Ako napísať predžalobnú výzvu v roku 2024?
Nevyplatili vám faktúru, hoci ste poslali upomienky a pokúsili ste sa o zmier? Máte ešte jednu možnosť a tou je predžalobná výzva. V článku vám ozrejmíme jej význam a nájdete tu aj príklad, ako ju napísať.
Predžalobná výzva
Ak sa pokúšate riešiť problémy zmierlivou cestou, svedčí to o vašom charaktere a snahe zmieriť sa bez zbytočných hádok a súdnych sporov. Avšak niekedy už nemáme inú možnosť, ako riešiť spory s dlžníkmi súdnou cestou. Pred podaním žaloby máte ešte jednu možnosť. Poslať dlžníkovi predžalobnú výzvu, ktorej autorom bude právnik. Tento dokument môžete dať vypracovať advokátskej kancelárii alebo právnemu oddeleniu v rámci vašej firmy. Predžalobnej výzve predchádza posielanie upomienok a pokusu o zmier. Mali by ste ju formulovať tak, aby druhá strana jasne pochopila, že z vašej strany ide o posledný „mierový“ krok a pokiaľ sa chce vyhnúť súdnemu procesu, malo by dôjsť k náprave vo forme zaplatenia dlžnej čiastky.
Predžalobnú výzvu formulujte vecne, stručne a jasne zhodnoťte aktuálny stav, stanovte dátum, do ktorého je potrebné splniť záväzky a upozornite na dôsledky, ktoré nastanú v prípade, že nedôjde k náprave. Určite sem nepatrí podrobná právna analýza ani výpočet dôkazov, ktorými voči druhej strane disponujete. Tieto fakty patria do súdnej siene. Predžalobnú výzvu zašlite aj s doručenkou, aby ste mali dôkaz o jej doručení.
Predžalobná výzva – vzor
„Vážený obchodný partner,
naša spoločnosť XY Vám dňa 20. 7. 2024 vystavila faktúru č. 286337 v hodnote 10 000 eur, ktorá však do dnešného dňa nebola z Vašej strany uhradená. Splatnosť faktúry bola 20. 7. 2024. Snažili sme sa s Vami komunikovať zmierlivou cestou, na základe čoho ste od nás obdržali dve písomné upomienky, ako aj pokus o zmier. Dodnes však neevidujeme platbu ani žiadnu spätnú väzbu z Vašej strany.
Touto cestou Vás opätovne vyzývame k zaplateniu dlžnej sumy do 15 dní, v opačnom prípade budeme vec riešiť súdnou cestou. Okrem dlžnej čiastky si v tomto prípade budeme nárokovať úroky z omeškania, náklady na právnika a trovy súdneho konania.“
Význam predžalobnej výzvy
Dohodnúť sa s dlžníkom zmierlivou cestou je, z hľadiska podnikateľskej etiky, prínosné, ale určite nie záväzné. Len vy, ako veriteľ, rozhodnete o tom, akou cestou sa bude vymáhanie dlhu uberať. V niektorých podnikoch je spôsob vymáhania pohľadávok zakotvený v obchodnej politike. V takom prípade je nutné ho dodržať. Existuje niekoľko zásad, ktoré by ste mohli dodržať, už len v rámci zachovania dobrých partnerských vzťahov. Prvoradá je komunikácia s druhou stranou. Ak vznikne problém, riešte ho a nebuďte ľahostajní. Postupujte systematicky – najskôr pošlite upomienky, následne pokus o zmier a napokon predžalobnú výzvu. Nič nepomohlo? Nezostáva vám nič iné, ako podať žalobu a vymáhať peniaze súdnou cestou.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.