- Podnikam.sk
- Články
- Financovanie
- Znižovanie nákladov
- 22 tipov, ako znížiť náklady v podnikaní na minimum
22 tipov, ako znížiť náklady v podnikaní na minimum
Konštatujete pri pohľade na stav vášho bankového účtu, že šetrenie je pre vás nevyhnutnosťou? Nezúfajte, máme pre vás 22 tipov, ako znížiť náklady v podnikaní na minimum či už ste SZČO alebo spoločnosť s.r.o. – usporíte na výdavkoch a získate aj nových zákazníkov. Ako na to? A ako si znížiť daňový základ? Ako znížiť náklady s.r.o. alebo napríklad ako znížiť DPH cez legálne prostriedky? Inšpirujte sa našimi radami.
Minimalizujte prevádzkové náklady
1. Kúpte zariadenie „z druhej ruky“
Ušetríte tým značnú časť nákladov. Môže ísť napríklad o použitú výpočtovú techniku, kancelársky nábytok alebo počítačové zariadenie. Sledujte aukcie a inzeráty v tlači alebo na internete.
2. Využívajte softvér zdarma
Väčšina výrobcov operačných systémov ponúka na svojich internetových stránkach softvér zdarma. Jedná sa síce o obmedzené verzie plného produktu, avšak v niektorých prípadoch vám môžu stačiť.
3. Stiahnite si formuláre zdarma
Nekupujte tlačivá v papiernictvách. Stiahnite si ich z netu.
4. Využívajte e-mail
Preferujte e-mailovú a elektronickú komunikáciu pred písomnou. S daňovým úradom, Sociálnou poisťovňou a ďalšími inštitúciami ako aj s obchodnými partermi komunikujte čo možno najviac e-mailom. Úspora na poštovnom vás prekvapí.
Znižujte mzdové náklady
5. Využívajte outsorcing úplne alebo aspoň čiastočne
Outsourcing je výraz odvodený z anglického out (von) a source (zdroj). Predstavuje odovzdanie vnútropodnikových aktivít zvyčajne nesúvisiacich s hlavnou činnosťou podniku, označovaných ako „core business“ na externý subjekt, napríklad subdodávateľa. Využívajte služby externých poskytovateľov.
Znížite režijné a mzdové náklady. Celkovo zefektívnite vnútropodnikové procesy.
6. Zamestnávajte absolventov
Prostredníctvom absolventskej praxe môžu absolventi škôl nadobudnúť cenné pracovné skúsenosti. Zamestnávatelia získajú pracovnú silu bez akýchkoľvek väčších nákladov. Absolvent je za vykonávanie absolventskej praxe odmeňovaný príspevkom, alebo mzdou, ktorú dostáva mesačne. Absolventská prax je v súčasnosti spolu financovaná z európskeho projektu zamestnanosť a sociálna inklúzia, ktorý kryje 85 % nákladov.
Vďaka absolventskej praxi získate lacnú pracovnú silu. Za odvedenú prácu absolventovi nevyplatíte ani cent. Neodvádzate ani žiadne odvody. Všetky náklady znáša Úrad práce. Vašou jedinou povinnosťou ako zamestnávateľa je zabezpečiť výkon praxe absolventa a odovzdať mu pracovné skúsenosti.
7. Zamestnávajte zamestnancov na základe dohôd
Zamestnávanie zamestnancov na základ dohôd (dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti a dohoda o brigádnickej práci študentov) je pre zamestnávateľa výhodné najmä z pohľadu odvodového zaťaženia. Zamestnávateľ odvádza za zamestnanca, ktorý má uzavretú dohodu o vykonaní práce, resp. dohodu o pracovnej činnosti alebo dohodu o brigádnickej práci študentov, 1,05 % z vyplatenej odmeny, a to na úrazové poistenie, garančné poistenie a poistenie v nezamestnanosti.
Miera odvodového zaťaženia je teda v porovnaní so zamestnaním zamestnanca na trvalý pracovný pomer značne lákavá.
8. Prenajmite si zamestnancov od agentúry
Prenajmite si zamestnancov od agentúry na dobu, ktorú skutočne potrebujete. Prispôsobíte sa tak sezónnym výkyvom – na obdobie „špičky“ si zamestnancov zapožičajte, v „hluchom“ období ich spokojne vráťte agentúre. Využívajte služby v oblasti personálneho leasingu a recruitingu.
Nízko-rozpočtová reklama
9. Ponúknite odborné poradenstvo
Vystúpte so svojim prejavom na verejnosti počas akcie organizovanej klubom, združením alebo organizáciou vášho zamerania. Napíšte odborný príspevok týkajúci sa vašej profesie do novín vášho fachu. Zabijete dve muchy jednou ranou – budete vyzerať ako expert a získate pritom nových klientov.
10. Požiadajte vkusne o pomoc zákazníkov
Referencie sú presne ten typ podpory, ktorý môžete získať od klientov. Preto neváhajte a pýtajte sa. Získanie kontaktu od nového zákazníka vás nič nestojí. Avšak môžete na ňom však významne profitovať.
11. Kamaráťte sa so susedmi
Využite vzťahy s majiteľmi okolitých prevádzok vo vzájomný prospech. Zdieľajte s nimi spoločné náklady na reklamu alebo distribučné kanály. Zorganizujte veľký výpredaj s majiteľmi ostatných prevádzok, na ktorý prilákate spoločných klientov.
12. Lákajte cenou
Získajte spotrebiteľov cenami. Napíšte ceny denného menu pred vstup reštaurácie alebo skúste uviesť ceny za strih priamo pred vchod kaderníctva. Predovšetkým u mladšej populácie je tento marketingový nástroj veľmi účinný.
Šetrite využitím internetu
13. Fanúšikov získavajte prostredníctvom internetu
Klientov môžete nájsť aj na diskusných fórach, či už regionálnych alebo úzko zameraných na nejaké hobby. Diskutujte s nimi, raďte, odporúčajte. Ponúkajte im svoje produkty a služby nenásilne. S radosťou vám dajú zarobiť.
14. Lacný e-shop?
Zdá sa vám prevádzkovanie online obchodu príliš komplikované? Na začiatok skúste predávať svoj tovar na aukčných stránkach. Za nízky mesačný poplatok môžete dať svojej stránke na aukčnom portáli profesionálnu podobu.
15. Diskutujte
Vyhľadajte diskusné skupiny venujúce sa vášmu oboru biznisu a pustite sa do boja. Na chatoch nemôžete predávať. Môžete však získať cenné informácie o tom, čo zákazníci potrebujú, čo hľadajú, čo im spôsobuje najviac problémov v súvislosti s vašim produktom, či službou. Poskytujte užitočné informácie. U spotrebiteľov si získate dôveru. Nepriamo ich prinútite, aby nakupovali práve u vás.
16. Dajte o sebe vedieť
Vedia ostatní, aká je vaša web adresa? Uvádzajte ju všade, kde by si ju mohli všimnúť potenciálny záujemcovia o váš produkt či službu, napríklad na hlavičkový papier, vizitky, reklamné predmety, pracovné uniformy. Pripisujte ju dokonca aj k e-mailovému podpisu.
Označte firemné autá web-adresou. Okolie si vás bude pamätať. Využite aj online marketing.
Lokalizujte podnikanie
17. Buďte mobilní
Nezriaďujte si stále predajné miesto. Prenajmite si plochu na niekoľko mesiacov. Ak sa vám v prenajatom priestore nebude dariť, nájomnú zmluvu zrušíte a prevádzku presuniete niekam inam.
18. Zabývajte sa v open-space
Nemôžete si dovoliť vlastnú prevádzku? Skúste prenájom dnes veľmi populárnych otvorených priestorov. Mnoho podnikateľov práve takouto formou vyriešilo problém s nedostatkom financií na vlastnú predajňu.
Optimalizujte dane
19. Využívajte paušálne výdavky
Pri paušálnych výdavkoch sa základ dane určí znížením príjmov o paušálne výdavky a preukázateľne zaplatené príspevky na sociálne a zdravotné poistenie. Výhodou je, že nemusíte spracovať účtovníctvo. Vediete len evidenciu o príjmoch, zásobách a pohľadávkach. Odpadá vám starosť so zbieraním, triedením a účtovaním daňových dokladov. Zároveň sa zbavíte rizika, že pri daňovej kontrole by vám niektoré zaúčtované výdavky mohli byť neuznané.
20. Znížte základ dane o nezdaniteľné časti
Zákon o dani z príjmov umožňuje daňovníkom znížiť základ dane o nezdaniteľné časti na daňovníka a na manželku za podmienky splnenia zákonom určených podmienok. Využite túto skutočnosť.
Ako znížiť základ dane o nezdaniteľné časti na daňovníka?
21. Znížte základ dane vykázaný v daňovom priznaní o stratu z predchádzajúcich rokov
Zákon o dani z príjmov umožňuje daňovníkom znížiť základ dane z príjmov podľa § 6 až § 8 zákona o daňovú stratu z podnikania podľa § 6 zákona vykázanú v predchádzajúcich rokoch. Využite toto ustanovenie vo svoj prospech, umorte stratu z predchádzajúcich rokov a zaplaťte nižšiu daň z príjmov.
22. Využívajte odpisovanie majetku v svoj prospech
Zákon o dani z príjmov rozlišuje 2 metódy odpisovania hmotného majetku – rovnomerné a zrýchlené. Spôsob odpisovania si určíte pri zaradení hmotného majetku do používania. Spôsob odpisovania v priebehu doby odpisovania už nemôžete meniť.
Pri rovnomernom odpisovaní sa ročný odpis rovná 1/4, 1/6, 1/12, 1/20 obstarávacej ceny v závislosti od toho, do ktorej odpisovej skupiny je majetok zaradený. Pri rovnomernom odpisovaní je suma ročného odpisu v každom roku zhodná.
Pri zrýchlenom odpisovaní je suma odpisu v jednotlivých rokoch rozdielna. Napríklad pri zaradení hmotného majetku do I. odpisovej skupiny je suma ročného odpisu najväčšia v druhom roku odpisovania, v prvom roku a treťom roku odpisovania sa sumy ročného odpisu rovnajú. Vo štvrtom roku odpisovania je suma odpisu najnižšia.
Zákon o dani z príjmov vám umožňuje odpisovanie hmotného majetku prerušiť. Využívajte tieto ustanovenia. Zvoľte takú metódu odpisovania, ktorá vám vyhovuje najviac z hľadiska zvýšenia daňových výdavkov, a tým zníženia základu dane. Prerušte odpisovanie v roku, za ktorý vykazujete daňovú stratu.
dj