Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 zabijakov vášho sebavedomia a rastu na pracovisku a ako s nimi bojovať

Manažér, práca
Thinkstock
3. júna 2016 Zdroj Business News Daily Tlačiť

Sebavedomie je dôležitým faktorom kariérneho rastu každého profesionála. Ak ľudia veria sami v seba a svoje schopnosti, je oveľa pravdepodobnejšie, že postupne dosiahnu stanovené ciele. Neistota a nedôvera na tomto poli je však častým problémom mnohých profesionálov, aj to v prípade, že majú dostatočnú podporu od svojich šéfov či kolegov.

Viaceré realizované štúdie už v minulosti ukázali, že špeciálne ženy v mnohých prípadoch čakajú, kým sa budú cítiť na 100 % sebavedomé a až potom sa odhodlajú k určitému kariérnemu posunu, akým je napríklad žiadosť o zvýšenie platu či práca na vyššej pracovnej pozícii. Čakanie na takýto moment však môže byť veľmi zradné, pretože medzitým vám môže pretiecť pomedzi prsty množstvo zaujímavých príležitostí.

Ak sa nechcete dostať do podobnej situácie, je potrebné pozbierať všetku odvahu a vydať sa vpred za stanovenými cieľmi. Odvaha je totiž tou hlavnou ingredienciou, pomocou ktorej si namiešate svoj vlastný kokteil úspechu. Existuje množstvo faktorov, ktoré môžu ľahko zraniť krehké ľudské sebavedomie. Nasledujúcich päť zabijakov dokáže dokonale potopiť akéhokoľvek profesionála bez ohľadu na pohlavie. Ak však o nich viete a spozorujete ich vo svojom okolí, možno vám to pomôže, aby ste znovu získali stratené sebavedomie a posunuli sa tak ďalej.

Perfekcionizmus

Vysoko výkonní zamestnanci sa často usilujú dosiahnuť veľmi vysoké štandardy a niekedy sa im pritom stáva, že ak ich nedosiahnu, odradí ich to od pôvodne stanoveného cieľa. Je preto veľmi dôležité dobre si stanoviť priority a nevenovať zbytočnú pozornosť málo podstatným detailom, ktoré sa usilujete doviesť k dokonalosti.

Šéfovia – mikromanažéri

Pracovať pod šéfom – mikromanážerom môže u podriadených pracovníkov navodzovať dojem, že ich práca nie je dostatočne dobrá. Takýto šéf totiž žije v presvedčení, že musí rozhodovať o každom čiastkovom bode projektu, kontrolovať každú úlohu či dokonca maily alebo telefonáty svojich zamestnancov, čím ich privádza do zúfalstva. Keďže takmer všetko po nich opravuje či inak komentuje, navodzuje tým dojem, že ich práca nie je dobre urobená. Takéto správanie však podľa odborníkov svedčí skôr o probléme samotného manažéra a nie vašom.

Odpojenie od práce

Jeden z najčastejších dôvodov, prečo sa cítite odpojený od práce a strácate tak postupne sebavedomie, je skutočnosť, že vykonávate prácu, ktorá nezodpovedá vašim zručnostiam. Každý má na niečo talent a disponuje určitými schopnosťami a zručnosťami. Ak ich však v práci nevyužívate, je veľmi pravdepodobné, že sa časom začnete aktívne ohliadať po iných príležitostiach.

Strach a pochybenie

Každý sa usiluje spraviť veci čo najlepšie a v kariére tak napredovať. Ak však dovolíte strachu z nových príležitostí a možností, aby vám zväzoval ruky, ostanete stáť na jednom mieste. Rovnako to platí aj v prípade, keď pochybíte. Z vykonaných chýb sa treba poučiť a ak tak urobíte, posunie vás to ďalej.

Nespolupracujúci a kritickí kolegovia

Práca s drzými, arogantnými či inak nepríjemnými jednotlivcami dokáže poriadne pokaziť spokojnosť a radosť z práce. Špeciálne to platí v prípade, keď uvedená kritika a negativita smeruje priamo k vám. Odborníci v tomto prípade odporúčajú, aby ste si tieto situácie čo najmenej pripúšťali a nebrali si ich príliš osobne. Ak existuje niečo, čím môžete vy sami tieto útoky stlmiť, treba to urobiť.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

kariérasebavedomiezamestnanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

04nov8:30Ochrana zdravia pri práci - povinnosti zamestnávateľa a pracovná zdravotná služba8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP,BOZP vo výrobe

04nov8:30Ochrana zdravia pri práci - povinnosti zamestnávateľa a pracovná zdravotná služba8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP,BOZP vo výrobe

04nov8:30Ochrana zdravia pri práci - povinnosti zamestnávateľa a pracovná zdravotná služba8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:BOZP,BOZP vo výrobe

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X