Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

8. február je posledný deň na zaplatenie zmenených odvodov

8. február je posledný deň na zaplatenie zmenených odvodov
Fotobanka Pixmac
7. februára 2013 Tlačiť

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a dobrovoľne poistení ľudia si vzhľadom na vyššie minimálne odvody na sociálne poistenie musia zmeniť svoj trvalý príkaz v banke.

 
Týka sa to všetkých osôb, ktoré za minulý rok platili sociálne odvody z nižšieho základu ako 393 eur, aj SZČO, ktorým zdravotná poisťovňa poslala nový výmer preddavkov.
 

Skontrolujte si správne nastavenie trvalých príkazov

Minimálne odvody na sociálne poistenie pre SZČO sa od začiatku tohto roka zvýšili zo 112,66 eura na 130,27 eura. Dôvodom je zvýšenie minimálneho vymeriavacieho základu na platenie poistného, ktorý stúpol z 339,89 eura na 393 eur. „Poistné na sociálne poistenie v novej výške za január 2013 je potrebné uhradiť včas do 8. februára 2013, so správne uvedeným variabilným a špecifickým symbolom,“ upozornil hovorca poisťovne Peter Višváder.
 
 
Minimálny vymeriavací základ na platenie poistného je pre SZČO a dobrovoľne poistenú osobu na tento rok 393 eur. Maximálny vymeriavací základ pre SZČO, dobrovoľne poistenú osobu, zamestnanca a zamestnávateľa je 3 930 eur. Výnimkou je naďalej úrazové poistenie, kde maximálny vymeriavací základ nie je stanovený. 
 

Zdravotné poistenie

Od januára 2013 sa menil ako spôsob výpočtu preddavkov, tak aj minimálny a maximálny preddavok na poistné. Minimálny preddavok je tak od nového roka 55,02 eura, v prípade osôb, ktoré majú zníženú sadzbu poistného je to 27,51 eura. Maximálny preddavok predstavuje na mesiac sumu 550,20 eura, resp. 275,10 eura.
 
Ako pripomenula hovorkyňa Union z.p. Judita Smatanová, novú výšku preddavku za január 2013 je potrebné do zdravotnej poisťovne uhradiť najneskôr do 8. februára 2013. V prípade, že klienti zaplatili poisťovni ešte pôvodnú sumu poistného, rozdiel do toho istého termínu musia dorovnať.
 
 
„Ak platiteľ poistného zaplatil preddavok na poistné za január 2013 v nesprávnej výške, je potrebné, aby tento rozdiel doplatil do 8. februára,“ uviedla hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Dana Gašparíková. Rovnaký postup platí aj pre klientov zdravotných poisťovní Dôvera a Union. Tie poistencov zároveň upozorňujú, aby v prípade, že budú dorovnávať preddavok správne uviedli identifikátory platby.
 
„Rozdiel medzi uhradenou čiastkou a skutočným preddavkom je potrebné uhradiť aj s príslušným variabilným (rodné číslo), špecifickým (obdobie, za ktoré sa uhrádza preddavok) a konštantným symbolom (3558),“ uviedla PR špecialistka Dôvery Monika Šimunová. Okrem oficiálneho oznámenia zo strany zdravotnej poisťovne si platcovia môžu zistiť výšku nového preddavku i na internetovej stránke svojej poisťovne či na jej pobočkách. 
 
TIP: Ak od svojej zdravotnej poisťovne nedostanete oznámenie o novej výške preddavkov včas, vypočítajte si ich na našej kalkulačke.

 

Zdroj: Podnikam.SK, SITA, IT

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X