- Podnikam.sk
- Články
- Odvody
- Odvody do zdravotnej poisťovne
- Ako sa vyhnúť zdravotným odvodom pri likvidácii spoločnosti
Ako sa vyhnúť zdravotným odvodom pri likvidácii spoločnosti
Po ukončení likvidácie a rozdelení likvidačného zostatku podnikateľ zistí, že mu vzniká povinnosť zaplatiť zdravotný odvod zo sumy, ktorá nebola vyprodukovaná ako určitá hodnota.
Peniaze požičané od fyzickej osoby odvodu nepodliehajú
Mnoho podnikateľov disponuje veľkými zostatkami, či už na účte alebo v pokladni. Tento majetok po ukončení likvidácie predstavuje nemalý likvidačný zostatok. Vyplatenie podielu na likvidačnom zostatku síce nie je zaťažené žiadnou daňou, avšak podlieha zdravotnému odvodu vo výške 14%.
TIP: Zdravotné odvody pri zrušení spoločnosti
Paradoxne však môže nastať nasledovný prípad: Podnikateľ založil „eseročku“ s vysokým základným imaním. Základné imanie predstavovalo 10000,- € a bolo vložené do pokladne spoločnosti. „Eseročka“ nakoniec nerealizovala svoj podnikateľský plán za účelom ktorého bola založená. V dôsledku „zbytočnosti“ tejto spoločnosti, navýšenia nákladov súvisiacich s vedením účtovníctva, ale najmä z dôvodu zavedenia novej licenčnej povinnosti, sa podnikateľ rozhodol predmetnú spoločnosť zlikvidovať. Malo ísť o „formálny“ proces a vysporiadanie pokladne, nakoľko spoločnosť nevykonávala žiadnu činnosť. Bola len založená.
Likvidačný zostatok podlieha zdravotnému odvodu
Po ukončení likvidácie a rozdelení likvidačného zostatku podnikateľ zisťuje, že vyplatený likvidačný zostatok podlieha zdravotnému odvodu vo výške 14%. Paradoxne podnikateľovi vzniká povinnosť zaplatiť zdravotný odvod zo sumy, ktorá nebola vyprodukovaná ako určitá hodnota, napríklad ako dividenda či podiel na zisku. Išlo iba o proces oddelenia súkromných peňazí (už zdanených, očistených od všetkých daňových a odvodových povinností) a ich vloženia do spoločnosti na rozbeh firmy. Inak povedané, titulom na odvodovú povinnosť sa stala skutočnosť zmeny vlastníctva peňazí z fyzickej osoby na právnickú osobu (aj keď peniaze sa transformovali na vklad).
Následný proces vrátenia týchto peňazí fyzickej osobe (spoločníkovi) pri likvidácii spoločnosti je už zaťažený zdravotným odvodom. Ak ale fyzická osoba požičia právnickej osobe peniaze (napríklad aj vlastnej spoločnosti, „úveruje ju“, nakoľko počiatočný základný kapitál nepostačuje ne jej rozbeh), tak následný proces vrátenia týchto peňazí zo spoločnosti spoločníkovi už zdravotnému odvodu nepodlieha. Podstata je však totožná, ide len zmenu vlastníka peňazí…
Ako sa odvodu vyhnúť
Podnikateľ môže však pred vstupom spoločnosti do likvidácie (ale aj počas nej) peniaze v spoločnosti minúť napríklad na nákup služieb. Tým pádom sa zníži hodnota peňazí, a teda aj hodnota finálneho likvidačného zostatku. V prípade, ak má podnikateľ blízku osobu, známeho, ktorý žije a je zdravotne poistený v zahraničí, tak môže využiť práve túto skutočnosť.
Pred samotnou likvidáciou by mohol svoj obchodný podiel v spoločnosti previesť na takúto „zahraničnú“ osobu. Následný podiel na likvidačnom zostatku by plynul takejto osobe, na ktorú by sa predmetný odvod nevzťahoval, nakoľko je zdravotne poistená v zahraničí. Inak povedané, „naše“ zdravotné poisťovne ako i zákon by sa neuplatňovali.
Pozor na medzinárodné právo
Na druhej strane však analyzovať skutočnosť, či vyplatenie podielu na likvidačnom zostatku do zahraničia, nie je postihnuté „zahraničnou“ daňovou povinnosťou. Aj na Slovensku v minulosti platilo, že sa platí aj daň z dividendy aj z vyplateného podielu na likvidačnom zostatku. Momentálne sa už daň neplatí, avšak sa zaviedol zdravotný odvod. V tejto súvislosti je nutné skúmať medzinárodné zmluvy medzi dotknutými štátmi, zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ktorých kolízne normy „prikazujú“, aký právny režim sa v predmetnom prípade aplikuje.
Vzhľadom k tomu, že proces likvidácie je komplikovaná záležitosť, žiadajúca si poznatky právnika aj ekonóma, je vhodné sa pred spustením celého procesu poradiť. Zrušenie spoločnosti môže vyvolať mnohé súvislosti a je dobre byť na ne pripravený.
Autor: JUDr. Ján Marônek, spolumajiteľ M2 Business s.r.o., zaoberajúcej sa likvidáciami, fúziami a predajom spoločností.