- Podnikam.sk
- Články
- Financovanie
- Ako investovať
- 8 vecí, ktoré treba vedieť, ak chcete úspešne investovať
8 vecí, ktoré treba vedieť, ak chcete úspešne investovať
O investovaní chodia chýry, že je veľmi riskantné. V skutočnosti to ale nemusí byť tak celkom pravda. Investovanie sa dá prirovnať k životu. Prečo? Predstavte si, že by ste celý život žili v byte a nikdy by ste nevyšli na ulicu. Pre istotu. Aby ste si neublížili, nezrazilo vás auto. Nepôjdete plávať, aby ste sa náhodou neutopili. Nepôjdete ani do lesa, lebo môžete stretnúť medvede a podobne.
Doma je predsa bezpečnejšie. Nie však bezpečne. Veď aj doma sa môžete šmyknúť, utopiť vo vani, alebo ochorieť. Môžete bezpečne prežiť život doma, ale aby mal život zmysel, musíte podstúpiť nejaké riziko. To však neznamená, že máte hneď skákať s padákom alebo jazdiť na formule.
Vaše peniaze žijú s vami podobný život. Ak ich necháte v banke na termínovanom vklade, je to ako by ste ich nechali doma. Je to bezpečnejšie ako investovanie, ale nie však bez rizika. Má život v banke pre ne, respektíve pre vás, zmysel? Asi taký, ako keď vy prežijete celý život výhradne doma. Aby zhodnocovanie peňazí malo zmysel, musíte ich zobrať von. Vybrať ich z banky a investovať.
Ako úspešne investovať? Treba preto vedieť niekoľko nasledujúcich skutočností.
Peniaze nie sú cieľ, peniaze sú prostriedok
Preto si treba určiť cieľ, na čo majú peniaze v budúcnosti slúžiť. Či je to sporenie na nové auto alebo dom, vytvorenie si finančnej „núdzovej rezervy“ pre prípad straty zamestnania, pokrytie univerzitného štúdia pre svoje deti, alebo zabezpečenie sa na dôchodok, všetko má v našej existencii reálny význam.
Stanovte si investičný horizont
Stanovte si čas, za ktorý chcete svoj cieľ dosiahnuť – tj. dobu, počas ktorej chcete investovať a investované peniaze nebudete potrebovať. „ Podaril sa mi vynikajúci obchod a získané peniaze mi momentálne nebudú chýbať, tak som sa rozhodol, že ich výhodne investujem,“ hovorí podnikateľ Matej, ktorý investoval prostredníctvom Prvej penzijnej a využil možnosť investovať bez vstupného poplatku, ktorá platí iba do 30.11.2018.
Dodržujte odporúčaný investičný horizont
Každý fond má odporúčaný investičný horizont, teda minimálne obdobie počas ktorého správcovská spoločnosť odporúča ponechať investície pracovať vo fonde. Profesionáli vedia, ktoré fondy sú určené na krátkodobé a ktoré na dlhodobé investovanie, preto by ste sa mali riadiť podľa nich. Čím dlhší je váš investičný horizont, tým môžete rizikovejšie investovať. Pri krátkom investičnom horizonte sú vhodné investície do menej rizikových dlhopisových fondov.
Rozhodnite sa akú čiastku chcete a môžete investovať
Investujte iba takú časť svojho majetku, ktorú si môžete dovoliť vystaviť trhovému riziku. Mali by ste mať určite vytvorenú rezervu pre prípad neočakávaných udalostí. Keďže investovať sa dá aj s malou sumou, môže si to v podstate dovoliť každý z nás.
Zvážte svoju možnosť a schopnosť znášať riziko
Každý z nás túži dosiahnuť vysoké výnosy, niesť riziko je však ochotný len málokto. Súvisí to často so životnou situáciou, v ktorej sa nachádzame (výška príjmu, náklady na živobytie, atď.). Zvážte, aké výkyvy hodnoty svojej investície ste ochotní a zároveň schopní znášať, nakoľko investície v podielových fondoch môžu rovnako rásť, ako aj klesať.
Zvoľte si vhodnú stratégiu investovania a dôkladne sa oboznámte s profilom fondu
Keďže každý človek je individualita a každý z nás má individuálnu toleranciu voči riziku, iný investičný horizont a inú finančnú situáciu, je na výber viacero investičných stratégií. Základom je však mať pri investovaní reálne očakávania.
Mať peniaze investované do podielových fondov manažovaných skutočným profesionálom, je dobrá alternatíva, pretože odborník má rozsiahle vedomosti a neustály prehľad o dianí na finančných trhoch. Napriek tomu sa oboznámte so stratégiou a určením jednotlivých fondov, aby ste si vybrali ten, ktorý vyhovuje vášmu investičnému zámeru.
Rozložte svoju investíciu do viacerých fondov
Rozkladajte riziko investovania, čo znamená rozložte svoju investíciu do viacerých fondov s prihliadnutím na svoj rizikový profil. Hoci podielové fondy sami o sebe predstavujú už diverzifikované investície, mnoho z nich je zameraných iba na jeden druh aktív (akcie, nehnuteľnosti, dlhopisy či komodity). Lepšie je vybrať si fond, ktorý obsahuje viaceré typy aktív, čím umožní portfólio manažérom flexibilne reagovať na situáciu na trhu.
Nevkladajte do investovania emócie
Určite neinvestujte ani nevyberajte pod vplyvom emócií, ktoré môžu byť spôsobené nadštandardným zhodnotením, či poklesom niektorých vašich fondov. Nebuďte prehnane konzervatívni, ale ani nepreceňujte svoju schopnosť niesť riziko možných poklesov. Konzervatívnosť v spojení s dlhým investičným horizontom môže byť riziková, keďže inflácia vás môže predbehnúť a dostať do mínusu. Ale rozhoďte sa nepúšťajte ani do rizikových investícií pri krátkodobom investičnom horizonte.
Na záver výrok jedného z najúspešnejších investorov Warrena Buffeta: „K úspešnému investovaniu nepotrebujete mimoriadne IQ, nadpriemernú znalosť brandže alebo dôverné informácie. Čo potrebujete je rozumný rámec pre vaše rozhodovanie a schopnosť držať emócie na uzde, aby tento rámec nenarušovali.“
Natívny článok