Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Fúzia firiem pre daňovú úľavu

Fúzia firiem pre daňovú úľavu
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
13. októbra 2013 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť
V tomto období sa ustaľuje sa hospodársky výsledok za rok 2013, základ dane a tým aj daňová povinnosť zaplatiť z daň z príjmov. 
 
Mnohí podnikatelia pochopiteľne „naháňajú“ náklady, možnosti a cesty ako znížiť základ dane a tým si znížiť daňovú povinnosť. 
 

Využitie daňovej straty z minulých období môže ale nemusí byť daňovým únikom

V praxi sa čoraz častejšie vyskytuje „fúzovanie“ spoločností, pri ktorom je hlavným motívom daňová úľava. Ide o prípad, kedy sa jednoducho zisková spoločnosť „fúzuje“ so stratovou spoločnosťou. Umorenie zisku v daňovej strate pri fúzii vo všeobecnosti môže byť ale aj nemusí daňovým únikom. 
 
Príklad: 

Existuje spoločnosť X, ktorá dosiahla za rok 2013 predbežný zisk cca 100 000,-€. Existuje však aj spoločnosť Y, ktorá eviduje daňovú stratu z minulých období vo výške 100000,-€. Jedná sa o korektne podnikajúce spoločnosti, ktoré si riadne plnili svoje povinnosti a odvádzali dane. Majiteľ spoločnosti Y už dávnejšie ukončil aktívne podnikanie so stratou. Nakoľko jeho deti odišli do zahraničia a nemajú záujem pokračovať v rodinnom podnikaní, rozhodol sa firmu zavrieť. 
 
Likvidácia by bola finančne aj časovo náročná. Rozhodne sa spoločnosť predať, pričom ako jej hlavné pozitívum uvádza daňovú stratu. Majiteľa spoločnosti X zaujala predmetná ponuka, kúpi spoločnosť Y za 5000,-€. 
 
Následne jeho spoločnosť X sa „fúzuje“ so spoločnosťou Y, ktorá je vymazaná z obchodného registra. Pri podaní daňového priznania za rok 2013 vykáže spoločnosť X nulovú daňovú povinnosť, nakoľko svoj zisk umorila v strate zaniknutej spoločnosti Y. Majiteľ spoločnosti X tak ušetrí 15 000,-€ na dani.

 
V súlade so zákonom je pravdepodobne najmä prípad „pohltenia“ konkurencie, kedy je možné preukázať, že „hlavnú rolu“ zohráva konkurenčný boj, daňová výhoda je len „druhoradým“ pozitívom. Taktiež môže ísť o zákonný spôsob vtedy, ak by sa predmetným úkonom znížili prevádzkové náklady (fúziou získam miesto dvoch spoločností iba jednu spoločnosť, a teda znižujem prevádzkové náklady) a daňová výhoda je iba „doplnkovou výhodou“. 
 

 
V tejto súvislosti je zaujímavý Rozsudok Európskeho súdneho dvora C-126/10, ktorý vyššie uvedené nepriamo potvrdzuje. Právna veta a záver znie:

„Článok 11 ods. 1 písm. a) smernice Rady 90/434/EHS z 23. Júla 1990 o spoločnom systéme zdaňovania pri zlúčeniach, rozdeleniach, prevodoch majetku a výmene akcií týkajúcich sa spoločností rôznych členských štátov sa má vykladať v tom zmysle, že v prípade zlúčenia dvoch spoločností patriacich do tej istej obchodnej skupiny môže skutočnosť, že ku dňu zlúčenia nadobudnutá spoločnosť nevykonáva nijakú činnosť, nevlastní nijaký podiel a na nadobúdajúcu spoločnosť prenáša len vysokú daňovú stratu s nejasne stanoveným pôvodom, hoci táto operácia má z hľadiska úspory organizačných nákladov pre túto obchodnú skupinu pozitívny vplyv, viesť k predpokladu, že táto operácia nie je uskutočnená z „riadnych obchodných vzťahov“ v zmysle tohto ustanovenia. Vnútroštátnemu súdu prislúcha, aby vzhľadom na všetky okolnosti charakterizujúce spor, o ktorom rozhoduje, preskúmal, či v rámci tohto sporu boli naplnené okolnosti vedúce k predpokladu o daňovom úniku alebo o vyhýbaní sa plateniu dané v zmysle uvedeného ustanovenia“.

 
Daňovým únikom nemôže byť ani nadobudnutie spoločnosti so stratou, pričom zisk sa bude v tejto spoločnosti kumulovať a dosahovať v budúcnosti, napríklad prostredníctvom „naštartovania nových projektov a činnosti“ na kúpenú spoločnosť. Taktiež by mala byť v poriadku fúzia, pričom nástupnícka spoločnosť bude umorovať zisk dosiahnutý v budúcnosti. 
 
Na druhej strane umorovanie zisku, dosiahnutého pred fúziou, pričom nie sú splnené predpoklady vyplývajúce z vyššie uvedeného (fúzia z dôvodu pohltenia konkurencie, prevádzkových nákladov, fúzia v rámci jednej skupiny, analogicky jedného majiteľa, podnikateľská pasivita zanikajúcej spoločnosti, samozrejme iné dôvody) môže byť problematické a veľmi ťažko pred daňovým úradom obhájiteľné. Samozrejme, na predmetné vplýva mnoho faktorov. Každá situácia, každý skutkový stav je iný a treba k nemu pristupovať individuálne.
 
Podnikatelia by mali byť v súvislosti s vyššie uvedeným obozretní, obrátiť sa na svojich daňových poradcov a advokátov s možnosťou vypracovania analýz. 
 
Autor: JUDr. Ján Marônek, spolumajiteľ M2 Business s.r.o. – www.m2b.sk , zaoberajúcej sa akvizíciami, zakladaním, predajom a správou obchodných spoločností
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X