- Podnikam.sk
- Články
- Odvody
- Odvody do sociálnej poisťovne
- Minimálny dôchodok bude, veto prezidenta Smer-SD prehlasuje
Minimálny dôchodok bude, veto prezidenta Smer-SD prehlasuje
Vlládna stranna aj v opakovanom hlasovaní potvrdí nižšie minimálne penzie pre sporiteľov, vyhlásil premiér.
Štát vraj nechce niesť dôchodkové riziká za súkromníkov
Poslanci za Smer-SD na júnovej schôdzi parlamentu prelomia veto prezidenta k novele zákona o sociálnom poistení a minimálny dôchodok schvália v pôvodnej podobe. Na piatkovej tlačovej besede to uviedol premiér Robert Fico. Sporitelia v druhom pilieri tak budú mať nárok na nižšiu minimálnu penziu ako tí, ktorí zostali výlučne v štátnom dôchodkovom systéme.
„Ak by sme garantovali v druhom pilieri rovnakú výšku minimálneho dôchodku, ako tak robíme v Sociálnej poisťovni, tak preberá štát na seba riziká, ktoré musí prebrať dôchodková správcovská spoločnosť,“ povedal predseda vlády. Prioritou vlády podľa neho je, aby novela zákona upravujúca minimálny dôchodok sa začala v praxi uplatňovať od 1. júla tohto roka.
Ak by pri rovnakom minimálnom dôchodku aj pre sporiteľov podľa predsedu vlády penzijná spoločnosť zle hospodárila, tak rozdiel medzi minimálnym dôchodkom a tým, čo „zarobí“ dôchodková spoločnosť, by platil štát. „A to prečo, a to sme kde? Prečo by mal štát platiť za dôchodkové správcovské spoločnosti a za ich zlé hospodárenie,“ zdôraznil Fico.
eBooky:
- Rady pre živnostníkov ako neodísť do penzie s holým zadkom!
- Odvody podnikateľa počas poberania predčasného a starobného dôchodku
- Odvody živnostníčky počas poberania materskej a rodičovskej dávky
- Všetko o odvodoch pre začínajúceho a existujúceho podnikateľa
V nižšom dôchodku pre sporiteľov v 2. pilieri premiér nevidí nič diskriminačné
Ten, kto je v druhom pilieri, podľa Fica nemôže mať taký istý minimálny dôchodok ako ten, kto prispieva svojimi odvodmi len do Sociálnej poisťovne. Prezident podľa premiéra pri vetovaní zákona nepriniesol žiadne nové argumenty. „Vo svojom vrátenom návrhu používa len tie argumenty, ktoré použila aj opozícia, keď kritizovala tento zákon,“ tvrdí.
Na tom, že sporitelia v druhom pilieri majú mať nárok na nižší minimálny dôchodok, nevidí premiér nič diskriminačné. „Druhý pilier je dnes otvorený, každý má právo doňho vstúpiť alebo vystúpiť, je tam prvok dobrovoľnosti,“ upozornil. Kto sa podľa neho rozhodne byť v druhom penzijnom pilieri, ten znáša určitú mieru rizika.
Ľudia s nárokom na minimálny dôchodok podľa Fica v druhom pilieri nemajú čo robiť. „Verím, že absolútna väčšina z týchto ľudí do 15. júna využije svoju príležitosť a z druhého piliera vystúpi,“ dodal premiér.
Prezident má na smerácky minimálny dôchodok iný názor
Prezident SR Andrej Kiska vo štvrtok vrátil do parlamentu na opätovné prerokovanie novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou sa má od začiatku júla tohto roku zaviesť na Slovensku minimálny dôchodok. Hlave štátu sa nepozdáva to, že sporitelia v druhom pilieri majú mať nárok na nižší minimálny dôchodok od štátu ako osoby, ktoré v sporivom pilieri neboli.
„Niet legislatívneho vyjadrenia nevyhnutnosti takej právnej úpravy, ktorá diskriminuje dôchodcov, ktorí boli zároveň v druhom pilieri,“ uviedol prezident v zdôvodnení svojho rozhodnutia. Penzisti, ktorí boli sporiteľmi v druhom pilieri, sú podľa Kisku znevýhodňovaní len pre svoju účasť v kapitalizačnom pilieri. „Takúto právnu úpravu, podľa môjho názoru, možno považovať za priamu diskrimináciu,“ uviedol.
Prezident preto navrhuje, aby mali sporitelia v druhom pilieri nárok na rovnakú výšku minimálneho dôchodku ako tí, ktorí boli účastníkmi výlučne štátneho priebežného dôchodkového systému.
Rovnakí dôchodcovia – iné dôchodky
Novele zákona o sociálnom poistení vyčíta prezident aj to, že zásluhovo definovaný princíp nároku na minimálny dôchodok tak, ako ho upravuje schválený zákon, vytvorí v praxi viaceré kategórie dôchodcov s nízkymi príjmami.
„Niektorí dôchodcovia budú mať nárok na minimálny dôchodok, iní budú mať nárok na znížený minimálny dôchodok a ďalší budú naďalej odkázaní na dávky v hmotnej núdzi,“ upozornil prezident. Dôsledkom toho podľa neho budú existovať rôzne úrovne minimálneho garantovaného príjmu dôchodcov, ktorých sociálna situácia môže byť podobná.
Hlava štátu spochybňuje argument vlády pre nižší minimálny dôchodok pre sporiteľov, ktorým má byť morálny hazard a riziko motivácie k nezodpovednému správaniu sa sporiteľov. „Zdôrazňovaním rizika morálneho hazardu sa vytvára dojem, akoby hlavnou skupinou adresátov inštitútu minimálneho dôchodku mali byť sporitelia, ktorí „nezodpovedne investovali“.
Skutočným adresátom sú a budú dôchodcovia, ktorí počas svojej profesionálnej kariéry mali nízke príjmy bez ohľadu na dôchodkové piliere a investičné rozhodnutia,“ tvrdí prezident.
Podmienkou bude najmenej 30 rokov dôchodkového poistenia
Novelou zákona by sa mal od začiatku júla tohto roka na Slovensku zaviesť minimálny dôchodok. Podmienkou pre nárok na minimálny dôchodok bude získanie najmenej 30 rokov dôchodkového poistenia. Pre ľudí, ktorí počas života nadobudli 30 rokov dôchodkového poistenia, bude minimálny dôchodok tvoriť 136 % zo sumy životného minima, čo pre tento rok predstavuje 269,5 eura.
Suma minimálnej penzie sa bude zvyšovať za každý ďalší rok dôchodkového poistenia o 2 percentuálne body a od 40 rokov o 3 percentuálne body. Napríklad pri 45 rokoch dôchodkového poistenia by minimálna penzia v tomto roku predstavovala 340,8 eura.
Nízkopríjmoví sporitelia v druhom pilieri majú mať pritom nárok na nižší minimálny dôchodok od štátu ako ľudia s nízkymi zárobkami, ktorí v druhom pilieri neboli. Minimálna penzia sa bude sporiteľom znižovať v takom pomere, v akom v jednotlivých rokoch išli ich dôchodkové odvody na ich osobné účty v druhom pilieri voči celkovým starobným dôchodkovým odvodom. Do dôchodkového príjmu sa pri posudzovaní nároku na minimálny dôchodok nebudú započítavať doživotné penzie z druhého piliera.