Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 tipov ako ušetriť na starom úvere

Peniaze
Thinkstock
12. októbra 2015 Zdroj Jozef Dudáš, špecialista na úvery ZUNO banky Tlačiť

Pri ponuke úveru si treba skontrolovať päť základných veci: výšku úroku, dobu splácania, výšku splátky, poplatky a ročnú percentuálnu mieru nákladov. Detailnejšie o nich hovorí Jozef Dudáš, špecialista na úvery ZUNO banky.

5 bodov na ktoré sa zamerajte pri záujme o úver

1. Zamerajte sa na úrok

Ak vám banka pri refinancovaní pôžičky ponúkne nižší úrok, je dobré si ho porovnať na niektorom zo špecializovaných internetových portálov ako financnahitparada.sk alebo financnykompas.sk. Priemerná výška úroku pri spotrebiteľských úveroch sa aktuálne pohybuje okolo 12 % p.a. Pri refinacovaní sa úroková sadzba pohybuje okolo hranice 10 % p.a., klesnúť však môže až pod hranicu siedmich percent ročne.

Výška úroku je pritom jednou z najdôležitejších zložiek, ktoré ovplyvňujú celkovú mieru preplatenia vášho úveru. Vzhľadom na to, že úroky sa momentálne pohybujú na historických minimách a podľa predpokladov analytikov budú v strednodobom horizonte asi opäť rásť, je na prípadnú výmenu úveru s lepším úrokom ten najvhodnejší čas.

2. Na dobe splácania záleží

Čím viac splátok budete musieť zaplatiť, tým viac sa vám úver predraží. Aj preto mnohé predschválené ponuky bánk na úvery majú fixnú dobu splácania, samozrejme ideálne čo najdlhšiu.

Príklad: Pri spotrebiteľskom úvere vo výške 7 500 € s dohodnutým úrokom vo výške 11 % ročne celková suma potrebná na splatenie úveru predstavuje:

Doba splácania Zaplatené úroky  Celková suma na splatenie úveru
12 mesiacov 454,35 €  7 954,35 €
24 mesiacov 889,41 € 8 389,41 €
36 mesiacov 1 339,45 €  8 839,45 €

Príklad je ilustratívny.

Ak ste zmluvu o spotrebnom úvere s príliš dlhou dobou splácania uzavreli, môžete využiť ponuku inej banky na jeho refinancovanie. Ide o „prenesenie“ úveru do inej banky za výhodnejších podmienok. Môže ísť napríklad o zníženie úroku. Je dobré sa pritom držať našich rád, čo všetko je potrebné skontrolovať.

3. Výška splátky nie je všetko

Nie vždy je výška splátky rozhodujúcim kritériom. Aj keď sa vás banky môžu snažiť nalákať na nižšie splátky, refinancovanie úveru môže byť spojené s ďalšími podmienkami, ako napríklad spomínané predĺženie splácania úveru, či zvýhodnenie úveru výmenou za využívanie ďalších služieb. Práve s ďalšími službami môžu byť spojené aj poplatky.

4. Pozor na poplatky

Váš starý úver aj prípadné refinancovanie pôžičky často výrazne predražujú práve poplatky.  Okrem spomínaných poplatkov za využívanie ďalších služieb. Môže ísť o poplatok za zriadenie pôžičky, poplatky za prípadné povinné poistenia, zasielanie výpisov, či za SMS správy. Medzi spoplatnené služby niekde patrí napríklad aj zmena doby splatnosti pôžičky, alebo dátumu mesačnej splátky.
Poplatok navyše môžete zaplatiť aj za nevykonanie dostatočného počtu platieb kartou, alebo za príliš veľa pohybov na účte.

Takže pokiaľ si beriete pôžičku a zriadite si k nej napríklad aj bežný účet, niektorým poplatkom sa zrejme nevyhnete. Na trhu sú však aj banky, ktoré majú vedenie účtu za 0 €.

5. Záhadná skratka RPMN

Ročná percentuálna miera nákladov (RPMN) v zmluvách o pôžičkách patrí medzi najdôležitejšie ukazovatele, podľa ktorých dokážete posúdiť ne/výhodnosť úveru. Zohľadňuje totiž okrem výšky úrokovej sadzby aj poplatky, ktoré sú s ním spojené.

Ide napríklad o poplatky za poskytnutie úveru, či poplatky za povinné poistenie. RPMN predstavuje celkové náklady spojené s úverom. Až toto číslo vám teda ukáže, koľko vás poskytnutie pôžičky naozaj stojí.

Ak ste natrafili na niektoré ďalšie “finty” či nejasnosti v zmluve o úvere, radi vám ich vysvetlíme. Ušetríte tak čas nielen pri rozhodovaní o tom, či a kam si úver preniesť, ale v prvom rade predovšetkým financie.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Témy

ako ušetriťúver

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Podnikateľské úvery

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

24apr6:30Prenos daňovej povinnosti v praxi - zmeny od 1.1.20186:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

24apr6:30Cash Flow - Prehľad peňažných tokov podľa súčasnej právnej úpravy6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Cash flow

29apr6:30Vybrané problémy DPH v praktických príkladoch - dvojdňový seminár6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH,Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X