Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

14 vecí, ktoré sa naučíte vďaka cestovaniu

Cestovanie, pár
thinkstockphotos.com
13. júna 2016 Zdroj www.businessinsider.com Tlačiť

Pred dvomi rokmi sa Anisa Purbasari rozhodla opustiť svoje zamestnanie právničky, aby mohla cestovať po svete a začať novú kariéru ako novinárka.

Ako sama tvrdí, toto rozhodnutie bolo desivé a zároveň vzrušujúce a prinútilo ju viac ako raz premýšľať nad tým, či urobila správne rozhodnutie. Teraz bez pochýb tvrdí, že áno. Skúsenosti, ktoré vďaka tomu Anisa nadobudla, obohatili jej súkromný i profesionálny život.

1. Mať jasný cieľ a účel

Veľa ľudí sníva o tom, že dá výpoveď a začne cestovať, je však dôležité premyslieť si, prečo to chcú urobiť, prečo je cestovanie ten správny spôsob a aký cieľ tým sledujú. Napríklad Anisa chcela po stresujúcej práci právničky začať novú kariéru a „oživiť“ svoje ja. V jednotlivých destináciách strávila jeden až dva mesiace a bývala na miestach s dobrým pripojením na internet, aby mohla pracovať na diaľku.

2. Je v poriadku nerobiť všetko

Každý má na cestovanie iný dôvod a ľudia si cenia určité činnosti a skúsenosti viac ako iné. Pre Anisu bolo dôležité okúsiť v každom meste typickú kuchyňu daného regiónu, preto svoj čas a peniaze investovala do najlepších jedál.

3. Úprimne sa pozhovárať so spolucestujúcimi o očakávaniach a rozpočte

Pokiaľ človek necestuje sám, musí sa so svojím spoločníkom úprimne zhovárať o tom, čo chcú robiť a koľko na to hodlajú minúť peňazí. Keď sa budú vaše ciele rozchádzať, je dobre o tom diskutovať a dohodnúť sa. Najlepšie však je porozprávať sa o týchto veciach ešte pred odchodom na dovolenku/výlet.

Cestovanie, dvojica, auto
thinkstockphotos.com

4. Dlhodobé cestovanie nie je riešením problémov

Nedávna štúdia dokázala, že minúť svoje úspory na cestovanie je to najlepšie, čo môže človek urobiť a nemal by mať kvôli tomu výčitky. Nemôže ale očakávať, že takto vyrieši svoje problémy. Vždy si k nemu po istom čase nájdu cestu.

5. Cestovné poistenie vám ušetrí peniaze spôsobom, ktorý neočakávate

Pri dlhodobom cestovaní sa stávajú aj nehody, ktoré človek neočakáva. Uhryzne vás pes pri behaní, dostanete chrípku či inú nepredvídateľnú chorobu a bez poistenia by ste za ošetrenie zaplatili tisíce eur. Bez ohľadu na to, kam idete, poistenie je dôležité.

6. Zažijete strach, neistotu a občas nudu

Cestovanie nemusí byť vždy okúzľujúce. Spočiatku to môže byť vzrušujúce, po čase sa však dostanete do rutiny a chýba vám podpora, ktorú by ste pociťovali doma. Zrazu sa vzrušenie premení na pocit samoty. Keď sa takéto negatívne pocity objavia, musíte sa zamerať na pozitívne skúsenosti, ktoré vám cestovanie prináša.

7. Skúsenosti, ktoré si budete neskôr pamätať, môžu byť tie, ktoré sa vám v tom čase zdajú najobyčajnejšie (alebo obťažujúce)

Po príchode domov možno zistíte, že to, čo sa vám z cestovania vrylo do pamäti najviac, nie je Taj Mahal zblízka či pohľad z Eiffelovky. Najčastejšie si človek zapamätá v tej chvíli preňho úplne obyčajné veci, ako je cestovanie nočným vlakom v Indii, nakupovanie na miestnom trhu alebo večera pri sviečkach kvôli výpadku elektriny.

8. Ak chcete zarábať aj na cestách, plánovať to musíte už pred odchodom

Čo budete robiť? Koľko budete zarábať? Áno, zarábať sa dá aj na cestách, ale pokiaľ ste odišli z práce a nepremýšľali ste nad tým, že by ste mohli pracovať aj počas cestovania, musíte mať poriadne úspory alebo sa obzerať po príležitostiach.

Cestovanie, mapa
thinkstockphotos.com

9. Spolupráca s miestnymi

Ak chcete byť napríklad reportérom a písať o tom, čo ste na cestách zažili, treba sa zoznamovať s miestnymi. Treba vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a dať sa do rozhovoru s ľuďmi, ktorí v krajine žijú a poznajú ju ako svoju dlaň.

10. Viac peňazí nezaručuje lepší zážitok, ale ušetria vám čas aj stres

Niekedy treba siahnuť viac do vrecka, aby ste si mohli užiť bežne neprístupné miesta. Nie je to niečo, čo by ste neskôr ľutovali.

11. Zostaňte v kontakte s ľuďmi, ktorých ste stretli na ceste

Kontakty môžete využiť na svojich opätovných cestách po krajinách a získate vďaka nim nových priateľov.

12. Stabilita je dôležitá

Tých, ktorí berú cestovanie ako životný štýl, je menej ako tých, ktorí sa radi vracajú domov. Stabilita, to, že sa majú kam vrátiť, im zaručuje šťastnejšie cestovanie.

Cestovanie, cesta
thinkstockphotos.com

13. Treba byť vďačný za skúsenosti, dobré aj zlé

Presun z jedného miesta na druhé, často dovtedy neznáme, môže priniesť nejaké negatívne skúsenosti a frustráciu z nenaplnených očakávaní. Keď prídete do Kambodže a vypnú vám elektrinu na 24 hodín, pravdepodobne vás to prekvapí, kým neprídete na to, že je to bežnou záležitosťou. V každej krajine sa môžu objaviť takéto nepríjemnosti a človek sa musí naučiť byť za ne vďačný. Tieto nepríjemnosti vám môžu ponúknuť nové možnosti. Nemáte elektrinu? Užívajte si život bez technológií.

14. Miesta, kde stretnete dobrých ľudí a udržujete s nimi kontakt, stojí za to navštíviť znovu

Keď budete rozmýšľať nad destináciami, kam sa chcete vrátiť, na vrchole zoznamu pravdepodobne budú tie, v ktorých ste stretli zaujímavých ľudí. Tieto miesta nerobia zvláštne len chrámy, historické pamiatky či pláže, ale aj ľudia, s ktorými sa vám spomienky spájajú.

K téme

Témy

cestovať

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

02dec8:30Vysielanie zamestnancov do zahraničia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

02dec8:30Vysielanie zamestnancov do zahraničia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

02dec8:30Vysielanie zamestnancov do zahraničia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X