Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Výpoveď a ďalšie možnosti skončenia pracovného pomeru na strane zamestnanca v roku 2021 – VZOR výpovede

výpoveď
výpoveď Foto: Getty Images
22. marca 2021 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

V súčasnej dobe môžeme aj v dôsledku pandémie COVID-19 sledovať rôzne zmeny v oblasti pracovnoprávnych vzťahov. Nielen niektorí zamestnávatelia, ale aj mnohí zamestnanci pristupujú k zmenám v profesionálnej oblasti a nie vždy sú to len negatíne skúsenosti. Niektorí z nás už dlhšiu dobu uvažovali o tom, že zmenia svojho súčasného zamestnávateľa, prácu, pracovnú pozíciu alebo povolanie, prípadne sa budú viac venovať svojim rodinám, či uskutočnia svoj vlastný podnikateľský sen.

Ak ako zamestnanec uvažujete o ukončení pracovného pomeru u súčasného zamestnávateľa, v aktuálnom článku vám prinášame krátky prehľad možností skončenia pracovného pomeru na strane zamestnanca, pričom viac pozornosti sme venovali právnemu inštitútu výpovede na strane zamestnanca. Nájdete tu aj súhrn podmienok, ktoré je pritom potrebné dodržať, aby všetko prebehlo v súlade s platnou a účinnou legislatívou. V článku vám ponúkame aj jednoduchý vzor výpovede na strane zamestnanca.

Možnosti skončenia pracovného pomeru na strane zamestnanca

Predmetom pracovného pomeru nie je na rozdiel od niektorých iných právnych vzťahov len jednorazový výkon práce (určitej pracovnej úlohy), ale plnenie komplexu jednotlivých dohodnutých zmluvných pracovných povinností zamestnanca, a to podľa pokynov zamestnávateľa. Počas trvania pracovnoprávneho vzťahu však môžu nastať rôzne situácie či už na strane zamestnanca alebo zamestnávateľa. Zamestnancovi sa nemusí páčiť práca, ktorú vykonáva, zhoršia sa vzájomné vzťahy s nadriadeným alebo medzi kolegami, alebo naopak dostane lepšiu príležitosť u iného zamestnávateľa či sa rozhodne venovať podnikateľskej alebo inej činnosti.

Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „zákonník práce“) v § 59 upravuje pracovný pomer možno skončiť nasledujúcimi spôsobmi:

Dohoda

Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť na skončení pracovného pomeru v určitej dobe. V takomto prípade ide o dvojstranný právny úkon, ktorým na základe zhodného prejavu vôle zamestnanca a zamestnávateľa dochádza ku skončeniu pracovného pomeru k určitému dátumu. Takáto dohoda musí byť písomná, musí v nej byť uvedený dôvod skončenia pracovného pomeru, ako aj dátum, ku ktorému sa končí pracovný pomer.

TIP:

Dohodou o skočení pracovného pomeru možno ukončiť pracovný pomer na neurčitý čas aj pracovný pomer uzavretý na určitú dobu.

Okamžité skončenie pracovného pomeru

Okamžité skončenie pracovného pomeru je jednostranným právnym úkonom smerujúcim ku skončeniu pracovného pomeru okamihom doručenia písomného vyhotovenia okamžitého skončenia pracovného pomeru druhému účastníkovi pracovnoprávneho vzťahu. Okamžite môže vypovedať pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec.

Vzhľadom na skutočnosť, že v prípade okamžitého skončenia pracovného pomeru ide o veľmi vážny zásah do právneho postavenia oboch účastníkov pracovnoprávneho vzťahu, možno ho skončiť len zo zákonom ustanovených dôvodov. Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

Zákonník práce ustanovuje v § 69 nasledujúce dôvody, na základe ktorých môže zamestnanec okamžite skončiť pracovný pomer:

  • ak podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
  • ak mu zamestnávateľ nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
  • ak je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

TIP:

Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
  • Výpoveď
  • Podmienky výpovede na strane zamestnanca
  • Náležitosti výpovede
  • Jednoduchý vzor výpovede na strane zamestnanca pre rok 2021

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

know-howPrémiový obsahrok 2021skončenie precovného pomeruukončenie pracovného pomeruvýpoveď

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Personalistika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

11oct8:30Nastavenie zmluvných vzťahov IT spoločnosti s programátormi a zákazníkmi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11oct8:30Zamestnávanie a živnostníci - ako postupovať legálne a v medziach zákona8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

11oct8:30Nastavenie zmluvných vzťahov IT spoločnosti s programátormi a zákazníkmi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X