- Podnikam.sk
- Články
- Ako začať podnikať
- Podnikanie v zahraničí
- Uvažujete o živnosti v Rakúsku? Možno tam podnikať aj so slovenskou živnosťou?
Uvažujete o živnosti v Rakúsku? Možno tam podnikať aj so slovenskou živnosťou?
Mnohí slovenskí živnostníci alebo tí, ktorí uvažujú o založení živnosti, rozmýšľajú aj o tom, že by svoje podnikanie rozšírili aj za hranice Slovenska. Pozornosť pritom často zameriavajú na Rakúsko. Dôvodov pre tento výber je hneď niekoľko, a to vrátane spoločnej meny, záujmu o pôsobnosť na väčšom trhu, ako aj blízkosť oboch štátov. Pre mnohých slovenských podnikateľov najmä v oblasti poskytovania služieb je tento trh lákavý aj z pohľadu veľkej konkurencieschopnosti, kde ceny nahrávajú Slovákom. Viac o možnosti prevádzkovať slovenskú živnosť v Rakúsku si priblížime v aktuálnom článku.
Slobodné podnikanie v ktoromkoľvek členskom štáte Európskej únie (EÚ) vrátane Rakúska patrí jedným z najväčších výhod členstva Slovenska v tomto hospodárskom zoskupení. Aj slovenskí podnikatelia môžu podnikať v Rakúsku. Pri jednorazových a krátkodobých zákazkách môžu využívať existujúcu slovenskú živnosť alebo inú obchodnú spoločnosť. Iné je to však v prípade, ak podnikateľ plánuje v krajine pravidelný výkon podnikateľskej činnosti prostredníctvom živnosti, pretože vtedy je povinný založiť si živnosť v tomto štáte a podľa jeho zákonov.
So slovenskou živnosťou do Rakúska
Smernica Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2006/123/ES z 12. decembra 2006 o službách na vnútornom trhu ustanovuje, že pre občanov EÚ platí sloboda usadiť sa. Základným cieľom tejto smernice je okrem iného snaha o odstránenie prekážok v prístupe k podnikaniu pre domácich a zahraničných podnikateľov z členských štátov EÚ, zjednodušenie prístupu k realizácii služieb po administratívnej stránke a zvýšenie konkurencieschopnosti v oblasti služieb poskytovaných na vnútornom trhu EÚ.
- Službou sa na tieto účely rozumie akákoľvek zárobková hospodárska činnosť, ktorá je obyčajne poskytovaná za odplatu. Službami v tomto prípade rozumieme činnosti priemyselnej, obchodnej, remeselnej povahy a oblasť slobodných povolaní.
- Usadenie sa je definované ako faktický výkon hospodárskej činnosti podnikateľom na neurčitý čas a prostredníctvom stabilnej infraštruktúry, odkiaľ skutočne vykonáva podnikateľská činnosť poskytovania služieb.
Z uvedeného vyplýva, že každý slovenský občan môže vykonávať živnosť alebo iné podnikanie aj v Rakúsku, a to za rovnakých podmienok, aké platia pre tamojších občanov a podnikateľov. Platí tiež, že slovenskí živnostníci môžu v Rakúsku vykonávať takmer všetky živnosti ako rakúski podnikatelia. Keď slovenský podnikateľ poskytuje službu v inom členskom štáte EÚ vrátane Rakúska, ide o cezhraničné poskytovanie služieb.
Upozornenie:
Slovenskí živnostníci môžu takto poskytovať služby na základe slovenskej živnosti len dočasne.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Oznámenie o cezhraničnom poskytovaní služieb
- Dokumenty, ktoré by mal mať živnostník pri sebe v prípade kontroly
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.