10 krajín s najnižšími daňami na svete
Vysoké dane trápia väčšinou tých, ktorí zarábajú viac ako bežní občania. Tým pádom sa od nich totiž očakáva, že budú aj viac platiť. Keď medzinárodné podniky zvažujú, kde by sa „usadili“, mnoho pozornosti venujú aj preto daňovým sadzbám v jednotlivých krajinách. A vlády sa nezriedka medzi sebou pretekajú vo veci nastavenia živnostenských daní a daní pre podnikateľov.
Chcete platiť menšie dane? Presťahujte sa
Nedávna správa o globálnej konkurencieschopnosti, za ktorou stojí organizácia The World Economic Forum, používa celkovú daňovú sadzbu ako jedno z meradiel konkurencieschopnosti krajín. Tie s nižšími číslami sú na tom lepšie.
Celkovú daňovú sadzbu definovala Svetová banka: Súhrnný objem daní je súčtom piatich odlišných typov daní a príspevkov splatných po zúčtovaní odpočtov a odpočítateľných položiek – daň z príjmu právnických osôb, sociálne príspevky a pracovné dane platené zamestnávateľom, majetkové dane, dane z obratu (obratové dane) a ostatné malé dane.
Zahŕňa teda všetky dane za prácu pripadajúce na zamestnávateľa, ale nie tie, ktoré pripadajú na zamestnávateľa (ako daň z príjmu).
Ak máte pocit, že už je to pre vás a váš biznis vo veci daní neúnosné, môžete sa presťahovať do jednej z desiatich krajín, kde sú daňové sadzby najnižšie na svete.
10. Singapur: 18,4 %. S takými nízkymi daňovými sadzbami je Singapur lákavou destináciou pre množstvo spoločností z celého sveta a vhodnou základňou pre ázijské obchodné operácie.
9. Gruzínsko: 16,4 %. Od pádu Sovietskeho zväzu je Gruzínsko jedným zo štátov, ktoré prijali za svoj model nízkeho daňového zaťaženia, opakovane orezávajúc počet daní i ich sadzby.
7. Spojené arabské emiráty: 14,8 %. Napriek nízkym poplatkom a vysokému rankingu krajiny sú SAE v rámci stredovýchodného regiónu „iba“ na štvrtej priečke. Aj SAE sú dôkazom toho, aké nízke dane v tejto časti sveta sú.
7. Zambia: 14,8 %. Nedávno tu vzrástli honoráre z otvorených baní na 20 %, aby o niečo neskôr klesli späť na 9 %. A nasledovali protesty významných spoločností.
6. Saudská Arábia: 14,5 %. Ropný gigant je schopný udržať živnostenské dane na extrémne nízkej úrovni vďaka masívnym príjmom z petrochemického priemyslu. Ak by to takto pokračovalo, mohla by tým krajina v budúcnosti trpieť, keďže ceny ropy sú stále nízke.
5. Lesotho: 13,6 %. Na rozdiel od iných krajín zo zoznamu je Lesotho jednou z najchudobnejších krajín sveta a má najnižšiu celkovú daňovú sadzbu z afrických krajín.
4. Bahrajn: 13,5 %. Krajina je o niečo menej bohatá na ropu ako jej susedia. Podľa EY krajina „nevyberá dane z príjmov, ziskov z kapitálu, predajov, nehnuteľností, záujmov, dividend, honorárov alebo poplatkov“.
3. Kuvajt: 12,8 %. Emirát nedávno odmietol návrh Medzinárodného menového fondu, že by mal zaviesť daň zo zisku z podnikania, aby tak ovplyvnil svoj fiškálny deficit.
2. Katar: 11,3 %. Katar síce „vysánkoval“ z druhého miesta iný štát z regiónu, bohatý na ropu, aj tak to však na prvé miesto v tomto zozname nestačilo.
1. Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko: 7,4 %. Ako jediná krajina má Macedónsko daňovú sadzbu pre spoločnosti nižšiu ako 10 %. Medzinárodný menový fond tento rok zaznamenal, že štátny dlh Macedónska sa od roku 2008 zdvojnásobil, a to čiastočne aj kvôli rozhodnutiu týkajúceho sa daňových sadzieb.