- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- 3 zlaté pravidlá, ktorými chránia chytrí lídri svojich podriadených pred vyhorením
3 zlaté pravidlá, ktorými chránia chytrí lídri svojich podriadených pred vyhorením
Bežne sa stáva, že ľudia čelia viacerým náporom naraz. Veľké množstvo práce v kombinácii so šibeničnými termínmi dokáže často potrápiť aj toho najvýkonnejšieho jedinca. Ak však tento nápor nepoľavuje a trvá príliš dlho, môže sa stať, že príde k vyhoreniu.
Koncept vyhorenia bol prvý krát popísaný v roku 1974 a možno povedať, že sa nachádza niekde na ceste medzi chronickým stresom a depresiou. Niektoré zistenia dokonca poukazujú na fakt, že by mohol meniť štruktúru mozgu. Emocionálna vyčerpanosť a cynizmus sú prvými možnými varovnými signálmi tohto stavu. Vyhorenie väčšinou pramení z týchto šiestich pracovných a životných situácií: pracovná záťaž, kontrola, odmena, komunita, férovosť a hodnoty. Mnohé z týchto nerovnovážnych aspektov môžu byť zoskupené okolo nasledovných troch epicentier: vlastná identita, kontrola a vyčerpanie. Tieto tri faktory tak treba chrániť a nasledovať ako zlaté pravidlá pri jeho predchádzaní.
- Ochrana vlastnej identity
Vlastná identita, sebahodnota a sociálny status môžu byť niektorými motormi emocionálneho vyčerpania a následného pocitu vyhorenia. Aby ste mu dokázali účinne predchádzať, je potrebné jasne ustanoviť, kto má akú úlohu v pracovnom tíme a čím bude prispievať k dosiahnutiu očakávaného výsledku. Ak pracovníci vedia, aká je ich úloha v celom procese a kde je ich miesto, cítia sa užitoční a to podporuje ich zdravé sebavedomie. Ruka v ruke s uvedeným ide aj pocit férovosti a odmeny za vynaložené úsilie. Ak totiž nadobudnú dojem, že iní pracovníci sú z akéhokoľvek dôvodu uprednostňovaní, môže ich ovládnuť pocit bezmocnosti a krivdy. Zároveň s tým je dôležité oceňovať ľudí za vynaložené úsilie a dosiahnuté miľniky. Platí to aj vtedy, keď sa jedná len o čiastočné víťazstvá v celkovom boji.
- Maximalizácia kontroly
Neurčité, vágne a nepoznané spôsobuje stres. Pocit, že veci nemáte pod kontrolou, je jedným z najväčších prispievateľov k syndrómu vyhorenia. V tomto bode je preto potrebné definovať konkrétny problém napríklad formou osobného rozhovoru s vyčerpaným pracovníkom. Následne je dôležité preveriť, či vedia všetci členovia tímu, čo je cieľom projektu a akým spôsobom ho možno dosiahnuť. V neposlednom rade by im malo byť zrejmé, čo všetko od nich ich líder očakáva. Rozhodnutie zodpovedného manažéra by tak malo zdieľané s príslušnými členmi tímov s transparentnosťou.
- Minimalizácia vyčerpania
Fyzické aj psychické vyčerpanie sú najväčšími nepriateľmi vyhorenia. Príliš veľké pracovné zaťaženie je väčšinou spojené s emocionálnym vyčerpaním a neustále sa zvyšujúce pracovné požiadavky sú úzko prepojené s cynizmom. Ak zbadáte podobné prejavy u vašich pracovníkov, môže to byť signál, že všetko nie je s kostolným poriadkom. Autentickí lídri sa snažia byť otvorení a komunikovať so svojimi podriadenými o ich požiadavkách a pocitoch. Nevyžadujú pritom od ľudí maratón, ale vedú ich vpred formou šprintov. Vedia, kedy je potrebné zabrať a zvoľniť a takýmto spôsobom manažujú aj svojich podriadených pracovníkov.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.