Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čomu sa vyvarovať pri výbere pôžičky?

Shutterstock_155779847.jpg
Foto: Shutterstock
13. januára 2020 Tlačiť

BRATISLAVA 13. januára (Podnikam.sk) – Máte finančný problém a rozmýšľate, kam sa obrátiť? Na trhu pôsobí mnoho finančných inštitúcií, ktoré vám vedia ponúknuť okamžité riešenie. Pri výbere sa však neponáhľajte a najprv si všetko dobre premyslite.

Uvažujete o výbere pôžičky? Pri jej získaní nie je jedinou podmienkou spĺňať uvedené podmienky, ale dôležité je poznať, aké sú vaše možnosti a zaručene ich nepreceniť. Viete, koľko budete schopní mesačne splácať a lákajú vás tie najnižšie splátky? Nie vždy sú pôžičky poskytnuté za tých najvýhodnejších podmienok. Tu je zopár tipov, na čo si dávať pozor pred tým, než pôžičku podpíšete.

Vyberajte s jasným cieľom

Pred výberom pôžičky si vopred poriadne premyslite, na čo konkrétne peniaze využijete. Zabudnite na kúpu vecí bežnej potreby a zamerajte sa na dlhodobejšie investície ako zakúpenie motorového vozidla alebo riešenie otázky bývania. Pokiaľ sa v tejto oblasti strácate, radšej požiadajte o radu blízkeho, ktorý sa vďaka príslušnému vzdelaniu v tejto tematike vyzná alebo sa obráťte na právnika.

Nepodpisujte bezhlavo

Či už vás finančná situácia doviedla k potrebe vybavenia si pôžičky, alebo o nej uvažujete z dôvodu nevyhnutne potrebných financií na dlhodobé investície, pokiaľ si nie ste daným výberom istí, určite takú pôžičku nepodpisujte. Súčasný trh ponúka viacero možností pri jej výbere. Jediné, čo musíte urobiť, je detailne sa o ponúkaných produktoch informovať, prečítať si všetky podrobné informácie a zvážiť, ktorá pôžička bude pre vás tou pravou. Pokiaľ vám nie je niečo zrozumiteľné, stačí príslušnú finančnú inštitúciu skontaktovať. Určite si vyskúšajte aj online kalkulačku, ktorá vám priblíži jednotlivé výpočty.

Čo musí obsahovať zmluva?

Zmluva o pôžičke by mala spĺňať hneď niekoľko kritérií. Čo sa obsahu týka, jej súčasťou by mala byť výška ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN), výška mesačných splátok a termín splatnosti. V zmluve musí byť uvedená aj výška úrokov z omeškania splácania pre prípad, že neuhradíte pôžičku vo vopred stanovenom termíne. Ďalej by mala obsahovať aj informácie o možnosti odkladu splátok a s tým spojených poplatkov a možnosti predčasne splatiť úver. Overiť by ste si taktiež mali, či je uvedená výška splátky garantovaná počas celej doby splatnosti.

Na čo pred podpisom nezabudnúť

Pred podpisom zmluvy si vyžiadajte splátkový kalendár. Nevyhnutné je taktiež oboznámiť sa so všetkými poplatkami, a preto požiadajte príslušného poskytovateľa o ich uvedenie. Poplatok za predčasné splatenie či za upomienky vás tak viac neprekvapia. Určite nepodpisujte zmluvu, ktorá je pre vás nevyhodná. Keď si dáte pozor na každý detail, vyhnete sa tak neskorším problémom.

Čo robiť pri neschopnosti splácania?

Stala sa vám nepriaznivá situácia a vy viac nezvládate pôžičku splácať? Rozhodne to neriešte výberom ďalšej. Dostali by ste sa tak do bludného kruhu, z ktorého by sa vám neskôr ťažšie vychádzalo. Pri nedostatku financií na stanovené splátky sa okamžite spojte s poskytovateľom a o tejto skutočnosti ho informujte. Dohodnutým riešením sa tak vyhnete ďalším problémom.

Pred výberom pôžičky si teda premyslite, kde a akú sumu si chcete požičať. Nepožičiavajte si však zbytočne veľa, nakoľko zaplatíte podstatne viac. Jednotlivé ponuky si porovnajte a vyberte si pre vás tú najvýhodnejšiu.

Inzercia

K téme

Témy

pôžičkaPR

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Pôžičky

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

10máj8:30Zmeny v DPH pre e-shopy v roku 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10máj8:30Zmeny v DPH pre e-shopy v roku 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19máj8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X