Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vybavte si svoj firemný počítač softvérom zdarma

Softvérové vybavenie pre podnikateľa zadarmo
Fotobanka Pixmac
28. decembra 2011 Autor Podnikam.SK, SITA Tlačiť
Používanie komerčného softwaru stojí  firmu nemalé peniaze.  Pre tých, ktorí chcú ušetriť náklady na software, môže byť riešením použitie bezplatných programov. Ako si teda vybaviť počítač softwarom úplne zdarma na účely bežnej kancelárskej činnosti?
 
Podnikateľ sa môže rozhodnúť, že si zakúpi licenciu na používanie konkrétneho softwaru. Cena licencie závisí aj od počtu používaných počítačov, prípadne od dĺžky obdobia, na ktorú sa licencia zakupuje. Na trhu sú však aj programy, ktoré sú bezplatné a dokážu do  istej miery rovnocenne nahradiť programy, ktoré sú spoplatnené. 
                   

 
Väčšina počítačov je už dodávaných s predinštalovaným operačným systémom a  najčastejšie používaný operačný systém je Windows. Ak si zakúpite počítač bez operačného systému,  je potrebné si ho zakúpiť zvlásť (hovoríme o legálnom postupe).  Pred inštalovaním bezplatných programov do vášho počítača je potrebné si všimnúť, či je možné daný software používať neobmedzene, alebo len na obmedzenú dobu. 
 

Druhy bezplatných programov

1. Antivírové programy

Slúžia na ochranu počítača pred vírusmi  a škodlivými kódmi, ktoré môžu zaútočiť na systém počítača. 
 
 • Software Microsoft Security EssentialJe dostupný zadarmo  pre domácich uživateľov, ako aj pre malé firmy s maximálne desiatimi počítačmi. Užívateľom ponúka analýzu pre odhalenie hrozieb, chráni napríklad Internet Explorer, v ktorom rozpoznáva škodlivé kódy už v priebehu ich načítania. Program Microsoft Security Essentials vás tiež upozorní na deaktivovaný firewall.  
 • Comodo Internet SecurityPonúka bezplatnú ochranu firemných počítačov pred škodlivými kódmi v kombinácii s firewallom. Tento program dokáže ochrániť váš počítač pred digitálnym nebezpečenstvom, problematická môže byť obtiažna odinštalácia produktu z počítača. 
 • Spyware Terminator či Spybot – Search and DestroySlúžia na ochranu pred spywarom. Ten odosiela svojim tvorcom prostredníctvom internetu najrôznejšie údaje ( napr. o histórii navštívených internetových stránok, otvorené dokumenty).

 

2. Programy na prácu s textami

Sú základom každého kancelárskeho počítača. Ide predovšetkým o prípravu textov, tabuliek a prezentácií. 
 
 • Programy OpenOffice.org a LibreOffice Obidva zahŕňajú textový editor, tabuľkový kalkulátor, nástroj na prípravu databáz a aplikáciu na tvorbu prezentácií.  OpenOffice.org i LibreOffice existujú v klasickej verzii, ako aj  v prenosnej verzii, ktorú si môžete vziať na USB disku so sebou. 
 • IBM Lotus SymphonyJe založený na základoch OpenOffice.org. Prináša však aj netradičné grafické poňatie a možnosť práce so všetkými súčasťami balíku z jedného spoločného okna. 
Aká je vzájomná kompatibilita dokumentov vytvorených v jednotlivých programoch?
Napriek tomu, že podpora súborových formátov je na vysokej úrovni, niekedy sa môžete stretnúť s nesprávne zobrazeným formátovaním pri otvorení dokumentu v odlišnom kancelárskom balíku. V takom prípade môžete využiť možnosť vytvárať a editovať vaše dokumenty online pomocou internetovej sady kancelárskych aplikácií. Ide najmä o Google Docs a Office Web Apps od Microsoftu. Dokumenty vytvorené napr. v Microsoft Office 2010 bez problémov otvoríte v Office Web Apps.
 
 

3. Správcovia súborov

Ak je váš počítač zabezpečený pred digitálnymi hrozbami, je potrebné nájsť vhodného správcu súborov.  Súčasťou Windows je Prieskumník, no existujú aj ďalšie programy, ktoré okrem samotnej práce so súbormi vo dvoch paneloch ponúkajú aj ďalšie funcie, napr. FTP klienta, prácu s komprimovanými archívmi a mnoho ďalšieho.
 
 • Program FreeCommander je plnohodnotnou náhradou Total ComanderuObsahuje zabudovaného FTP klienta, umožňuje prácu s komprimovanými archívmi, ponúka vlastný editor textových souborov a jednoduchú tabuľku ASCII znakov. Dokáže tiež vytvárať screenshoty.  
 • Program Q-DirPre prácu so súbormi a zložkami ponúka  jeden až štyri panely, ktoré umožňujú až dvanásť rôznych kombinácií na zobrazenie dát. Program od seba dokáže farebne odlíšiť súbory a zložky a rôzne typy súborov. Ďalej ponúka možnosť práce so ZIP archívmi, prezeranie obrázkov a fotografií, alebo export zoznamu súborov do formátov XLS, CSV, TXT, HTML.  
 • FAR ManagerSvojim vzľadom pripomína Norton Comander. Jeho prednosťou je práca s komprimovanými archívmi.  Program je možné obohatiť o možnosť práce so súbormi prostredníctvom FTP klienta či využiť editor registrov. 
 • NexusFilePonúka rozdeľovanie a spájanie súborov, vyčistenie disku od zbytočných súborov, spoluprácu s komprimovanými archívmi, farebné odlíšenie rôznych zložiek a súborov. 

 

4. Prezeranie a editovanie obrázkov

Súčasťou Windows sú aj základné nástroje na prezeranie a úpravu obrázkov. Sú určené menej náročným používateľom. 
 
 • Program Picasa Prináša možnosť prezentovať a na upravovať obrázky. Výhodou programu je jeho priame prepojenie s  online foto editorom Picnik.  
 • Program Gimp Umožňuje tvorbu náročných bitmapových obrázkov a pokročilé úpravy vrátane vytvárania pôsobivých efektov. Využiť môže editačné nástroje, program vytvára možnosť práce s vrstvavi a cestami, grafické filtre, ako aj štandartné nástroje (pero, ceruzka, štetec, ….).

 

Pokiaľ nechcete do programového vybavenia investovať a chcete komerčný software používať aj bez zakúpenej licencie, dôkladne zvážte toto rozhodnutie. Používanie komerčného softwaru bez zakúpenia licencie je trestný čin. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Znižovanie nákladov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X