavené k 31. 12. 2012 a neskôr sa budú po novom ukladať do tzv. Registra účtovných závierok.
Fotobanka Pixmac
31. marca 2025 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

DIČ je skratka, bez ktorej sa nemôže začať žiadne oficiálne podnikanie, bez ohľadu na to, či ide o fyzickú alebo právnickú osobu. Overenie alebo zistenie DIČ u živnostníka alebo obchodnej spoločnosti je už v súčasnosti dostupné aj z pohodlia domova, a to cez niekoľko webových služieb, ktoré sú k dispozícii online (elektornicky). Zistenie DIČ fyzickej osoby alebo právnickej osoby je pritom možné bez ohľadu na to, či je tento subjekt registrovaný na DPH. Viaceré webové portály umožňujú zistenie DIČ fyzickej osoby a firmy aj podľa názvu firmy.

V prípade, že potrebujete zistiť DIČ fyzickej osoby podnikateľa a nemôžete tak spraviť na základe daňového dokladu alebo inej relevantnej dokumentácie, v praxi existuje viacero možností, ako možno dostať sa k tomuto číslu. Pokiaľ poznáte rodné číslo danej fyzickej osoby, môžete písomne požiadať miestne príslušný daňový úrad o zaslanie čísla DIČ. Môžete tiež skúsiť aj Google a rôzne súkromné databanky a katalógy podnikateľov. Je tu však aj niekoľko pohodlnejších spôsobov, a to najmä formou online webových stránok a služieb, či už súkromného alebo verejného charakteru.

IČO nie je DIČ

Daňové identifikačné číslo (DIČ) sa prideľuje každému podnikateľovi na začiatku jeho podnikateľskej činnosti. DIČ však môžu mať aj fyzické osoby bez toho, aby boli SZČO. V praxi ide najmä o prípady, keď je fyzický osoba prenajímateľom nehnuteľností, alebo o niektoré slobodné povolania, prípadne osoby vykonávajúce samostatnú zárobkovú činnosť s výnimkou živností. Tieto osoby musia mať vždy iba DIČ a napríklad autori IČO mať nemusia, ale môžu oň dobrovoľne požiadať. DIČ však pridelené mať musia, nakoľko je potrebné pre komunikáciu so správcom dane. Zistenie DIČ fyzickej osoby umožňuje podobne, ako aj overenie DIČ, register. DIČ majú pridelené aj občianske združenia, nadácie či neziskové organizácie.

Čo nám prezradí DIČ?

DIČ je 10-miestne číslo. Podľa samotného DIČ už na doklade vieme identifikovať, či ide o fyzickú osobu alebo firmu. DIČ začína jednotkou, ak je pridelené fyzickej osobe, rovnako tak živnostníkovi. Ak sa na dokladoch stretneme s DIČ začínajúcom dvojkou, je toto číslo pridelené právnickej osobe, napríklad eseročke. Ide o zaujímavú informáciu, ktorá sa môže hodiť pri ďalšej komunikácii so subjektom. Vyhľadať DIČ však nemusí byť vždy otázkou pár minút, najmä ak ide o súrne zistenie subjektov, ktoré nepôsobia ako verejné podnikateľské subjekty. Každé DIČ je jedinečné a  slúži na jednoznačnú identifikáciu podnikateľa pred správcom dane. Uvádza sa na všetkých daňových dokladoch.

Overenie DIČ nie je jednoduché

Ako zistiť DIČ živnostníka alebo iného subjektu? Najjednoduchšie overenie DIČ môžete vykonať, ak má subjekt pridelené IČO, a to priamo prostredníctvom Registra účtovných závierok, kde je možné zistiť DIČ podľa IČO, alebo názvu spoločnosti. Problém nastáva, ak subjekt DIČ má, ale nemá IČO, alebo ide o fyzickú osobu. V prípade fyzickej osoby, ktorá nemá pridelené ani DIČ, ho nahrádza jeho rodné číslo. Tu však pri overovaní narážame na problém s ochranou osobných údajov a overovanie rodných čísel neexistuje.

To, ako môžem zistiť DIČ živnostníka, firmy, fyzickej osoby alebo svoje DIČ, je teda jasné v prípade, ako viete jeho identifikačné číslo a vtedy stačí preskúmať register, alebo osloviť daňový úrad. Vyhľadávanie DIČ u fyzickej osoby – neživnostníka je podľa mena zložitejšie.

Ak potrebujete overiť DIČ fyzickej osoby bez IČO, je možné obrátiť sa s touto požiadavkou na miestne príslušného správcu dane. Ten v zmysle zákona takéto overenie poskytne a na žiadosť daňového subjektu správca dane oznámi, či je iný daňový subjekt je registrovaný, prípadne mu potvrdí, či registračné číslo, ktoré daňový subjekt uviedol, bolo inej právnickej alebo fyzickej osobe pridelené DIČ.

V podstate možno povedať, že žiadna oficiálna služba na overenie DIČ, ani pre vyhľadanie DIČ firiem či podnikateľov a hlavne súkromných osôb v jednotnej databáze neexistuje. Na trhu sú síce dostupné služby súkromných spoločností, kde si môžete vyhľadať alebo overiť DIČ, no pri nich neexistuje 100% záruka správnosti a aktuálnosti údajov. DIČ firmy, fyzickej osoby či živnostníka sa nedá nájsť cez ľubovoľný zoznam a nájsť DIČ nemusí byť teda tak ľahké.

Overenie IČ DPH je dôležitejšie

Overovanie DIČ je často len kozmetickou záležitosťou, nakoľko samotný poberateľ prímov má pod hrozbou pokuty povinnosť registrovať sa na daňovom úrade a používať DIČ správne a korektne svojich účtovných dokladoch. Zároveň platí, že DIČ používa len neplatca DPH. Ak je však podnikateľ platcom DPH, neuvádza na vystavených dokladoch DIČ, ale uvádza registračné číslo pre DPH, teda IČ DPH. To je už pre subjekt závažnejšia informácia a pokiaľ chce dodávať tovar alebo služby do iného členského štátu EÚ za cenu bez DPH, mal by sa uistiť, že osoba, ktorej chcete tovar alebo služby dodávať, je registrovaná k DPH v inej členskej krajine.

IČ DPH je možné overiť si priamo na internete, v registri platiteľov DPH v SR alebo v inej členskej krajine EÚ. Najspoľahlivejšie overenie IČ DPH je možné vykonať pomocou systému Vies na internetovom portáli http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatRequest.html, kde je možné overiť registráciu k DPH v rámci celej EÚ.

Ako zistím svoje DIČ?

Svoje DIČ nájdete na stránke finančnej správy : www.financnasprava.sk. 

  1. Prihláste sa do svojho konta cez tlačidlo Prihlásiť v pravom hornom rohu.
  2. Svoje DIČ nájdete v sekcii „Informácie o subjekte“ v odrážke „Všeobecné Identifikátory“

Žiadosť o DIČ a IČ DPH

Každý podnikateľ musí požiadať o registráciu elektronicky u príslušného správcu dane (daňový úrad), ktorý mu následne pridelí daňové identifikačné číslo (DIČ) a vydá doklad o jeho pridelení. Lehota na podanie žiadosti o registráciu je 30 dní odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie, teda od založenia vašej spoločnosti, či živnosti. Podnikateľ sa môže rozhodnúť, či sa stane aj platcom DPH. Môže podať na daňovom úrade žiadosť o registráciu na túto daň. Aj potom sa ešte podnikateľ môže rozhodnúť, či sa registruje pre DPH alebo nie.

Fyzická osoba je povinná požiadať správcu dane o registráciu, ak:
  • na území SR získa povolenie na podnikanie alebo oprávnenie na podnikanie, a to do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom získala povolenie alebo oprávnenie na podnikanie. Na účely zákona o dani z príjmov sa dňom získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie považuje deň, keď je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa osobitných predpisov oprávnená začať podnikať na území Slovenskej republiky
  • nie je registrovaná podľa predchádzajúceho odseku, a na území SR začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo na území SR prenajala nehnuteľnosť (aj jej časť) okrem pozemku, a to v lehote do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom na území SR začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť, alebo v ktorom na území SR prenajala nehnuteľnosť
  • nie je registrovaná podľa vyššie uvedených odsekov je povinná v lehote do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí mesiaca, v ktorom vznikla povinnosť zrážať daň alebo preddavky na daň, alebo daň vyberať, požiadať správcu dane o registráciu ako platiteľ dane. Ak táto osoba je už registrovaná podľa vyššie uvedených odsekov, je povinná na účel vykonania zmien v registrácii oznámiť miestne príslušnému správcovi dane skutočnosť, že sa stala platiteľom dane

Príklad

Daňovník začal podnikať na základe živnostenského oprávnenia od 1.3.2024.Daňovník je povinný sa registrovať pre daň z príjmov do 30.4.2024.

Príklad

Daňovník, ktorý mal v roku 2024 iba príjmy zo zamestnania, začal od 20.5.2024 prenajímať nehnuteľnosť na základe uzatvorenej nájomnej zmluvy podľa Občianskeho zákonníka.Tento daňovník je povinný sa registrovať pre daň z príjmov do 30.6. 2024.

Registrovať sa môžete aj pri zakladaní vašej spoločnosti či živnosti, kedy stačí len v online žiadosti zaškrtnúť, že máte záujem o pridelenie DIČ. Je vhodné, ak pri využití tejto možnosti, ak vám nie je DIČ do 15 dní od zápisu pridelené, kontaktujete daňový úrad, aby ste si overili, že vašu žiadosť eviduje a predišli tak pokute. O pridelenie DIČ však môžete požiadať aj na samostatnom tlačive. Žiadosť nájdete tu: Žiadosť o DIČ 

Správca dane preverí údaje uvedené v žiadosti o registráciu a ak má pochybnosti o ich správnosti alebo úplnosti, vyzve vás, aby ste údaje bližšie vysvetlili, zmenili alebo doplnili, a zároveň určí lehotu, v ktorej ste povinný výzve vyhovieť. Ak vyhoviete výzve správcu dane v určenej lehote a v požadovanom rozsahu, považuje sa žiadosť o registráciu za podanú v deň pôvodného podania. Ak výzve správcu dane nevyhoviete, správca dane vydá rozhodnutie, v ktorom žiadosť o registráciu zamietne. Proti tomuto rozhodnutiu nemôžete podať odvolanie.

Ak správca dane zistí, že ste si nesplnili registračnú povinnosť, vyzve vás na splnenie tejto povinnosti. Ak výzve nevyhoviete v plnom rozsahu a v určenej lehote, správca dane vás zaregistruje z úradnej moci.

Miestna príslušnosť správcu dane sa riadi u fyzickej osoby miestom jej trvalého pobytu.

Po pridelení DIČ správcom dane bude vám vystavené osvedčenie o registrácii a pridelení DIČ. Pridelené DIČ sa už nedá zmeniť a zostáva podnikateľovi po celý čas jeho podnikania. Ak živnostník alebo firma ukončí svoje podnikanie, DIČ, ktoré jej bolo pridelené sa už nikomu nepridelí.

Overenie DIČ

Finančné riaditeľstvo na svojom webovom sídle zverejňuje aktualizovaný zoznam daňových subjektov registrovaných na daň z príjmov. V zozname sa vedie daňové identifikačné číslo a nasledujúce údaje:
a) meno a priezvisko fyzickej osoby, adresa jej trvalého pobytu alebo miesto podnikania, ak je odlišné od adresy trvalého pobytu,
b) názov právnickej osoby a jej sídlo,
c) identifikačné číslo organizácie, ak bolo pridelené.
Zoznam nájdete tu.

Pozor na IČ DPH neplatičov

Na stránke Finančnej správy SR môžete nájsť aj zoznam platiteľov DPH, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie pre DPH. Ide o tých platiteľov, ktorým bolo IČ DPH odobraté z dôvodu neplnenia si povinností súvisiacich s DPH, opakovaného neplatenia DPH, resp. z dôvodu opakovaného nepodávania daňového priznania k DPH.

V zozname je uvedené meno a priezvisko fyzickej osoby, jej trvalý pobyt alebo miesto podnikania, ak je odlišné od trvalého pobytu, alebo obchodné meno alebo názov právnickej osoby a jej sídlo, identifikačné číslo organizácie, identifikačné číslo pre daň platiteľa dane z pridanej hodnoty, dátum zverejnenia v zozname, ktorý je generovaný automaticky systémom v deň zverejnenia, kalendárny rok, v ktorom nastali dôvody na zrušenie registrácie.

Pred uzavretím obchodu si skontrolujte, či sa váš obchodný partner na tomto zozname nenachádza. Zoznam nájdete tu.

DIČ pre obchodné spoločnosti možno vyhľadať aj v databáze Foaf.sk.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

DIČIČ DPHIČOknowhowoverovanie DIČoverovanie IČ DPHoverovanie IČOPrémiový obsahrok 2025

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Prevádzka

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť
Zmeny v stavebnej legislatíve

apríl

07apr8:30Špecialista verejného obstarávania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

07apr8:30Špecialista verejného obstarávania8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

15apr8:30AKO AKTIVOVAŤ SVOJ GROWTH MINDSET alebo Ako na energy management?8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X