- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Personalistika
- Výpoveď a iné možnosti skončenia pracovného pomeru na strane zamestnanca v roku 2024 – VZOR výpovede
Výpoveď a iné možnosti skončenia pracovného pomeru na strane zamestnanca v roku 2024 – VZOR výpovede
Ak ako zamestnanec uvažujete o ukončení pracovného pomeru u súčasného zamestnávateľa, v aktuálnom článku vám prinášame krátky prehľad možností skončenia pracovného pomeru na strane zamestnanca, pričom viac pozornosti sme venovali právnemu inštitútu výpovede na strane zamestnanca. Nájdete tu aj súhrn podmienok, ktoré je pritom potrebné dodržať, aby všetko prebehlo v súlade s platnou a účinnou legislatívou. V článku vám ponúkame aj jednoduchý vzor výpovede na strane zamestnanca.
Výpoveď je jednostranný adresovaný prejav vôle skončiť pracovný pomer bez ohľadu na vôľu druhého účastníka. Tento prejav vôle musí byť vo výpovedi výslovne uvedený, pričom predmetom výpovede je vždy pracovný pomer ako celok a nielen jeho časť. Čiastočná výpoveď z pracovného pomeru v zmysle zákona nie je možná. Pritom zároveň platí, že na rozdiel od právneho postavenia zamestnanca, zamestnávateľ má zo zákona obmedzenú slobodu pri výkone práva jednostranne skoniť pracovný pomerom so zamestnancom na základe výpovede.
Možnosti skončenia pracovného pomeru na strane zamestnanca
Predmetom pracovného pomeru nie je na rozdiel od niektorých iných právnych vzťahov len jednorazový výkon práce (určitej pracovnej úlohy), ale plnenie komplexu jednotlivých dohodnutých zmluvných pracovných povinností zamestnanca, a to podľa pokynov zamestnávateľa. Počas trvania pracovnoprávneho vzťahu však môžu nastať rôzne situácie či už na strane zamestnanca alebo zamestnávateľa. Zamestnancovi sa nemusí páčiť práca, ktorú vykonáva, zhoršia sa vzájomné vzťahy s nadriadeným alebo medzi kolegami, alebo naopak dostane lepšiu príležitosť u iného zamestnávateľa či sa rozhodne venovať podnikateľskej alebo inej činnosti.
Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „zákonník práce“) v § 59 upravuje pracovný pomer možno skončiť nasledujúcimi spôsobmi:
- dohodou,
- výpoveďou,
- okamžitým skončením,
- skončením v skúšobnej dobe.
Dohoda
Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť na skončení pracovného pomeru v určitej dobe. V takomto prípade ide o dvojstranný právny úkon, ktorým na základe zhodného prejavu vôle zamestnanca a zamestnávateľa dochádza ku skončeniu pracovného pomeru k určitému dátumu. Takáto dohoda musí byť písomná a musí v nej byť uvedený dôvod skončenia pracovného pomeru, ako aj dátum, ku ktorému sa končí pracovný pomer.
TIP:
Dohodou o skočení pracovného pomeru možno ukončiť pracovný pomer na neurčitý čas aj pracovný pomer uzavretý na určitú dobu.
Okamžité skončenie pracovného pomeru
Okamžité skončenie pracovného pomeru je jednostranným právnym úkonom smerujúcim ku skončeniu pracovného pomeru okamihom doručenia písomného vyhotovenia okamžitého skončenia pracovného pomeru druhému účastníkovi pracovnoprávneho vzťahu. Okamžite môže vypovedať pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec.
Vzhľadom na skutočnosť, že v prípade okamžitého skončenia pracovného pomeru ide o veľmi vážny zásah do právneho postavenia oboch účastníkov pracovnoprávneho vzťahu, možno ho skončiť len zo zákonom ustanovených dôvodov. Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.
Zákonník práce ustanovuje v § 69 nasledujúce dôvody, na základe ktorých môže zamestnanec okamžite skončiť pracovný pomer:
- ak podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
- ak mu zamestnávateľ nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
- ak je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
TIP:
Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
- Výpoveď
- Podmienky výpovede na strane zamestnanca
- Náležitosti výpovede
- Jednoduchý vzor výpovede na strane zamestnanca pre rok 2022
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.