- Podnikam.sk
- Články
- Ako začať podnikať
- Kúpa s.r.o.
- Ako zlúčiť dve s.r.o. v roku 2025 – postup v 3 krokoch
Ako zlúčiť dve s.r.o. v roku 2025 – postup v 3 krokoch
Zlúčenie spoločností s ručením obmedzeným je jedným zo spôsobov, ako možno ukončiť existujúce podnikanie. Súčasná právna úprava pripúšťa dobrovoľné zrušenie spoločnosti s právnym nástupcom vo forme zlúčenia minimálne dvoch obchodných spoločností, ako aj ďalšími zákonom ustanovenými spôsobmi. Rozhodnutie o zlúčení s.r.o. patrí do pôsobnosti valného zhromaždenia a na jeho prijatie sa vyžaduje schválenie kvalifikovanou väčšinou všetkých spoločníkov v spoločnosti.
Oprávnenie spoločnosti slobodne rozhodnúť o jej zrušení však zákon obmedzuje takým spôsobom, že zlučované spoločnosti musia mať rovnakú právnu formu. Výnimku z tohto pravidla predstavuje len zlúčenie spoločnosti s ručením obmedzeným a akciovej spoločnosti, a aj to len za predpokladu, že sa s.r.o. zrušuje a celé jej obchodné imanie prechádza na nástupnícku akciovú spoločnosť. V aktuálnom článku si priblížime postup pri zlúčení spoločností s ručením obmedzeným a niektoré jeho špecifiká.
Úvod do problematiky
Na zlúčenie spoločností s ručením obmedzeným zákon vyžaduje účasť minimálne dvoch subjektov. Jedna z participujúcich spoločností sa v tomto procese vždy zrušuje a druhá je považovaná za právneho nástupcu, na ktorého prechádza obchodné imanie zrušenej spoločnosti. V takomto prípade hovoríme o tzv. univerzálnej sukcesii, čo znamená, že obchodné imanie jednej alebo viacerých zrušených spoločností prechádza v celku na nástupnícku spoločnosť.
Zrušená spoločnosť následne zaniká výmazom z obchodného registra, ktorý sa vykoná vždy ku dňu zápisu príslušných zmien v nástupníckej spoločnosti. Z pohľadu zanikajúcej spoločnosti s ručením obmedzeným označujeme zlúčenie oboch spoločností za zrušenie firmy bez likvidácie a z pohľadu nástupníckej spoločnosti ide o nadobudnutie imania zanikajúcej spoločnosti.
Vo všeobecnosti však platí, že procesu fúzie (zlúčenia) sa môžu zúčastniť len spoločnosti:
- ktoré nie sú v likvidácii,
- voči ktorým nemôžu pôsobiť účinky vyhlásenia konkurzu, ibaže správca konkurznej podstaty súhlasí so splynutím, zlúčením alebo rozdelením spoločnosti,
- voči ktorým nemôžu pôsobiť účinky začatia reštrukturalizačného konania alebo povolenia reštrukturalizácie,
- voči ktorým sa nemôže viesť konanie o ich zrušení a nemôžu byť súdom alebo na základe rozhodnutia súdu zrušené.
Upozornenie:
Členovia orgánov spoločnosti sú povinní zdržať sa úkonov smerujúcich k zlúčeniu, pokiaľ možno predpokladať, že nie sú splnené podmienky uvedené v odstavci vyššie. V opačnom prípade zodpovedajú veriteľom za škodu, ktorú im porušením tejto povinnosti spôsobia.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- 1. Krok – Prijatie a schválenie rozhodnutia o zlúčení
- 2. Krok – Príprava a schválenie návrhu zmluvy o zlúčení
- 3. Krok – Podanie návrhu na zápis zlúčenia do obchodného registra
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.