Mladomanželská pôžička v roku 2020
Rozmýšľate nad kúpou nehnuteľnosti ale robí vám starosti jej financovanie? Jednou z možností, ktorá vám pomôže znížiť náklady na získanie vysnívaného bývania môže byť aj mladomanželská pôžička.
Kto môže dostať mladomanželskú pôžičku?
Mladomanželská pôžička môže párom veľmi pomôcť pri kúpe ich prvého spoločného bývania. Na jej získanie však musíte spĺňať tieto podmienky:
- Vek manželov od 18 do 35 rokov v deň podania žiadosti o mladomanželskú pôžičku – túto podmienku musia spĺňať obaja manželia
- uzavretie manželstva najviac 36 mesiacov pred podaním žiadosti – táto podmienka sa zmenila 1.1.2020 do tohto dátumu sa vyžadovalo uzatvorenie manželstva 12 mesiacov pred podaním žiadosti
- Celkový čistý príjem žiadateľa a osôb, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne (manžel, manželka, prípadne dieťa) za predchádzajúci kalendárny rok nesmie prevýšiť 5-násobok životného minima na jeho domácnosť. Pre jednu osobu ide o sumu 1051 eur, pre dvojčlennú domácnosť, pokiaľ ide o 2 plnoleté osoby je to suma 1784,20 eura a pre trojčlennú domácnosť s jedným dieťaťom 2264 eur. Tieto sumy platia do 30.6.2020.
Sumy životného minima podľa zákona NR SR č. 601/2003 Z. z. o životnom minime:
- plnoletá fyzická osoba 210,20 eur
- ďalšia spoločne posudzovaná plnoletá fyzická osoba 146,64 eur
- zaopatrené neplnoleté dieťa / nezaopatrené dieťa 95,96 eur
Účel použitia pôžičky
Pôžičku je možné využiť iba na tieto konkrétne účely:
- Výstavba bytu, vrátane bytu získaného nadstavbou, vstavbou, prístavbou, prípadne prestavbou nebytového priestoru v bytovom dome, rodinnom dome, polyfunkčnom dome
- Kúpa bytu v bytovom dome, polyfunkčnom dome (do 3 rokov od kolaudácie)
- Kúpa staršieho bytu v bytovom dome, polyfunkčnom dome, rodinnom dome (staršieho ako 3 roky od kolaudácie)
- Stavebná úprava bytu v bytovom dome, rodinnom dome pre byty, ktoré boli dané do užívania aspoň desať rokov pred podaním žiadosti.
Pri stavebnej úprave bytu je možné finančné prostriedky použiť na úhradu nákladov na rekonštrukciu bytu, súčasťou ktorých môže byť výmena rozvodov v byte, výmena bytového jadra, zariaďovacie predmety v kúpeľni, výmena okien, úprava stien, podláh, zabudovaná kuchynská linka vrátane zabudovaných spotrebičov a iné stavebné výrobky a zariadenia, ktoré sú pevne zabudované do stavby a zabezpečujú základnú funkciu bývania.
Podlahová plocha bytu v bytovom dome alebo polyfunkčnom dome nemôže prevýšiť 80 m2. Podlahová plocha bytu v rodinnom dome nesmie prevýšiť 120 m2 a viac ako polovica z tejto podlahovej plochy musí byť určená na bývanie. Do podlahovej plochy sa nezapočítava podlahová plocha balkónu, lodžie a terasy. Ak je súčasťou rodinného domu garáž, do podlahovej plochy sa nezapočítava podlahová plocha tohto priestoru do 25 m2. Podlahová plocha bytu pri využití pôžičky na stavebnú úpravu bytu sa nesleduje.
Výška pôžičky
Pôžičku na výstavbu bytu, alebo kúpu bytu v bytovom dome, polyfunkčnom dome do 3 rokov od kolaudácie je možné získať vo výške 75 % obstarávacej ceny. Najviac však 75 000 eur. Pôžičku na kúpu bytu staršieho ako 3 roky od kolaudácie môžete získať vo výške 75 % obstarávacej ceny, najviac však 50 000 eur. Pôžička na stavebné úpravy sa poskytuje vo výške 100 % obstarávacej ceny. Najviac 30 000 eur.
Suma úveru do 15 000 eur sa poskytne najdlhšie na 15 rokov s ročnou úrokovou sadzbou 1 %. Suma nad 15 000 eur sa poskytne najdlhšie na 20 rokov s ročnou úrokovou sadzbou 2 %.
Ak sa mladomanželom narodení dieťa, je možné požiadať o odpustenie časti úveru vo výške 2000 eur. V prípade, že bol úver poskytnutý na obstaranie staršieho bytu ako tri roky alebo na stavebnú úpravu bytu suma odpustenej časti úveru nesmie presiahnuť 6 000 eur.
Termíny podania žiadosti
Termín na podanie žiadosti na stavebnú úpravu bytu je 15.1.2020 – 30.9.2020 a na výstavbu, či kúpu bytu 1.4.2020 – 31.10.2020.
Žiadateľ predkladá žiadosť v listinnej podobe ŠFRB prostredníctvom mestského úradu v sídle okresu podľa miesta stavby. Pracovník mestského úradu zaregistruje žiadosť do systému elektronického príjmu žiadostí a do 10 dní žiadosť overí a kompletnú žiadosť odošle na ŠFRB. ŠFRB žiadosť posúdi a oznámi žiadateľovi možnosť poskytnutia podpory v zákonných lehotách.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.