Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

8 vecí, ktoré treba vedieť, ak chcete úspešne investovať

ako investovať
Zdroj foto: GettyImages
10. októbra 2018 Tlačiť

O investovaní chodia chýry, že je veľmi riskantné. V skutočnosti to ale nemusí byť tak celkom pravda. Investovanie  sa dá prirovnať k životu. Prečo? Predstavte si, že by ste celý  život žili v byte a nikdy  by  ste  nevyšli na ulicu. Pre istotu. Aby ste si neublížili, nezrazilo vás auto. Nepôjdete plávať, aby ste sa  náhodou neutopili. Nepôjdete ani do lesa, lebo môžete stretnúť medvede a podobne.

Doma je predsa bezpečnejšie. Nie však bezpečne. Veď aj doma sa môžete šmyknúť, utopiť vo vani, alebo ochorieť. Môžete bezpečne prežiť život doma, ale aby mal život zmysel,  musíte  podstúpiť nejaké riziko. To však neznamená, že máte hneď skákať s padákom alebo jazdiť  na formule.

Vaše peniaze žijú  s vami podobný život. Ak ich necháte v  banke na termínovanom vklade, je to ako by ste ich nechali doma. Je to bezpečnejšie ako investovanie, ale nie však bez rizika. Má  život v banke pre ne, respektíve pre vás, zmysel? Asi taký, ako keď vy prežijete celý  život  výhradne doma. Aby zhodnocovanie peňazí malo zmysel, musíte ich zobrať von. Vybrať ich z banky a investovať.

Ako úspešne investovať? Treba preto vedieť niekoľko nasledujúcich skutočností.

Peniaze nie sú cieľ, peniaze sú prostriedok

Preto si treba určiť cieľ, na čo majú peniaze  v budúcnosti slúžiť. Či je to sporenie na nové auto alebo dom,  vytvorenie si finančnej „núdzovej rezervy“ pre prípad straty zamestnania,  pokrytie univerzitného štúdia pre svoje deti, alebo  zabezpečenie sa na dôchodok, všetko  má v našej existencii reálny význam.

ako úspešne investovať
Zdroj foto: GettyImages

Stanovte si investičný horizont

Stanovte si čas, za ktorý chcete svoj cieľ dosiahnuť – tj. dobu, počas ktorej chcete investovať a investované peniaze nebudete potrebovať. „ Podaril sa mi vynikajúci obchod a získané peniaze mi momentálne nebudú chýbať, tak som sa rozhodol, že ich výhodne investujem,“ hovorí podnikateľ Matej, ktorý investoval prostredníctvom Prvej penzijnej a využil možnosť investovať bez vstupného poplatku, ktorá platí iba do 30.11.2018.

Dodržujte odporúčaný investičný horizont

Každý fond má odporúčaný investičný horizont, teda minimálne obdobie počas ktorého správcovská spoločnosť odporúča ponechať investície pracovať vo fonde. Profesionáli vedia, ktoré fondy sú určené na krátkodobé a ktoré na dlhodobé investovanie, preto by ste sa mali riadiť podľa nich. Čím dlhší je váš investičný horizont, tým môžete rizikovejšie investovať. Pri krátkom investičnom horizonte sú vhodné investície do menej rizikových dlhopisových fondov.

Rozhodnite sa akú čiastku chcete a môžete investovať

Investujte iba takú časť svojho majetku, ktorú si môžete dovoliť vystaviť trhovému riziku. Mali by ste mať určite vytvorenú rezervu pre prípad neočakávaných udalostí. Keďže investovať sa dá aj s malou sumou, môže si to v podstate dovoliť každý z nás. 

 Zvážte svoju možnosť a schopnosť znášať riziko

Každý z nás túži dosiahnuť vysoké výnosy, niesť riziko je však ochotný len málokto. Súvisí to často so životnou situáciou, v ktorej sa nachádzame (výška príjmu, náklady na živobytie, atď.). Zvážte, aké výkyvy hodnoty svojej investície ste ochotní a zároveň schopní znášať, nakoľko investície v podielových fondoch môžu rovnako rásť, ako aj klesať.

Ako úspešne investovať
Zdroj foto: GettyImages

Zvoľte si vhodnú stratégiu investovania a dôkladne sa oboznámte s profilom fondu

Keďže každý človek je individualita a každý z nás má individuálnu toleranciu voči riziku, iný investičný horizont a inú finančnú situáciu,  je na výber viacero investičných stratégií. Základom je však mať pri investovaní reálne očakávania.

Mať peniaze investované do podielových fondov manažovaných skutočným profesionálom, je dobrá alternatíva, pretože odborník má rozsiahle vedomosti a neustály prehľad o dianí na finančných trhoch.  Napriek tomu sa oboznámte so stratégiou a určením jednotlivých fondov, aby ste si vybrali ten, ktorý vyhovuje vášmu investičnému zámeru.

Rozložte svoju investíciu do viacerých fondov

Rozkladajte riziko investovania, čo znamená rozložte svoju investíciu do viacerých fondov s prihliadnutím na svoj rizikový profil. Hoci podielové fondy sami o sebe predstavujú už diverzifikované investície, mnoho z nich je zameraných iba na jeden druh aktív (akcie, nehnuteľnosti, dlhopisy či komodity). Lepšie je vybrať si fond, ktorý obsahuje viaceré typy aktív, čím umožní portfólio manažérom flexibilne reagovať na situáciu na trhu.

Nevkladajte do investovania emócie

Určite neinvestujte ani nevyberajte pod vplyvom emócií, ktoré môžu byť spôsobené nadštandardným zhodnotením, či poklesom niektorých vašich fondov. Nebuďte prehnane  konzervatívni, ale ani nepreceňujte svoju schopnosť niesť riziko možných poklesov. Konzervatívnosť v spojení s dlhým investičným horizontom môže byť riziková, keďže inflácia vás môže predbehnúť a dostať do mínusu. Ale rozhoďte sa nepúšťajte ani do rizikových investícií pri krátkodobom investičnom horizonte.

Na záver výrok jedného z najúspešnejších investorov Warrena Buffeta: „K úspešnému investovaniu nepotrebujete mimoriadne IQ, nadpriemernú znalosť brandže alebo dôverné informácie. Čo potrebujete je rozumný rámec pre vaše rozhodovanie a schopnosť držať emócie na uzde, aby tento rámec nenarušovali.“

Natívny článok

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

ako úspešne investovaťfinancieinvestorinvestoritipy na úspechúspech

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X