- Podnikam.sk
- Články
- Ako začať podnikať
- Ako založiť živnosť
- Porovnanie živnosti a s.r.o. v roku 2025 – ktorá forma podnikania je pre vás výhodnejšia?
Porovnanie živnosti a s.r.o. v roku 2025 – ktorá forma podnikania je pre vás výhodnejšia?
Mnohí z nás, ktorí uvažujú o vlastnom podnikaní, si pritom kladú otázku, či je výhodnejšie prevádzkovať živnosť alebo si založiť s.r.o. Odpoveď na túto otázku však nie je jednoznačná a v praxi vždy závisí od okolností konkrétneho prípadu. Pred štartom podnikania je preto dôležité hľadať odpovede aj na ďalšie otázky, ktoré nám pomôžu pri rozhodovaní sa pre konkrétnu formu podnikania. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody, a to, čo je pre jedného prínosom, môže tvoriť prekážku pre iného a naopak. Naše rozhodnutie tak ovplyvňuje viacero rôznorodých faktorov, pričom niektoré najbežnejšie si priblížime aj v tomto článku.
Ručenie za záväzky z podnikania
Spoločnosť s ručením obmedzeným
Jedným z najdôležitejších rozdielov, ktorými sa odlišuje prevádzkovanie živnosti od podnikania formou s.r.o., je ručenie za prípadné záväzky vyplývajúce z predmetného podnikania. Samotné označenie spoločnosti s ručením obmedzeným nám prezrádza, že takéto ručenie bude v prípade spoločníkov tejto obchodnej spoločnosti obmedzené. V praxi to znamená, že každý spoločník s.r.o. ručí za vzniknuté záväzky spoločnosti len do výšky svojho nesplateného vkladu na základnom imaní firmy. Väčšina spoločníkov s.r.o. pritom splatí celý svoj vklad ihneď pri založení spoločnosti a za jej prípadné záväzky tak v budúcnosti neručia svojím osobným majetkom, čo je veľká výhoda nielen pre samotných spoločníkov, ale napríklad aj pre ich manželské zväzky.
Živnosť
Živnostníci sú na tom v súvislosti s ručením podstatne horšie. Každý živnostník ručí za záväzky vyplývajúce z jeho podnikania celým svojím osobným majetkom. Pri živnosti je zároveň dôležité uvedomiť si, že ak podnikateľ, ktorý je živnostníkom, uzavrel manželstvo a bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo zrušené, ručí za vzniknuté záväzky z jeho podnikania celým osobným majetkom aj druhý z manželov. Túto skutočnosť si mnohí manželia v úvode podnikania neuvedomujú (alebo o nej vôbec nevedia) a tak až pri prvých reálnych problémoch zistia, že v hre môže byť aj osobný majetok druhého z manželov.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Založenie a ukončenie podnikania
- Sociálne a zdravotné odvody
- Vedenie účtovníctva
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.