Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako investovať v roku 2024?

investície
investície Foto: Thinkstock
7. marca 2024 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Mnohí podnikatelia uvažujú o tom, akými rôznymi spôsobmi možno ďalej zhodnotiť finančné nadobudnuté finančné prostriedky. V súčasnosti existuje množstvo investičných príležitostí a každá z nich ponúka investorom iné výhody a nevýhody. Nech sa už rozhodneme pre ktorúkoľvek z oblastí, základom každého investičného úspechu je hĺbkové štúdium danej problematiky. Môžeme sa poradiť aj s odbornými v danej  oblasti, napriek tomu však odporúčame v každom jednotlivom prípade naštudovať danú problematiku, a to bez ohľadu na to, či plánujete investovať vlastné alebo cudzie finančné prostriedky. V aktuálnom článku si predstavíme niektoré možnosti investovania, pričom každá z nich sa vyznačuje inými prvkami. Dozviete sa viac o tom, prečo sú či nie sú vhodné investície do nehnuteľností, dlhopisov, zlata, či kryptomien.

Investície do nehnuteľností

Investície do nehnuteľností sú všeobecne považované za menej rizikové transakcie, záleží však aj na tom, že aký je konečný cieľ danej investície. Ak je účelom kúpy uloženie prebytočných peňazí na dlhší čas, možno si nehnuteľnosť ponechať aj na dlhšiu dobu s tým, že jej cena sa nebude zvyšovať. V takomto prípade možno nevyužitú nehnuteľnosť prenajať. Ak je cieľom transakcie ďalší predaj zakúpenej nehnuteľnosti, je potrebné zvážiť viacero faktorov, ktoré môžu mať vplyv na jej úspešný predaj s vyššou cenou – čo je cieľom každej takejto transakcie.

Nehnuteľnosť je fyzický majetok, ktorý je sám o sebe zárukou danej investície. Tento majetok je hmatateľný a jeho hodnota väčšinou pretrváva po dlhý čas. Uplynulé krízové roky ukazujú, že aj napriek poklesu cien nehnuteľností, sa tento sektor dokáže relatívne rýchlo spamätať a ceny sa môžu ešte zvyšovať. Aj známy americký investor do nehnuteľností Robert Kiyosaki, ktorý je autorom populárneho titulu Bohatý otec, chudobný otec a ďalších, potvrdzuje, že veľa peňazí v sektore nehnuteľností možno zarobiť aj na páde príslušného trhu. Uvedené však závisí od mnohých faktorov, ako je poloha danej nehnuteľnosti, jej dispozičné charakteristiky, účel, na ktorý sa využíva a mnohé ďalšie.

V súčasnosti sú ceny nehnuteľností nižšie, takže ak máte voľný kapitál a nemusíte si brať hypotéku s vysokým úrokom, je na kúpu nehnuteľnosti vhodný čas. Rovnako si mnoho ľudí v súčasnosti kvôli cene hypoték nevie nehnuteľnosť kúpiť, preto je predpoklad, že nehnuteľnosť ľahko prenajmete, ak bude mať vhodnú polohu.

Investície do dlhopisov

Z historického pohľadu možno povedať, že obchodovanie s dlhopismi predstavuje jednu z najstarších foriem investovania a medzi investormi je s obľubou využívané už viac ako tisíc rokov. Dlhopisy sú jedným zo základných investičných nástrojov a sú vhodné najmä ako dlhodobé investície. Pri investovaní často platí rovnica, že čím vyššie riziko, tým väčší výnos a naopak. O dlhopisoch sa hovorí, že sú akousi strednou cestou, pretože reprezentujú skôr konzervatívny spôsobom investovania. Tieto transakcie sú zaraďované medzi menej rizikové s relatívne nízkym výnosom. Ich veľkým benefitom je však stabilita a isté výnosy. Sú tak výhodnou alternatívou pre opatrnejších investorov. Aj tu však platí pravidlo oboznámenia sa so všetkými relevantnými faktormi.

Investovanie do dlhopisov je vhodné aj pre investorov, ktorí hľadajú vyššie zhodnotenie v porovnaní s termínovanými vkladmi. Tu je zároveň potrebné dodať, že rizikovejšie bývajú v praxi investície do korporátnych dlhopisov a menej rizikové do štátnych. Pri týchto sa však môže stať, že ich výnosy budú po nejakú dobu záporné. Investície do dlhopisov sú vhodné najmä pre investorov, ktorých cieľom je rozloženia rizika a peniaze majú vložené aj v iných investíciách.

Investovanie do komodít

Komodity možno charakterizovať ako hmotné predmety obchodu alebo ako vzájomne zastupiteľné hmotné predmety obchodu, najmä suroviny a materiály, ktoré sú obchodovateľné na organizovaných trhoch a burzách. Mnohí investori sa zdráhajú ponoriť sa do týchto investičných vôd, lebo sa im tento druh investovania javí ako komplikovaný. Aj v prípade týchto investičných nástrojov platí to, čo pri investíciách do dlhopisov, že ich investori v mnohých prípadoch využívajú najmä pri diverzifikácii portfólia. V oblasti investovania sú spoločne označované aj ako tzv. bezpečné prístavy. V prípade komodít možno investovať napríklad do tzv. čierneho zlata, ktorým sa označuje ropa, do zlata, striebra a iných drahých kovov. Obchodovať na burzách však možno aj s bavlnou, cukrom, kávou, kukuricou a inými komoditami.

Zlato predstavuje zaujímavú dlhodobú investíciu, ak uvažujeme aspoň v horizonte piatich rokov. Investíciu do zlata možno realizovať viacerými spôsobmi, a to nákupom zlatých certifikátov, ako aj akcií spoločností ťažiacich zlato či kúpou fyzického zlata. Takéto zlato môže mať podobu zlatých mincí, šperkov, rôznych zliatkov a inú. Nákup fyzického zlata je však o niečo rizikovejší, a to najmä s ohľadom na možnú krádež alebo stratu. Investovanie do ďalších komodít ako je striebro, iné drahé kamene, ropa, cukor, bavlna a ďalšie nemusí vyžadovať veľkú počiatočnú investíciu, určite však vyžaduje veľké množstvo poznatkov a informácií o danom artikli.

Investovanie do akcií

Mnohí ľudia sú presvedčení o tom, že investovanie do akcií už možno prirovnať k adrenalínovému športu a niektorých investorov tak láka najmä vidinou pomerne vysokých ziskov. Charakteristické je aj vysokou likviditou a možnosťou neobmedzenej dĺžky investície. Rozumné a efektívne investovanie je vždy určitý proces, ktorý má svoje zákonnosti a postupnosti a platí to aj pre akciové trhy. Je preto dôležité získať dostatok poznatkov a až potom sa pustiť do samotného investovania. Slováci sú všeobecne považovaní za konzervatívnejších investorov, za čím stojí viacero faktorov vrátane strachu z komplikovanosti investičných procesov.

Výber vhodných spoločností a ich akcií ako investičného cieľa je individuálny proces. Cena akcií nie založená len na výkonnosti firmy v minulosti. Bežne sa odvíja aj od toho, čo odhadujú zainteresovaní investori, že bude robiť v budúcnosti. Je preto dôležité naučiť sa čítať akcie a kupovať tie, o ktorých sa predpokladá, že pôjdu smerom nahor. Ďalším spôsobom, ako sa dôverne zoznámiť s akciami, je tvrdá práca s číslami. Výsledky daných spoločností môžu napomôcť a dobrou pomôckou môžu byť aj rôzne analýzy odborníkov.

Investovanie do kryptomien

Nedávno sa dostalo do popredia aj investovanie do tzv. kryptomien, v súčasnosti už však nad nimi visí veľký otáznik a názory na to, či sa do nich investovať oplatí sa rôznia. Kryptomenu možno definovať ako digitálne platidlo založené na kryptografii s cieľom zvýšiť bezpečnosť tohto platidla. Je to v podstate digitálna forma peňazí. Záujem o investície do kryptomien postupne stúpa aj medzi slovenskými podnikateľmi a fyzickými osobami. Prvý Bitcoin bol vyťažený 3. januára 2009. Začínal na cene 0,39 dolára za jeden kus a v súčasnosti zaň zaplatíme okolo 61 tisíc dolárov. Bitcoin však nie je jedinou kryptomenou,do ktorej možno investovať. Postupom času k nej pribudli ďalšie meny, k známejším patrí napríklad Ethereum či Monero.

Okrem investícií do už existujúcich a zavedených kryptomien však možno kúpiť aj digitálne mince tzv. pripravovanej kryptomeny. Investori sa rozhodujú pre nákup na základe rôznych faktorov. Zhodnocujú pritom kvalitu daného projektu, miesto na trhu, skladbu daného realizačného tímu a jeho skúsenosti, či je produkt hotový alebo sa jedná len o nápad. Obchodovanie s kryptomenami má svojich priaznivcov aj odporcov. Najčastejším argumentom odporcov tejto formy obchodovania je nestabilita trhu s kryptomenami a mnohí sa tiež obávajú, že nafúknutá bublina čoskoro spľasne.

Ostražitosť je na mieste. Tak, ako to platí vo všetkom, zdravý strach ochraňuje, prehnaný už nie je dobrý a môže byť zbytočnou brzdou. Nájsť harmóniu na tomto poli musí každý sám na základe vlastných skúseností a preferencií. Niektorí investori sa v úvode svojej investičnej cesty zľaknú zložitosti celej problematiky a okamžite ju zveria do rúk odborníkom. Niekedy pritom stačí trošku viac študovať a ponoriť sa do nových informácií, ktoré si získajú sami z rôznych dostupných zdrojov. Mnohí úspešní investori nabádajú k rozumnej ostražitosti a najmä veľmi vysokej informovanosti, a to aj v prípade, že sa podnikatelia rozhodnú investovať prostredníctvom poradcov. Vždy by o problematike mali mať dostatok poznatkov na to, aby dokázali posúdiť vhodnosť pripravovanej investície.

V článku neodporúčame jednu alebo druhú formu investovania, ani nikoho nenabádame či neodrádzame od tejto aktivity. Chceme len poukázať na to, že takéto investičné možnosti existujú, sú k dispozícii a pripomenúť osobnú zodpovednosť každého z nás pri narábaní s našimi financiami.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

investíciainvestícieknow-howknowhowPrémiový obsahrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Biznis a spoločenská etiketa v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05dec8:30Biznis a spoločenská etiketa v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05dec8:30Zákon o dani z finančných transakcií8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X