Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako sa vyhnúť zdravotným odvodom pri likvidácii spoločnosti

Ako sa vyhnúť zdravotným odvodom pri likvidácii spoločnosti
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
13. januára 2014 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Po ukončení likvidácie a rozdelení likvidačného zostatku podnikateľ zistí, že mu vzniká povinnosť zaplatiť zdravotný odvod zo sumy, ktorá nebola vyprodukovaná ako určitá hodnota.

Peniaze požičané od fyzickej osoby odvodu nepodliehajú

Mnoho podnikateľov disponuje veľkými zostatkami, či už na účte alebo v pokladni. Tento majetok po ukončení likvidácie predstavuje nemalý likvidačný zostatok. Vyplatenie podielu na likvidačnom zostatku síce nie je zaťažené žiadnou daňou, avšak podlieha zdravotnému odvodu vo výške 14%.

TIP: Zdravotné odvody pri zrušení spoločnosti

Paradoxne však môže nastať nasledovný prípad: Podnikateľ založil „eseročku“ s vysokým základným imaním. Základné imanie predstavovalo 10000,- € a bolo vložené do pokladne spoločnosti. „Eseročka“ nakoniec nerealizovala svoj podnikateľský plán za účelom ktorého bola založená. V dôsledku „zbytočnosti“ tejto spoločnosti, navýšenia nákladov súvisiacich s vedením účtovníctva, ale najmä z dôvodu zavedenia novej licenčnej povinnosti, sa podnikateľ rozhodol predmetnú spoločnosť zlikvidovať. Malo ísť o „formálny“ proces a vysporiadanie pokladne, nakoľko spoločnosť nevykonávala žiadnu činnosť. Bola len založená.

Likvidačný zostatok podlieha zdravotnému odvodu

Po ukončení likvidácie a rozdelení likvidačného zostatku podnikateľ zisťuje, že vyplatený likvidačný zostatok podlieha zdravotnému odvodu vo výške 14%. Paradoxne podnikateľovi vzniká povinnosť zaplatiť zdravotný odvod zo sumy, ktorá nebola vyprodukovaná ako určitá hodnota, napríklad ako dividenda či podiel na zisku. Išlo iba o proces oddelenia súkromných peňazí (už zdanených, očistených od všetkých daňových a odvodových povinností) a ich vloženia do spoločnosti na rozbeh firmy. Inak povedané, titulom na odvodovú povinnosť sa stala skutočnosť zmeny vlastníctva peňazí z fyzickej osoby na právnickú osobu (aj keď peniaze sa transformovali na vklad).

Následný proces vrátenia týchto peňazí fyzickej osobe (spoločníkovi) pri likvidácii spoločnosti je už zaťažený zdravotným odvodom. Ak ale fyzická osoba požičia právnickej osobe peniaze (napríklad aj vlastnej spoločnosti, „úveruje ju“, nakoľko počiatočný základný kapitál nepostačuje ne jej rozbeh), tak následný proces vrátenia týchto peňazí zo spoločnosti spoločníkovi už zdravotnému odvodu nepodlieha. Podstata je však totožná, ide len zmenu vlastníka peňazí…  

Ako sa odvodu vyhnúť

Podnikateľ môže však pred vstupom spoločnosti do likvidácie (ale aj počas nej) peniaze v spoločnosti minúť napríklad na nákup služieb. Tým pádom sa zníži hodnota peňazí, a teda aj hodnota finálneho likvidačného zostatku. V prípade, ak má podnikateľ blízku osobu, známeho, ktorý žije a je zdravotne poistený v zahraničí, tak môže využiť práve túto skutočnosť.

Pred samotnou likvidáciou by mohol svoj obchodný podiel v spoločnosti previesť na takúto „zahraničnú“ osobu. Následný podiel na likvidačnom zostatku by plynul takejto osobe, na ktorú by sa predmetný odvod nevzťahoval, nakoľko je zdravotne poistená v zahraničí. Inak povedané, „naše“ zdravotné poisťovne ako i zákon by sa neuplatňovali.

Pozor na medzinárodné právo

Na druhej strane však analyzovať skutočnosť, či vyplatenie podielu na likvidačnom zostatku do zahraničia, nie je postihnuté „zahraničnou“ daňovou povinnosťou. Aj na Slovensku v minulosti platilo, že sa platí aj daň z dividendy aj z vyplateného podielu na likvidačnom zostatku. Momentálne sa už daň neplatí, avšak sa zaviedol zdravotný odvod. V tejto súvislosti je nutné skúmať medzinárodné zmluvy medzi dotknutými štátmi, zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ktorých kolízne normy „prikazujú“, aký právny režim sa v predmetnom prípade aplikuje.  

Vzhľadom k tomu, že proces likvidácie je komplikovaná záležitosť, žiadajúca si poznatky právnika aj ekonóma, je vhodné sa pred spustením celého procesu poradiť. Zrušenie spoločnosti môže vyvolať mnohé súvislosti a je dobre byť na ne pripravený.

Autor: JUDr. Ján Marônek, spolumajiteľ M2 Business s.r.o., zaoberajúcej sa likvidáciami, fúziami a predajom spoločností.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

PodnikamPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X