Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Energetický certifikát

Tomu, kto predáva alebo prenajíma svoju nehnuteľnosť a nemá k nej energetický certifikát, hrozí pokuta do výšky 2 tis. eur.
Energetický certifikát. Zdroj: FreeDigitalPhotos.net
9. decembra 2019 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Plánujete začať podnikať a hľadáte vhodné priestory na prenájom? Kupujete budovu pre podnikateľské účely? Pri riešení otázok, týkajúcich sa nehnuteľností, nezabudnite na energetický certifikát. Mnoho ľudí ho stále nepovažuje za potrebný, pritom dokáže ušetriť aj zvýšiť cenu nehnuteľnosti. V nasledujúcom článku vám prinesieme mnoho cenných informácií. 

Čo znamená pojem energetický certifikát?

Jednoducho povedané, energetický certifikát je doklad, ktorý potvrdí, ako je objekt energeticky náročný. To znamená, aká veľká je spotreba energií samotného objektu. Energetický certifikát posudzuje až 4 miesta spotreby. V rodinných a bytových budovách je to tepelná ochrana budov, pri ktorej zohráva úlohu, z akého materiálu je objekt postavený. Ďalej je to vykurovanie a príprava teplej vody, to znamená, aký systém vykurovania je použitý v objekte. Úlohu bude zohrávať aj osvetlenie, vetranie a klimatizácia. Podľa toho, ako sú jednotlivé časti energeticky náročné, certifikát priradí stavbe triedu A až G. Podobne ako dnes vidíme na elektrospotrebičoch. Kvalitný certifikát obsahuje aj návrhy, ako je možné energetickú hospodárnosť budovy zlepšiť. Preukázateľnú nízku spotrebu môžete využiť pri vyššej cene prenájmu alebo predaja nehnuteľnosti. Pretože nízkoenergetické stavby, rovnako ako spotrebiče, majú z dlhodobého hľadiska väčšiu hodnotu.

Energetický certifikát ako zákonná povinnosť

Už od roku 2013 je platná novela zákona č.555/2005 o energetickej hospodárnosti budov a zákon č. 300/2012, ktoré ustanovujú povinnosť predložiť energetický certifikát budovy pri predaji alebo prenájme. Rovnako od roku 2015 pri verejných budovách, ktorých celková úžitková plocha je viac ako 250 m2. Je povinný po dokončení novej budovy alebo jej významnej obnove. Aj z tohto dôvodu mnoho domov na Slovenku takýmto certifikátom v súčasnosti nedisponuje, no v prípade, že sa nehnuteľnosť bude predávať alebo prenajímať, bude takýto certifikát potrebné zabezpečiť. Projektové energetické hodnotenie je vlastník povinný dokladovať aj pri žiadosti o stavebné povolenie. Napríklad od roku 2008 nie je možné bez certifikátov skolaudovať novo postavené budovy.

Potrebné dokumenty a cena

Základným predpokladom na vydanie energetického certifikátu pre rodinné a bytové domy je projektová dokumentácia architektonicko-stavebnej časti. Taktiež sa vyžaduje dokumentácia technického zariadenia budov, teda vykurovanie a príprava teplej vody, pre ostatné budovy je nutná aj dokumentácia vo forme elektroinštalácie a, ak sa nachádza v objekte klimatizácia, tak aj projektová dokumentácia vetrania. Následne spoločnosť alebo osoba, ktorá má oprávnenie na vydávanie energetických certifikátov takýto certifikát dokáže dodať do jedného až dvoch týždňov. Súčasťou je, samozrejme, aj obhliadka samotného objektu. Ceny sú rôzne, od 250 do 1000 eur podľa veľkosti nehnuteľnosti.

Energetický certifikát – výnimky

Aj pri energetickej certifikácii sú výnimky a tento doklad nepotrebujú budovy, ktoré sú chránené z dôvodu architektonickej alebo historickej hodnoty. To znamená budovy, ktoré nemožno energeticky vylepšiť bez toho, aby sa zásadne zmenil historicky hodnotný charakter budovy. Energetický certifikát nebudete potrebovať pri budovách, ktoré sú dočasnými stavbami s plánovaným časom užívania kratším ako dva roky. Rovnako nie je potrebné sa zaoberať vystavením energetického certifikátu na priemyselné stavby, dielne a nebytové poľnohospodárske budovy s nízkou spotrebou energie, bytové budovy, ktoré sú určené na užívanie menej než štyri mesiace v roku a samostatne stojace budovy, ktorých úžitková plocha je menšia ako 50 m2.

Platnosť certifikátu
Pri energetickom certifikáte platí, že hoci sa na budove nič nemení a môže pokojne v rovnakom stave stáť desiatky rokov, energetický certifikát si budete musieť obnoviť po desiatich rokoch. Taká je jeho platnosť vyplývajúca zo zákona. To však neznamená, že potrebujete napríklad na dome automaticky obnoviť každých desať rokov energetický certifikát. No ak sa objekt rozhodnete predať alebo prenajať, v takom prípade už budete potrebovať aktuálny energetický certifikát.

Bez certifikátu hrozí pokuta
Ak nemáte energetický certifikát a budovu idete predať, prenajať alebo sa certifikát vyžaduje zo zákona, za jeho nepredloženie môžete dostať pokutu až 2000 eur. Pokutu udeľuje Štátna energetická inšpekcia a to v prípade, ak vlastník nehnuteľnosti energetický certifikát nemá alebo je neplatný. Už od roku 2020 príde k novele povinností v oblasti energetickej certifikácie a to v takej miere, že podľa smernice Európskej únie budú musieť byť všetky nové budovy, postavené po roku 2020, v takmer nulovom štandarde. To znamená, že nové budovy budú musieť získať energetický certifikát najvyššej energetickej triedy.

K téme

Témy

dokumentáciaenergetický certifikátpredaj a prenájom budovyzaradenie budovy do energetickej triedy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Tlačivá a vzory

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

27jan7:30Základné ekonomické minimum7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažérske zručnosti,Manažment

28jan7:30Kolektívne zmluvy – obsah, kolektívne vyjednávanie – postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

28jan7:30Kolektívne zmluvy - obsah, kolektívne vyjednávanie, postup a spôsob v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X