- Podnikam.sk
- Články
- Ekonomika
- Prieskumy
- Vernosť zamestnávateľom má vraj neblahý dopad na peňaženky tzv. miléniovej generácie
Vernosť zamestnávateľom má vraj neblahý dopad na peňaženky tzv. miléniovej generácie
Mladí ľudia narodení po roku 1982, často označovaní aj ako miléniová generácia, sú všeobecne vnímaní ako ľudia, ktorí pravidelne menia zamestnanie.
Britskí výskumníci však v nedávnom prieskume zistili, že práve opak je pravdou. Ba čo viac, uvedená štúdia ďalej odhalila, že práve faktor vernosti má neblahý dopad na peňaženky týchto zamestnancov. Výskum zároveň ukázal, že jeden z 25 Britov narodených po uvedenom roku, prvýkrát zmenil zamestnávateľa až keď sa blížil k 30. roku veku. Tento údaj je pritom o polovicu nižší, ako pri ľuďoch narodených v predchádzajúcej generácii.
Prečo sú milénioví zamestnanci vernejší?
Z údajov zozbieraných spoločnosťou Resolution Foundation vyplýva, že milénioví zamestnanci nevyužívajú výhody dvojciferného rastu miezd tak, ako to robila predchádzajúca generácia pri výmene zamestnávateľa. „Mladí ľudia radia medzi svoje priority istotu pracovného miesta pred výmenou za nového zamestnávateľa,“ uviedla v súvislosti s prieskumom analytička Laura Gardiner zo spoločnosti Resolution Foundation. Je teda veľmi pravdepodobné, že motívom ich správania je napríklad strach zo straty zamestnania či budúceho hospodárskeho vývoja.
Ako však ďalej spomenula, pri zmene zamestnávateľa u spomínanej predchádzajúcej generácie si dokázali títo „fluktuanti“ prilepšiť až o 15 % k pôvodnému platu. Mnohí zamestnávatelia podľa slov Gardiner tiež evidentne zastavili poskytovanie ročných odmien pre svojich verných dlhoročných zamestnacov. Tento fakt sa tak len pridáva k jej názoru, že v stabilnom zamestnaní nájdu tzv. Millennials určitú istotu, no finančne to pre nich nie je výhodnejšie.
Uvedené údaje pritom prichádzajú tesne po tom, čo boli začiatkom mesiaca zverejnené čísla o priemernom zárobku miléniových mužov v krajine. Tie ukázali, že miléniový muž vo Veľkej Británii, ktorý dosiahol 30 rokov, zarobí v primere 12 500 britských libier (GBP). U mužov z predchádzajúcej „flukluujúcej“ generácie to bolo v priemere 15 600 GBP.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.