Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Upomienka na zaplatenie faktúry a pokus o zmier v roku 2023

Zaúčtovanie faktúry
Pokus o zmier. Foto: Thinkstock
26. apríla 2023 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Medzi podnikateľmi navzájom, či medzi podnikateľmi a zákazníkmi môže dochádzať aj k určitým druhom sporov, ktoré je potrebné riešiť. Nie vždy postačí len telefonická či ústna komunikácia. Ak už musíte poslať upomienku na zaplatenie faktúry, je dobré pokúsiť sa o zmier s druhou stranou. V nasledujúcom článku vám prezradíme, ako v takomto prípade postupovať. 

Základom úspechu je komunikácia

Neuhradená faktúra. To je dôvod, pre ktorý sa rozhodneme poslať niekomu upomienku, prípadne pokus o zmier. Je dôležité poznamenať, že zo zákona vám žiadna povinnosť upomínať neplynie. Ak je faktúra po splatnosti, môžete sa rovno obrátiť na súd a podať žalobu. Nikomu sa však nechce hádať a preto je obvykle prvým krokom pokus o nadviazanie komunikácie s druhou stranou. Dajte dlžníkovi najavo, že na jeho dlh sa nezabudlo, pripomeňte mu možné dôsledky jeho nezodpovedného konania a pokiaľ nič nepomôže obráťte sa na súd. Inú možnosť už totiž nemáte.

V žiadnom zákone sa nedočítate ani to, aký obsah a formu by mala upomienka či pokus o zmier mať. Ľubovolné môže byť znenie aj forma odoslania, avšak z upomienky musí byť dlžníkovi zrejmé, že má voči vám nedoriešené záväzky, na úhrade ktorých trváte v presne stanovenom čase. Tón formulovaného textu by mal byť skôr neutrálny, vyvarujte sa výhražným formuláciám. Nikdy totiž s určitosťou nevieme, aká vážna situácia sa za neuhradenou faktúrou môže skrývať. Skontrolujte, či nedošlo k chybe aj na vašej strane, napr. v zaslaných platobných údajoch. Počet upomienok nie je ohraničený, rovnako ani frekvencia ich zasielania.

Pokus o zmier

K tomuto kroku pristupujeme v prípade, že nepomohli upomienky. Je to určitá forma dohody, ktorou sa snažíme predchádzať súdnemu konaniu. Málokto vie, že aj súd sa môže skončiť súdnym zmierom. Text preto formulujte tak, že dlžník pochopí vašu snahu o dohodu.

Pokus o zmier je častokrát stotožňovaný s predžalobnou výzvou. Ide však o chybu. Pokus o zmier má byť vyjadrením snahy o doriešenie záležitostí dohodou. V prípade predžalobnej výzvy ide ale o poslednú a časovo obmedzenú možnosť uhradiť dlžnú čiastku. Ak dlžník záväzky nesplní nasleduje podanie žaloby.

Ak sa rozhodnete riešiť problém s nezaplatenou faktúrou vedzte, že s dohodou, ktorú ponúkate, musíte súhlasiť nielen vy, ale aj dlžník. Je to komické, avšak pokiaľ nie je druhá strana s dohodou uzrozumená, k dohode nakoniec ani nedôjde. Prečo sa máte vlastne snažiť o dohodu?

Podanie žaloby nerovná sa vždy aj vyriešenie vášho problému. Súdne konanie bude náročné a dlhé, časté sú aj problémy s jeho ukončením, môžete poškodiť vaše obchodné meno, o narušení obchodných vzťahov ani nehovoriac. Dohoda medzi oboma stranami neznamená, že vaše nároky zostanú neuspokojené, práve naopak, môžete získať omnoho viac. Dlžník vám bude musieť zaplatiť nielen dlžnú čiastku, ale aj úroky z omeškania. V rámci zachovania dobrých obchodných vzťahov môžete zvoliť formu splátkového kalendára, prípadne rozdelenie dlžnej sumy do viacerých individuálnych splátok, s prihliadnutím aj na situáciu a možnosti druhej strany.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

dlžníkpokus o zmierrok 2023upomienkaveriteľ

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Tlačivá a vzory

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X