Viete, čo je to zmenka a na čo sa používa? Takto vyzerá jej vzor
Pojem zmenka sa často skloňuje v médiách, no nie každý vie, čo presne sa týmto pojmom označuje. Ak vás zaujíma, čo je to zmenka, ako vyzerá je vzor a chcete sa dozvedieť viac, prinášame vám podstatné informácie v článku.
Čo je to zmenka?
Zmenka je obchodovateľný cenný papier a jeho podstatou je záväzok určitých osôb zaplatiť majiteľovi zmenky v určenom mieste a čase sumu určenú v zmenke. Ide o bezpodmienečný záväzok zmenkového dlžníka. Zmenky sú vydávané individuálne v listinnej forme a majú predovšetkým úverovú a platobnú funkciu. Z právneho hľadiska zmenky u nás upravuje zákon č. 191/1950 Zb. – Zmenkový a šekový zákon, ktorý vychádza zo ženevských zmenkových a šekových dohôd. Tento zákon stanovuje čo musí zmenka obsahovať.
Zmenkový zákon rozlišuje medzi vlastnou a cudzou zmenkou. Cudzia zmenka je príkaz vystaviteľa zmenky (trasanta) poverenej osobe (zmenečník, trasát), aby zaplatil určitú peňažnú čiastku veriteľovi (remitent). Vlastná zmenka je platobný prísľub, ktorým sa jej vystavovateľ(dlžník) zaväzuje, že zaplatí veriteľovi (remitent) v danej lehote určitú finančnú čiastku.
Druhy zmeniek
Zmenky sa rozdeľujú na viacero druhov z rôznych hľadísk.
Podľa dôvodu vzniku sa zmenky delia na:
- obchodné zmenky – platby pri obchodných operáciách,
- finančné zmenky – úverové zmenky,
- zabezpečovacie zmenky – zaistenie pohľadávky (kaučné zmenky).
Podľa splatnosti sa zmenky delia na:
- zmenky s pevne stanoveným dňom splatnosti,
- zmenky splatné po predložení (vistazmenky),
- zmenky splatné po uplynutí určitej doby od predloženia (viastazmenky),
- zmenky splatné za určitú dobu od vystavenia (datozmenky).
Podľa doby splatnosti sa zmenky delia na:
- krátkodobé
- dlhodobé.
Čo musí spĺňať cudzia zmenka?
- označenie, že ide o zmenku, vo vlastnom texte listiny a vyjadrené v jazyku, v ktorom je spísaná,
- bezpodmienečný príkaz zaplatiť určitú peňažnú sumu,
- meno toho, kto má zaplatiť,
- údaje o splatnosti (termín splatnosti, ak nie je zadaný, je to zmenka splatná po predložení),
- údaj o mieste, kde bude zmenka uhradená,
- meno toho, komu alebo na rad koho sa má platiť(veriteľ, remitent),
- dátum a miesto vystavenia zmenky,
- podpis a údaje vystaviteľa zmenky.
Čo musí spĺňať vlastná zmenka?
- označenie, že ide o zmenku vo vlastnom texte listiny a vyjadrené v jazyku, v ktorom je písaná,
- dátum a miesto vystavenia zmenky,
- bezpodmienečný sľub zaplatiť určitú peňažnú sumu,
- údaje o splatnosti,
- údaje o mieste, kde bude zmenka uhradená,
- meno toho, komu sa má zaplatiť (veriteľ, remitent),
- podpis a údaje vystaviteľa zmenky.
Vzor zmenky
Vzor vlastnej zmenky si môžete stiahnuť tu a upraviť ho podľa svojich potrieb: Vzor vlastnej zmenky
Bianko zmenka (blankozmenka)
Bianko zmenka je cenný papier vystavený v zákonom definovanej forme. Obsahuje sľub vystaviteľa bianko zmenky, teda dlžníka, že veriteľovi zaplatí peniaze. Bianko zmenka však znamená, že niektoré údaje nie sú vyplnené. Môže to byť napríklad dátum splatnosti alebo zmenková suma, a tak sa bianko zmenka stáva platnou až vo chvíli, keď sa chýbajúce údaje vyplnia.
Najčastejšie sa s bianko zmenkou môžete stretnúť pri úveroch a pôžičke v bankách. Pri zmluvách o úvere platí, že ak dlžník svoj dlh uhrádza v mesačných splátkach, výška istiny sa postupne zvyšuje. Banka preto nie je schopná vystaviť zmenku v určitej sume, pretože nie je isté, v akej výške a kedy bude dlh splatný. Bianko zmenka nie je platná, pokiaľ nie je vyplnená.
Bianko zmenka spolu so zmluvou alebo splnomocnením o vypĺňacom práve k bianko zmenke zaručuje, že sa do zmluvy doplní vždy aktuálna výška sumy a dátum na základe zmluvy, ktorá určuje podmienky vyplnenia zmenky.
Platenie zmenky
Majiteľ zmenky musí zmenku predložiť na platenie v platobný deň alebo v jeden z nasledujúcich dvoch pracovných dní po platobnom dni. Majiteľ nesmie odmietnuť čiastočné platenie zmenky. Zmenkový dlžník má právo na vydanie potvrdenia o čiastočnej platbe zmenky. Zmenečník môže pri platení zmenky žiadať, aby mu bola vydaná zmenka opatrená potvrdením majiteľa o platení.
Majiteľ zmenky nemusí prijať platbu zmenky pred jej splatnosťou. Zmenečník, ktorý platí pred splatnosťou tak koná na vlastné nebezpečenstvo. Ak nie je splatná zmenka predložená zmenkovému dlžníkovi na preplatenie, môže dlžník zložiť zmenkovú sumu na príslušnom súde na náklady a riziko majiteľa zmenky.
Úročenie zmeniek
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.