- Podnikam.sk
- Články
- Zmluvy
- Zmluva o sprostredkovaní (Sprostredkovateľská zmluva) podľa Obchodného zákonníka v roku 2024 – VZOR
Zmluva o sprostredkovaní (Sprostredkovateľská zmluva) podľa Obchodného zákonníka v roku 2024 – VZOR
V aktuálnom článku si bližšie predstavíme zmluvu o sprostredkovaní upravenú v Obchodnom zákonníku, podstatné náležitosti tejto zmluvy a iné dôležité práva a povinnosti zmluvných strán, ako aj základný rozdiel pri uzatváraní tejto zmluvy podľa Obchodného zákonníka a sprostredkovateľskou zmluvou podľa Občianskeho zákonníka.
Zmluva o sprostredkovaní (Sprostredkovateľská zmluva)
Zmluva o sprostredkovaní v obchodných vzťahoch je upravená v § 642 až 651 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „obchodný zákonník“). Zmluva o sprostredkovaní patrí do skupiny obstarávateľských zmlúv a je odvodená od mandátnej zmluvy. Na rozdiel od ostatných obstarávateľských zmlúv však nie je zmluvou o zastúpení, pretože v nej nie je obsiahnutý prvok zastúpenia, respektíve konania v mene záujemcu.
Zmluvou o sprostredkovaní sa sprostredkovateľ zaväzuje, že bude vyvíjať určitú činnosť smerujúcu k tomu, aby záujemca mal príležitosť uzatvoriť určitú zmluvu s treťou osobou, a záujemca sa zaväzuje zaplatiť sprostredkovateľovi odplatu (províziu). Zmluvnými stranami zmluvy o sprostredkovaní sú tak na jednej strane sprostredkovateľ a na druhej strane záujemca.
Účastníkmi zmluvy o sprostredkovaní môžu byť na oboch stranách podnikatelia, a to vtedy, ak s prihliadnutím na všetky okolnosti ich záväzkového vzťahu je zrejmé, že sa tento vzťah týka ich podnikateľskej činnosti. Ak však zmluvu o sprostredkovaní uzatvárajú osoby, ktoré nie sú podnikatelia, alebo jedna z nich nie je podnikateľom, v takomto prípade sa už bude jednať o sprostredkovateľskú zmluvu podľa ustanovení zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „občiansky zákonník“).
Upozornenie:
Ustanovenie § 262 obchodného zákonníka umožňuje aj osobám, ktoré nie sú podnikatelia, aby sa ich vzťah pri uzatváraní zmluvy o sprostredkovaní spravoval ustanoveniami obchodného zákonníka (§ 642 až 651 – zmluva o sprostredkovaní), pokiaľ sa na tom výslovne tieto subjekty dohodnú, čo odporúčame uviesť priamo v príslušnej zmluve s tým, že sa na tom zmluvné strany dohodli.
Zo základného ustanovenia zmluvy o sprostredkovaní vyplýva, že ide o odplatnú zmluvu, ktorá je uzatváraná medzi sprostredkovateľom a záujemcom. Zmluva o sprostredkovaní sa však v praxi nevzťahuje na sústavnú činnosť, ale na jednorazovú, prípadne opakovanú aktivitu sprostredkovateľa.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Podstatné náležitosti zmluvy o sprostredkovaní
- Práva a povinnosti zmluvných strán
- Zánik zmluvy o sprostredkovaní
- Sprostredkovateľská zmluva – vzor
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.