Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Živnosť a študent v roku 2021

študent, brigáda, práca popri
Thinkstock
17. mája 2021 Img_3433.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Živnostenské oprávnenie môže získať aj študent strednej alebo vysokej školy a podnikať takýmto spôsobom môže aj bez špeciálnych obmedzení. Určité atribúty sa však so živnosťou študentov spájajú. V aktuálnom článku si priblížime aj to, ako je to v súčasnej situácii spôsobenej pandémiou COVID-19 s odvodmi do zdravotných poisťovní a Sociálnej poisťovne pri študentoch, ktorí vykonávajú podnikateľskú činnosť na základe živnostenského oprávnenia.

V prémiovej časti sa bližšie venujeme týmto témam:

  • Študent a živnosť – aké sú podmienky
  • Živnosť a dane
  • Študent živnostník a odvody do zdravotných poisťovní a Sociálnej poisťovne

Živnosť a študent – podmienky

Živnosť si môže otvoriť každý, kto spĺňa zákonom ustanovené podmienky, a to bez ohľadu na to, či je záujemca o živnostenské oprávnenie ešte stále študentom. Z pohľadu zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskôrších predpisov (ďalej len ako „živnostenský zákon“) je dôležité splniť najmä všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti uvedené v § 6 tohto právneho predpisu.

Jednou zo základných podmienok prevádzkovania živnosti je dovŕšenie veku 18 rokov. V praxi teda platí, že žiadateľ o živnostenské oprávnenie môže byť aj študentom strednej alebo vysokej školy, musí však spĺňať legislatívnu podmienku, podľa ktorej už dosiahol vek 18 rokov. Ďalšie dve všeobecné podmienky, ktoré musí spĺňať každý žiadateľ o živnostenské oprávnenie, sú bezúhonnosť a spôsobilosť na právne úkony. V závislosti od konkrétnej živnosti môže byť v zmysle zákonoa zároveň potrebné splniť tzv. osobitné podmienky uvedené pre jednotlivé predmety podnikania.

Ako každý živnostník, aj študent, ktorý získal živnostenské oprávnenie, má pred sebou obvyklé administratívne úlohy. Musí sa zaregistrovať na platenie dane z príjmu, respektíve získať daňové identifikačné číslo (DIČ). Dôležité je pritom aj rozhodnutie o uplatňovaní výdavkov a o forme, v ktorej povedie svoje účtovníctvo. V praxi si môže zvoliť uplatňovanie skutočných, alebo paušálnych výdavkov, ktoré sú vo výške 40 % z dosiahnutých príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie.

Ak má živnostník reálne výdavky relatívne vysoké, paušálne výdavky nemusia byť pre neho lepšou voľbou. V takomto prípade je niekedy výhodnejšie zvoliť si uplatňovanie skutočných výdavkov. Pri uplatňovaní skutočných výdavkov si živnostník musí vybrať, či bude účtovať v jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve. Voľba medzi uvedenými nástrojmi vždy závisí od individuálnych okolností spojených s konkrétnym podnikaním a jeho špecifickými aspektmi v danom zdaňovacom období.

Dane

Študent, ktorý si otvorí živnosť, má v zmysle platnej a účinnej legislatívy aj štandardné daňové povinnosti, ako každý iný podnikateľ. Príjmy za rok 2020 bude zdaňovať v roku 2021. To platí v prípade, že celkové zdaniteľné príjmy živnostníka za rok 2020 prekročia sumu 2 207,10 eur. Uvedená suma zároveň predstavuje hranicu, pri prekročení ktorej vzniká každému živnostníkovi povinnosť podať daňové priznanie. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahŕňa akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený.

Upozornenie:

Výška dane z príjmov pre rok 2021 pre právnické osoby a živnostníkov je v určitých prípadoch znížená na 15 %, a to vtedy, keď ročné príjmy daňového subjektu nepresiahnu sumu 100 000 eur. V zdaňovacom období, ktoré sa začína 1.1.2021, však už bude táto hranica znížená na 49 790 eur. Pre tých, ktorých sa na základe uvedených podmienok netýka znížená daň z príjmu, platí daň z príjmu vo výšky 19 %, respektíve vo výške 25 %, v závislosti od dosiahnutých ročných príjmov.

Od dane z príjmov sú okrem iných oslobodené aj nasledovné položky:

  • dávky a príspevky z nemocenského, dôchodkového a sociálneho poistenia, ako napr. sirotský dôchodok a invalidný dôchodok,
  • štipendiá poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu, vysokými školami a obdobné plnenia poskytované zo zahraničia,
  • štipendiá poskytované žiakom podľa zákona o odbornom vzdelávaní a príprave.

Každý živnostník (aj študent) si podáva daňové priznanie sám, preto potrebuje potvrdenie o príjmoch od svojich ďalších zamestnávateľov, ak pracuje aj v takomto pracovnom pomere.

Odvody

Postavenie študenta je dôležité aj pri odvodových povinnostiach do zdravotnej poisťovne. Rovnaké postavenie majú študenti a študentky strednej školy a denného štúdia vysokej školy. Sú poistencami štátu a zdravotné poistenie za nich odvádza štát. Tento mechanizmus zabezpečuje, že aj tí študenti, ktorí nepracujú, či nepodnikajú, majú dostupnú zdravotnú starostlivosť.

Ak si študent otvorí živnosť, z dosiahnutých príjmov mu vznikne povinnosť platiť zdravotné odvody. Keďže za tohto študenta platí zdravotné odvody aj štát, vzniká pritom súbeh platiteľov poistného. V praxi to znamená, že pre takéhoto študenta nie je stanovený minimálny vymeriavací základ pre výpočet výšky preddavkov na zdravotné poistenie.

Druhou kategóriou sú študenti vysokej školy, ktorí študujú externe. Títo študenti nie sú poistencami štátu. Ak teda externe študujú a majú príjmy len zo živnosti, v tomto prípade nejde o súbeh platiteľov poistného a majú povinnosť platiť minimálne preddavky na zdravotné poistenie. Tieto minimálne mesačné preddavky sú pre rok 2021 vo výške 76,44 eura, v prípade hendikepovaných osôb sú v polovičnej výške.

Z pohľadu sociálnych odvodov študenti žiadny špeciálny režim nemajú. Zo živnosti sa platia odvody na základe príjmov dosiahnutých v minulom roku. Tieto príjmy sa štandardne posudzujú k 1. júlu. Minimálne mesačné odvody živnostníka od 1.1.2021 sú vo výške 180, 99 eur.

Upozornenie:

S ohľadom na súčasné situáciu spôsobenú v dôsledku rozšírenia vírusu COVID-19, sa živnostníkom a iným SZČO, ktorí podali daňové priznanie za rok 2019 po 31. marci 2020, najneskôr však do 2. novembra 2020, bude vznik, zánik, respektíve trvanie povinného sociálneho poistenia, posudzovať k 1. februáru 2021. Vznik, zánik, respektíve trvanie povinného poistenia SZČO od 1. februára 2021 aj s určením výšky „nového“ poistného na základe údajov z daňového priznania za rok 2019 im Sociálna poisťovňa písomne oznámi do 22. februára 2021.

Img_3433.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howPodnikám ako študentPrémiový obsahrok 2021študentživnosťživnostenské podnikanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť živnosť

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X