- Podnikam.sk
- Články
- Ako začať podnikať
- Ako založiť s.r.o.
- Zápis zmeny údajov v obchodnej spoločnosti – Ako postupovať, keď registrový súd zle zapíše údaje vo vašej spoločnosti?
Zápis zmeny údajov v obchodnej spoločnosti – Ako postupovať, keď registrový súd zle zapíše údaje vo vašej spoločnosti?
V praxi sa vyskytujú aj situácie, kedy podnikateľ žiada o zápis zmeny v obchodnej spoločnosti a Obchodný register Slovenskej republiky (ďalej len ako „obchodný register“), respektíve jeho zamestnanci, urobia chybu pri zápise navrhovaných údajov. Ide o prípady, kedy obchodný register zapíše nesprávny údaj aj napriek tomu, že návrh podnikateľa na zápis zmeny obsahoval správny údaj.
Návrh (podnet) na začatie konania o zosúladenie údajov
Ak zistíte, že registrový súd vám zle zapísal údaje v obchodnej spoločnosti, v takomto prípade je potrebné podať návrh (podnet) na začatie konania o zosúladenie údajov. Konaním o zosúladenie údajov sa má dosiahnuť zhoda zápisu v obchodnom registri so skutočným právnym stavom inak, ako na základe návrhu na zápis údajov do obchodného registra.
TIP:
Konanie o zosúladenie zapísaných údajov so skutočným stavom môže začať registrový súd aj z vlastnej iniciatívy (na základe zásady oficiality – ex offo), a to na základe podnetu zo strany súdov alebo iných štátnych orgánov. V takomto prípade nie je potrebné podávať návrh na zosúladenie údajov.
Právna úprava konania o zosúladenie údajov
Právna úprava konania o zosúladenie údajov je obsiahnutá vo štvrtej hlave zákona č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok (ďalej len ako „civilný mimosporový poriadok“) v § 278 písm. b), kde sú však upravené len niektoré ustanovenia o konaní v záležitostiach obchodného registra. Hlavným právnym predpisom, podľa ktorého sa v týchto prípadoch postupuje, je zákon č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri (ďalej len ako „zákon o obchodnom registri“).
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Kto môže podať návrh na začatie konania o zosúladenie údajov?
- Kto sú účastníci konania o zosúladenie údajov?
- Postup registrového súdu pri konaní o zosúladenie údajov.
- Návrh na začatie konanie o zosúladenie údajov v elektronickej podobe.
Kto môže podať návrh na začatie konania o zosúladenie údajov?
Návrh na začatie konania o zosúladenie údajov môže podať každý, kto má právny záujem na správnosti údajov zapísaných v obchodnom registri alebo každý, koho sa zapísané údaje týkajú, najmä však spoločník zapísanej osoby alebo člen štatutárneho orgánu zapísanej osoby.
TIP:
Zapísaná osoba nie je oprávnená na podanie návrhu na začatie konania o zosúladenie údajov. Podanie zapísanej osoby, ktorého obsahom je návrh na zápis, posúdi registrový súd vždy ako návrh na zápis údajov do obchodného registra.
Kto sú účastníci konania o zosúladenie údajov?
Účastníkmi konania o zosúladenie údajov sú navrhovateľ, zapísaná osoba a osoba, ktorej údaje majú byť do obchodného registra zapísané alebo z obchodného registra vymazané. Zároveň platí, že každý, kto osvedčí právny záujem, môže navrhnúť, aby ho registrový súd pribral ako účastníka do konania. Registrový súd o tomto kroku vydáva uznesenie.
Postup registrového súdu pri konaní o zosúladenie údajov
Súd môže spojiť aj na spoločné konanie veci, ktoré sa týkajú tej istej zapísanej osoby. V záujme hospodárnosti konania môže súd vylúčiť na samostatné konanie veci, ktoré sa týkajú tej istej zapísanej osoby. Návrh na začatie konania alebo uznesenie o začatí konania doručí registrový súd účastníkom a vyzve ich, aby sa vyjadrili, či s vykonaním zápisu údajov do obchodného registra súhlasia, alebo aby uviedli skutkové tvrdenia alebo právne dôvody, ktoré bránia vykonaniu zápisu.
Registrový súd nepostupuje uvedeným spôsobom v prípade, ak je predmetom konania oprava chýb v písaní a počítaní alebo iných zrejmých nesprávností. Registrový súd môže nariadiť pojednávanie, ak sú skutkové tvrdenia medzi účastníkmi sporné. Registrový súd môže nariadiť pojednávanie aj vtedy, ak to považuje za potrebné. Súd v týchto prípadoch rozhoduje uznesením. Ak registrový súd rozhodne o vykonaní zápisu do obchodného registra, súčasne uloží pokutu podľa osobitného predpisu, ak už o nej nerozhodol skôr.
Návrh na začatie konanie o zosúladenie údajov v elektronickej podobe
Od 1. októbra 2020 platí, že bez ohľadu na to, či bolo pôvodné podanie urobené v elektronickej alebo listinnej podobe, návrh na začiatie konania o zosúladenie údajov možno podať už len v elektronickej podobe prostredníctvom elektronického návrhu na začatie konanie. K tomuto návrhu je potrebné pripojiť relavantné listiny a dokumenty preukazujúce skutočný právny stav a tieto musia byť podpísané kvalifikovaným elektronickým podpisom (pečaťou) občana alebo viacnásobným kvalifikovaným elektronickým podpisom (pečaťou). Táto služba je bezplatná, čo znamená, že podnikateľ nemusí platiť žiadny poplatok pri podaní. Ak podanie nerobí priamo žiadateľ, je potrebné priložiť k návrhu aj plnú moc s úradne osvedčeným podpisom splnomocniteľa.
TIP:
Ani vo vyššie uvedenom prípade nemôže návrh podať sama zapísaná osoba.
Pri elektronickom návrhu je potrebné riadne vypísať návrhový formulár a uskutočniť správny výber registrového súdu podľa pravidiel príslušnosti. Vo formulári je potrebné riadne vyplniť obchodné meno spoločnosti, spisovú značku (oddiel a číslo vložky), ktoré patria medzi povinné údaje. Ďalej je dôležité správne a kompletne vyplniť údaje o navrhovateľovi. V každom z formulárov je tiež nevyhnutné označiť všetky údaje, ktoré je potrebné zosúladiť – zmeniť v obchodnom registri.
Na konania vo veciach obchodného registra je kauzálne príslušný registrový súd, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Registrovým súdom je okresný súd, ktorý je príslušný viesť obchodný register. Obchodný register vedie okresný súd v sídle kraja. Pri elektronickom podaní sa vykonáva podanie elektronickým spôsobom, prílohy však možno zaslať príslušnému registrovému súdu aj v listinnej podobe.
TIP:
Ak sa návrh na zápis podáva elektronickými prostriedkami, tie listiny, ktoré sa k nemu dokladajú v elektronickej podobe, musia byť podané spolu s návrhom na zápis, inak naň registrový súd neprihliada. Ak bol návrh na zápis podaný elektronickými prostriedkami a dokladajú sa k nemu listiny v listinnej podobe, musia byť všetky listiny, ktoré sa dokladajú v listinnej podobe, doručené na registrový súd súčasne s návrhom, inak registrový súd naň neprihliada. Tieto listiny musia byť zároveň riadne označené číslom podania, ktoré bolo pridelené elektronickým systémom, aby ich bolo možné navzájom priradiť. Nedoručenie príloh alebo ich nesprávne označenie (prípadne neoznačenie) môže mať za následok nevybavenie podania.
Konanie o zosúladení údajov prichádza na rozhodnutie priamo sudcovi, ktorý však nemá v zmysle zákona ustanovenú lehotu na vybavenie takejto veci. V praxi sa tak môže stať, že celé konanie bude trvať aj dlhšiu dobu s ohľadom na vyťaženosť daného sudcu. Riešením takejto situáciu môže byť nové podanie na súd – na zápis zmeny – ktoré je však v takomto prípade riadne spoplatnené (33 eur).