Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako získať pôžičku, keď ste v registri dlžníkov?

Banknotes 209104_1280.jpg
Foto: pixabay.com
10. apríla 2024 Autor Informačný servis Tlačiť

Do registra dlžníkov sa dostáva každá fyzická a právnická osoba, ktorá je alebo v minulosti bola dlžníkom banky či nebankovej spoločnosti. Jednoducho, keď si raz požičiate peniaze, vaše meno v ňom bude figurovať. Pokiaľ máte len pozitívne záznamy, nič sa nedeje. No tie negatívne vám môžu spôsobiť problémy pri získavaní ďalších úverov. Čo robiť, keď ste v registri dlžníkov a potrebujete pôžičku? Prinášame vám niekoľko praktických tipov.

Na úvod si poďme definovať, čo sú to tie pozitívne a negatívne záznamy v registri dlžníkov. Pozitívny záznam je v podstate len informácia o tom, aké pôžičky aktuálne máte, resp. koľko peňazí ste splácali v minulosti. Na základe takýchto záznamov vie banka alebo nebanková inštitúcia zvážiť, či vám požičia peniaze alebo či sú vaše dlhy tak veľké, že ďalšia pôžička by už bola riziková.

Zapamätajte si: Ak máte pozitívny záznam v registri dlžníkov, nie je to žiadna prekážka. Pokiaľ to vaša výška príjmu dovoľuje, banky vám s radosťou požičajú ďalšie peniaze.

Negatívne záznamy v registri dlžníkov

Horšia situácia nastáva, keď sa v registri dlžníkov pri vašom mene vyskytujú tzv. negatívne záznamy. Vznikajú najmä v prípade, že meškáte so splátkami. Negatívne záznamy sú vám pripísané, ak ste mali problémy so splácaním hypotéky, spotrebného úveru, ale napríklad aj kreditnej karty.

Povinné preverenie záujemcov o úver

Banky aj nebankové spoločnosti majú zo zákona povinnosť preveriť každého žiadateľa o úver prostredníctvom registra dlžníkov. V praxi to znamená, že keď prídete do banky a požiadate o úver, pracovník si otvorí register dlžníkov, vyhľadá si vaše meno a uvidí, či náhodou nemáte negatívne záznamy.

Pokiaľ zistí, že sa pri vašom mene vyskytujú negatívne záznamy, s veľkou pravdepodobnosťou vám banka úver neposkytne. Našťastie, aj v takomto prípade existujú spôsoby, ako pôžičku získať.

Vedeli ste, že záznamy sú v registri dlžníkov uchovávané po celú dobu platnosti zmluvy o pôžičke, plus 5 rokov po jej skončení?

Pôžička bez registra

Ak máte záznam v registri dlžníkov a potrebujete si požičať peniaze, zaujímavou voľbou môže byť tzv. pôžička bez registra. Ponúkajú ju nebankové spoločnosti, v klasických bankách by ste ju hľadali márne.

Keď požiadate o pôžičku bez registra, nebanková spoločnosť si vás síce cez register dlžníkov preverí, ale ak v ňom nájde negatívne záznamy, ktoré sú pre ňu akceptovateľné, pôžičku vám poskytne.

Rýchle schválenie, ale vyšší úrok

Výhodou pôžičky bez registra je obvykle rýchle schválenie – peniaze dostane bez zbytočného zdĺhavého čakania a veľkej administratívnej záťaže. V porovnaní s klasickou bankovou pôžičkou však rátajte s vyššími úrokmi. Vzhľadom na to, že poskytovanie pôžičiek žiadateľom so záznamom v registri dlžníkov je pomerne riskantné, si nebanková spoločnosť musí vyššie riziko vykompenzovať práve na výške úroku.

Predtým, ako si vezmete pôžičku bez registra, si vždy porovnajte ponuky viacerých spoločností cez online porovnávač, aby ste mali istotu, že si vyberiete skutočne najvýhodnejšiu možnosť.

Rada na záver: Pôžičku bez registra si berte výlučne od overenej nebankovej spoločnosti, ktorej môžete dôverovať. Berte do úvahy, čomu sa treba vyvarovať a nenechajte sa nalákať na výhodné ponuky pôžičiek od súkromných osôb alebo pochybných spoločností, kvôli ktorým sa viete dostať do zbytočných problémov.

Informačný servis

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

pôžičkaPRregister dlžníkov

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Pôžičky

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X