- Podnikam.sk
- Články
- Ako začať podnikať
- Ako založiť s.r.o.
- Zriadenie dozornej rady v s.r.o. so vzorom štatútu dozornej rady
Zriadenie dozornej rady v s.r.o. so vzorom štatútu dozornej rady
Dozorná rada je nepovinným orgánom v spoločnosti s ručením obmedzeným a zriaďuje sa vtedy, ak to určuje spoločenská zmluva alebo zakladateľská listina spoločnosti. V aktuálnom článku si priblížime kreovanie dozornej rady a praktické dôvody, ktoré môžu viesť k zriadeniu tohto orgánu v spoločnosti s ručením obmedzeným. Podnikatelia tu nájdu aj vzor štatútu dozornej rady, ktorý môžu využiť v prípade, ak sa rozhodnú pre vytvorenie dozornej rady vo svojej spoločnosti a budú chcieť upraviť jej bežné fungovanie.
Všeobecne o dozornej rade v s.r.o.
Zriadenie dozornej rady v spoločnosti s ručením obmedzeným je fakultatívne. To znamená, že jej vytvorenie nie je zo zákona povinné (zákon ho nepredpisuje, ale umožňuje ho). Ak sa spoločnosť s ručením obmedzeným rozhodne pre zriadenie dozornej rady, obligatórnou náležitosťou spoločenskej zmluvy (zakladateľskej listiny) je bližšia identifikácia prvých členov dozornej rady s uvedením ich mien a priezvisk, trvalého pobytu, rodných čísiel a dátumov narodenia v tomto dokumente. U zahraničných osôb vykonávajúcich funkciu prvých členov dozornej rady sa namiesto rodného čísla (ak nie je pridelené) uvádza dátum narodenia.
Upozornenie:
Spoločenská zmluva (zakladateľská listina) musí po celý čas jej existencie obsahovať údaje o personálnom obsadení prvej dozornej rady rovnako, ako je to predpísané pre uvádzanie personálneho obsadenia prvých konateľov.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Vznik a zriadenie dozornej rady
- Členstvo v dozornej rade
- Pôsobnosť dozornej rady
- Konanie a rozhodovanie dozornej rady
- Vzor štatútu dozornej rady
Vznik a zriadenie dozornej rady
Dozorná rada je kontrolný orgán s právomocou dozorného orgánu a jej hlavnou úlohou je dozerať na činnosť konateľov spoločnosti. Zákon jej však nepriznáva žiadne špecifické oprávnenia, pomocou ktorých by mohla pôsobiť na konateľov, aby odstránili zistené nedostatky. Pritom platí, že v spoločnosti s ručením obmedzeným môže kontrolnú funkciu v zmysle § 122 ods. 2 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „obchodný zákonník“) vykonávať aj každý spoločník spoločnosti tým, že mu zákon umožňuje nazerať do dokladov spoločnosti a požadovať od konateľov informácie o záležitostiach spoločnosti.
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje prekladateľskej činnosti, copywritingu, korporátnemu právu a rozvoju vedomia (www.silviahanova.sk).