Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zmeny v prácach na dohodu od 1.1.2013 prinesú množstvo dodatočných administratívnych úkonov a byrokracie

Zmeny v prácach na dohodu od 1.1.2013 prinesú množstvo dodatočných administratívnych úkonov a byrokracie
Fotobanka Pixmac
8. októbra 2012 Zdroj Accace Tlačiť

Personalisti a mzdári budú mať po novom roku oveľa viac práce. Rozsiahle zmeny týkajúce sa prác na dohodu prinesú po novom roku okrem vyšších odvodov pre zamestnanca a zamestnávateľa aj množstvo dodatočnej administratívy. Prinášame vám prehľad administratívnych úkonov, ktoré bude musieť od januára 2013 vykonávať každý zamestnávateľ.

 

Rôzne typy dohôd, rôzne odvody

Dohody ako ich poznáme ostávajú zachované, menia sa však odvody a tieto nebudú pre všetkých dohodárov rovnaké! Najčastejšie využívané typy dohôd v praxi sú tieto štyri:

 • Dohoda o brigádnickej práci študentov – žiak strednej školy nad 18 rokov a príjmom nad 66 EUR mesačne, študent denného štúdia do dovŕšenia 26 rokov 
 • Dohoda o brigádnickej práci študentov – žiak strednej školy do dovŕšenia 18 rokov s príjmom max. 66 EUR mesačne 
 • Dohoda o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti– fyzická osoba s pravidelným príjmom 
 • Dohoda o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti  – fyzická osoba s nepravidelným príjmom

Pojem pravidelný a nepravidelný príjem u dohodárov sa zavádza od 1.1.2013

 

Prehľad platenia jednotlivých poistení na sociálne a zdravotné poistenie

 

Typ dohody / Poistenie Dohoda o brigádnickej práci študentovŽiak strednej školy do 18 rokov, príjem max. 66 EUR mesačne Dohoda o brigádnickej práci študentov  Okrem žiakov strednej školy do 18 rokov, príjem max. 66 EUR mesačne Dohoda o pracovnej činnosti alebo dohoda o vykonaní prácePravidelný príjem Dohoda o pracovnej činnosti alebo dohoda o vykonaní práceNepravidelný príjem
  ZC ZC ZC ZC
Zdravotné poistenie 4% 10% 4% 10%
Nemocenské poistenie 1,4% 1,4%
Dôchodkové – starobné 4% 14% 4% 14% 4% 14%
Dôchodkové – invalidné 3% 3% 3% 3% 3% 3%
Poistenie v nezamestnanosti 1% 1%
Rezervný fond 4,75% 4,75% 4,75%
Garančné poistenie 0,25% 0,25% 0,25% 0,24%
Úrazové poistenie 0,80% 0,80% 0,80% 0,80%

ZC= zamestnanec, ZĽ= zamestnávateľ

 

Okrem týchto najčastejších príkladov, budú iné odvody pre poberateľov starobného a výsluhového dôchodku, ak dovŕšili dôchodkový vek, poberateľov invalidného a invalidného výsluhového dôchodku a poberateľov predčasného starobného dôchodku s pravidelným alebo nepravidelným príjmom,“ uviedla Katarína Bugriová, mzdová supervízorka Accace.

 

V praxi to prinesie viacero noviniek a pribudne administratíva

 

 • Potrebné bude potvrdenie o návšteve školyV prípade uzatvorenia dohody o brigádnickej práci študentov je potrebné dokladovať skutočnosť, že sa jedná o žiaka strednej školy alebo študenta denného štúdia do 26 rokov veku potvrdením o návšteve školy. Mzdové účtovníčky budú musieť posúdiť vek žiaka (do 18 rokov/nad 18 rokov), (príjem do 66 EUR/nad 66 EUR) a podľa toho spracovať príslušné odvody. 
 • Upozornenie pre poberateľov predčasného starobného dôchodkuV prípade uzatvorenia dohody o pracovnej činnosti alebo vykonaní práce s fyzickou osobou – ktorá je poberateľam predčasného starobného dôchodku bude práca na dohodu znamenať stratu dôchodku. 
 • Komplikovanejšie budú registračné listy do sociálnej poisťovneV súvislosti s množstvom nových kritérií budú upravené aj registračné listy do sociálnej poisťovne, v ktorých budú doplnené možnosti zaznačenia všetkých kritérií na posúdenie povinnosti platenia jednotlivých druhov poistení. 
 • Potrebná bude prihláška do zdravotnej poisťovnePrihláška do zdravotnej poisťovne bude potrebná pre všetkých zamestnancov na dohodu s výnimkou brigádnickej práce študentov a poberateľov invalidného, invalidného výsluhového, starobného a výsluhového dôchodku. 
 • Povinné budú evidenčné listy dôchodkového poisteniaZ dôvodu zavedenia starobného poistenia pre dohody (okrem žiakov strednej školy do 18 rokov pri príjme do 66 EUR) budú zamestnávatelia povinní zasielať do sociálnej poisťovne evidenčné listy dôchodkového poistenia. 
 • Vykazovanie poistného bude rozsiahlejšieVýkaz do zdravotnej poisťovne bude obsahovať aj dohodárov. V prípade uzatvorenia dohody o pracovnej činnosti alebo vykonaní práce je dôležitá skutočnosť ako bude dohodnuté odmeňovanie – t.j. či sa bude jednať o pravidelný alebo nepravidelný príjem. Okrem mesačného výkazu poistného a príspevkov z pravidelných príjmov, bude do Sociálnej poisťovne potrebné zasielať aj výkaz poistného a príspevkov za nepravidelné príjmy. 
 • Pozor na aktuálnych dohodárov – do 1.1.2013 treba splniť všetky povinnostiAktuálne prebiehajúce dohody bude do 1.1.2013 potrebné „dooznamovať“ Sociálnej poisťovni, prípadne doprihlasovať do zdravotných poisťovní.Dohody o brigádnickej práci študentov, uzatvorené pred 1.1.2013, ktoré nesplnia nové podmienky budú musieť skončiť najneskôr do 31. januára 2013.

 

Dohodári budú po novom posudzovaní v niektorých situáciách ako zamestnanci na riadnu pracovnú zmluvu

Podľa plánovaných zmien v Zákonníku práce sa budú na dohodárov vzťahovať viaceré povinnosti ako pri riadnych zamestnancov na pracovnú zmluvu. Napríklad rozvrhnutie pracovného času, doba odpočinku, prestávky v práci, konto pracovného času, nočná práca a minimálna mzda. Zamestnávateľ bude musieť tiež ospravedlniť neprítomnosti dohodára z dôvodov uvedených v § 141 ods.1 a ods.2 písm. a) až g), ako sú dočasná práceneschopnosť, vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca, úmrtie rodinného príslušníka zamestnanca, materská alebo rodičovská dovolenka atď.„Tí dohodári, ktorí budú mať povinnosť platiť nemocenské poistenie, budú mať zároveň nárok na náhradu príjmu počas dočasnej pracovnej neschopnosti od zamestnávateľa a tiež nemocenských dávok zo Sociálnej poisťovne. Pre zamestnávateľa to znamená evidenciu neprítomností a dokladov. Pri PN nad10 dní musí zamestnávateľ okrem vedenia evidencie a platenia náhrad, doručovať príslušné doklady do Sociálnej poisťovne. Táto úprava spolu s povinnosťou zasielať za každú dohodu evidenčné listy dôchodkového poistenia zvyšuje extrémnym spôsobom administratívnu náročnosť evidencie v súvislosti s dohodármi,“ uviedla Katarína Bugriová. 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X